Zwiedzanie z przewodnikiem

Od 29 maja wróciliśmy do prowadzenia zajęć stacjonarnych

 

W czasie zwiedzania, któreś dzieło sztuki zwróciło Twoją uwagę i chcesz dowiedzieć się o nim więcej? Przyszło Ci do głowy pytanie, ale nie znalazłeś na nie odpowiedzi? Zapraszamy do skorzystania z możliwości wspólnego zwiedzania MNW z przewodnikiem. Z powodu obostrzeń epidemicznych nie możemy się jeszcze spotykać w większym gronie, zapraszamy jednak małe, liczące do piętnastu osób grupy, na oprowadzania po muzealnych galeriach.


 

Najważniejsze informacje:

 • koszt przewodnika to 200 zł od grupy, dodatkowo każdy uczestnik wykupuje bilet za 10 zł (galerie stałe) lub 15 zł (wystawy czasowe);
 • można zamówić oprowadzanie w języku obcym - koszt przewodnika to 300 zł od grupy, dodatkowo każdy uczestnik wykupuje bilet za 10 zł (galerie stałe) lub 15 zł (wystawy czasowe);
 • zwiedzanie odbywa się w grupach do piętnastu osób plus przewodnik;
 • prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa, która spóźni się ponad 15 minut może nie zostać przyjęta, zostanie jednak obciążona opłatą za przewodnika;
 • oprowadzanie trwa do 90 minut;
 • w trakcie zwiedzania przestrzegamy aktualnych wytycznych sanitarnych;
 • rezerwację można odwołać najpóźniej dwa dni robocze przed planowanymi zajęciami, rezygnacje z zajęć przyjmujemy wyłącznie telefonicznie;
 • w przypadku rezygnacji z zajęć w terminie późniejszym lub nieobecności na umówionym oprowadzaniu zamawiający jest zobowiązany do zwrotu kosztów oprowadzania w pełnej wysokości 200 zł.

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby rezerwacji zajęć edukacyjnych

 

 

W jaki sposób zamówić zwiedzanie?

 • zajęcia rezerwujemy pod numerami telefonów: 22 629 50 60, 22 621 10 31 wew. 246 lub 667 774 275 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00) albo korzystając z poczty elektronicznej:
 • prosimy wybrać jeden z dostępnych tematów – w razie wątpliwości chętnie doradzimy;
 • prosimy zamawiać przewodnika przynajmniej z dwudniowym wyprzedzeniem;
 • w wypadku zwiedzania zamawianego z wyprzedzeniem większym niż cztery dni, wizytę w Muzeum należy potwierdzić lub odwołać najpóźniej na dwa dni przed jej terminem.

 

TEMATY OPROWADZAŃ

W związku z otwarciem Galerii Sztuki Starożytnej oraz trwającą wystawą "Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii", zachęcamy szczególnie do odwiedzenia tych ekspozycji.

 

Oprowadzania rodzinne

 

Przeżyć jeden dzień w starożytności – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat

Zapraszamy na wspólną podróż po Galerii Sztuki Starożytnej. Spróbujemy odpowiedzieć na różne pytania związane z życiem codziennym w tej epoce. Na przykład Egipcjanie wierzyli, że życie każdego człowieka trwa także po śmierci i już teraz należy się do niego dobrze przygotować, a starożytni Grecy i Rzymianie byli przekonani, że bogowie mają wpływ na wszystko, co dzieje się w ich życiu. Sprawy religii były więc dla starożytnych bardzo istotne, ale podczas rodzinnego oprowadzania dowiemy się też, w jaki sposób pisali, co jedli na śniadanie i na obiad, w co się ubierali i czy uprawiali sporty.

 

Muzealne Archiwum X – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat
Wierzcie albo nie, ale obrazy, tak jak ludzie, mogą przeżywać mrożące krew w żyłach przygody. Przekonacie się o tym na wycieczce po galeriach, podczas której zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy prawdziwe śledztwo, tropiąc tajemnice dzieł sztuki… Odkryjemy na przykład odciski palców na płótnach i zbadamy, jak uratowano ponad stuletnią Żydówkę z pomarańczami. Wyniki naszego śledztwa znajdą się w muzealnym Archiwum X.
 

Artystki w sztuce  – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat

Sofonisba Anguissola, Anna Bilińska, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska czy Henryka Beyer to malarki, które osiągnęły artystyczny sukces podziwiany przez nas do dziś. Nie było to łatwe w świecie sztuki, gdzie tradycyjnie prym wiedli mężczyźni. Podczas rodzinnego oprowadzania poznamy barwne życiorysy artystek oraz dowiemy się, jak tworzyły swoje dzieła i jakie tematy najchętniej podejmowały.

 

Rodzina na tropie: holenderskie śledztwo – oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat

Zapraszamy na wspólną, rodzinną przygodę. Naszym celem będzie odszukanie tajemniczego pasażera holenderskiego statku handlowego. Podczas zajęć zwiedzany wystawę "Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii".

 

 

Oprowadzania

 

Różne spojrzenia na malarstwo niderlandzkie

Zapraszamy do wspólnego zwiedzania najnowszej wystawy czasowej prezentującej Kolekcję ERGO Hestii. Odkryjemy świat XVII-wiecznej Republiki Zjednoczonych Prowincji i jej mieszkańców. Zastanowimy się, dlaczego Holandia stała się centrum europejskiego handlu, odkryjemy bogactwo tematów malarstwa rodzajowego i pejzażowego, wreszcie rozszyfrujemy treści obecne w martwych naturach.

 

Sztuka starożytna

Obiekty wybrane spośród 1800 zabytków pokazywanych w Galerii Sztuki Starożytnej, posłużą do zaprezentowania i omówienia najważniejszych i najciekawszych aspektów sztuki starożytnej Mezopotamii, Egiptu, Grecji i Rzymu. Dowiemy się, w jakim celu Egipcjanie mumifikowali zwierzęta, dlaczego w greckim malarstwie wazowym odwrócono kolory. Te i inne ciekawostki, anegdoty i historie, nie zawsze nadające się dla uszu najmłodszych, sprawią, że podczas zwiedzania na pewno nie będzie nudno.

 

Świt cywilizacji – wyprawa do Egiptu i Mezopotamii

Wielkie cywilizacje nad Nilem, Eufratem i Tygrysem rozwijały się już od trzeciego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa. Zapraszamy na wyprawę w czasie, podczas której poznamy potężne bóstwa i groźnych władców Egiptu, Asyrii i Babilonii. Dowiemy się, do czego służyły mezopotamskie pieczęcie cylindryczne i dlaczego pojawienie się naczyń było wynalazkiem na miarę wynalezienia koła. Zastanowimy się, dlaczego dla starożytnych Egipcjan tak ważne było zachowanie ciała po śmierci i dlaczego jeszcze do niedawna mumia kobiety uchodziła za mumię kapłana Hor-Dżehutiego!

 

Bogowie, herosi i śmiertelnicy – wyprawa do Grecji i Rzymu

Herakles, Odyseusz, Achilles – kto z nas nie zna tych imion. Podczas zwiedzania Galerii Sztuki Starożytnej odkryjemy świat, w którym uważano, że mityczni herosi istnieli naprawdę, a na losy ludzi wpływ mieli boscy mieszkańcy Olimpu. Liczące dwa tysiące lat zabytki posłużą nam do zbudowania opowieści o pierwszym rozkwicie sztuki europejskiej, ale sprawią również, że bliżej poznamy mieszkańców starożytnego Rzymu i Aten. Zastanowimy się, dlaczego wino należało mieszać z wodą, na czym polegała gra w kottabos oraz czemu niepozorna cegła bardziej świadczy o potędze rzymskiej armii, niż miecz legionisty.

 

Faras – skarby zatopionej pustyni

Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Sztuka średniowieczna pełna blasku

Poznaj najbogatszą kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, a w niej dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Monumentalne nastawy ołtarzowe zdobiące niegdyś gotyckie kościoły, także dzisiaj wzbudzają podziw. Polichromowane rzeźby powstałe w warsztatach dawnych mistrzów cechowych zachwycają ekspresyjną formą lub subtelną, elegancką stylizacją. Odkrywanie bogatej symboliki, przekazywanych w sztuce prawd teologicznych, legend, pozwala przez chwilę spojrzeć na świat oczami ludzi żyjących w czasach średniowiecza.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Przepych renesansu i baroku, czyli Galeria Sztuki Dawnej

Obrazy, rzeźby, królewska korona, miśnieńska porcelana, haftowane suknie, tapiserie – to tylko część z bogactw czekających w galerii poświęconej sztuce XV–XVIII wieku. Podczas zwiedzania galerii nie tylko docenimy kunszt i umiejętności dawnych artystów i rzemieślników, ale poszukamy też odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sztuka zaspokajała ambicje książąt, arystokratów, duchownych, bogatych mieszkańców miast. Odkryjemy polityczną intrygę kryjącą się za regaliami Augusta III Sasa. Dowiemy się, który obraz król Anglii przegrał w zakładzie ze swoim dworzaninem. Przekonamy się też, że nie zawsze opłaca się być wielkim wynalazcą.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Perła w koronie Muzeum, czyli Galeria Sztuki XIX Wieku 

Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. Wspólnie prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do początków XX wieku. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej, wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Zastanowimy się, dlaczego Babie lato Józefa Chełmońskiego wywołało skandal w warszawskim świecie artystycznym oraz kto jest kim na obrazach Jacka Malczewskiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów. 

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Piękne i praktyczne – Galeria Wzornictwa Polskiego

Jedyna galeria w Muzeum, w którym zobaczycie meble i sprzęty prawdopodobnie dobrze znane z Waszej młodości. Podczas oprowadzania przyjrzymy się zarówno ikonom polskiego wzornictwa, jak i mniej znanym obiektom od kręgu zakopiańskiego z przełomu XIX i XX wieku, po prace młodych projektantów z ostatnich lat. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, jak popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, ale również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Kobiety wszechczasów  

Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie opowiadają historie wielu nieprzeciętnych kobiet. Są między nimi poetki, malarki, projektantki. Utalentowane i zdeterminowane. Są też silne osobowości, które zajęły ważne miejsce w społeczeństwie i których wizerunki zostały uwiecznione na płótnie lub w kamieniu. Kobiety w świecie sztuki obecne są od zawsze, choć często w cieniu mężczyzn. Niech dzieła z nimi związane, powstałe od starożytności po XX wiek, przemówią do nas nie tylko w marcu.

 

Arcydzieła czyli MNW w pigułce

Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach, a na wizytę tylko 90 minut? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, zastanowimy się, ile ważą ślepe wrota, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Mona Lisie. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Botticelli oraz ikon polskiego wzornictwa. I, oczywiście, okazji do wspólnego zdjęcia przed największym obrazem w muzeum, czyli Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki.

Oprowadzanie realizowane również w Polskim Języku Migowym (PJM)

 

Spacer po Parku Rzeźby w Królikarni

Pałac, w którym mieści się Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, otoczony jest pięknym parkiem. To wspaniała przestrzeń dla rekreacji i odpoczynku, ale przede wszystkim jest to miejsce prezentacji dzieł sztuki. Oferuje zwiedzającym zupełnie inny rodzaj poznania i obcowania ze sztuką. Sztuką uwolnioną z klasycznych ram architektoniczno-wystawienniczych, otwartą na widza i wchodzącą w relację z rozległą przestrzenią i naturą. Rzeźby rozmieszczone wokół pałacu, w wąwozie oraz przy wejściu do parku, pochodzą z różnych czasów: od drugiej połowy XIX wieku, aż do współczesności. Stworzone zostały przez różnych twórców. Każda z nich ma swoją historię. Każda skłania również do poszukiwań nowych interpretacji. Zapraszamy na oprowadzanie i wspólne odkrywanie ukrytych znaczeń rzeźb z Parku Rzeźby.

 

 

Zasady obowiązujące uczestników zajęć edukacyjnych

 

Minimalizowanie ryzyka epidemicznego jest naszym wspólnym zadaniem. W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających i pracowników MNW prosimy o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

 • zasłanianie nosa i ust (na terenie całego Muzeum, w tym podczas zwiedzania z przewodnikiem);
 • częste dezynfekowanie i mycie rąk (w tym – obowiązkowo – przed wejściem do Muzeum);
 • utrzymywanie bezpiecznego dystansu (1,5 metra) od pozostałych uczestników zajęć (dotyczy osób, które nie prowadzą wspólnego gospodarstwa domowego);
 • stosowanie się do zaleceń pracowników Muzeum.