Warszawski Festiwal Kultury bez barier w MNW

O FESTIWALU

W czwartek, 30 września, startuje 9. Festiwal Kultury bez Barier, wielkie święto dostępnej kultury i tym samym najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. Dzięki rozwiązaniom, takim jak m.in. pętla indukcyjna dla niesłyszących, tłumaczenie na polski język migowy, napisy do filmów czy brak barier architektonicznych, osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach na równi ze swoimi przyjaciółmi i rodziną. Program festiwalu tworzy kilkadziesiąt instytucji i organizacji partnerskich z kilkunastu polskich miast, również z Warszawy. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi #MOŻESZ! być blisko. W Festiwalu Kultury bez Barier udział może wziąć każdy, bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wiek czy status społeczny. 9. Festiwal Kultury bez Barier będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, wydarzeniem integrującym polskie społeczeństwo i uwrażliwiającym na potrzeby osób wykluczanych ze zwykłej codzienności życia społeczno-kulturalnego.
(źródło: materiały prasowe Organizatora).

 

 

 

PROGRAM WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE

 

 

Anna Bilińska, Portret własny (niedokończony), olej na płótnie, 1892 OPROWADZANIA W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM (PJM)

 

1 października / piątek / 17.00

Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” / oprowadzanie stacjonarne po wystawie / Marek Lasecki

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) to pierwsza polska artystka, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

 

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 75 min / bezpłatne wejściówki dostępne od 28 września

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

 

 

5 października / wtorek / 18.15

Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” / oprowadzanie on-line po wystawie / Marek Lasecki

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) to pierwsza polska artystka, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

 

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 75 min / liczba miejsc ograniczona / zapisy i pytania: / link wyślemy w dniu oprowadzania


Miejsce: zoom.us

 

 

 

 

 

 

Xawery Dunikowski, Autoportret w garniturze w kratę (siedzący), olej na dykcie, 1940–1948 7 października / czwartek / 18.00

 

„Xawery Dunikowski. Malarstwo” / oprowadzanie on-line po wystawie / Marek Lasecki

Xawery Dunikowski. Malarstwo to pierwsza wystawa poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości tego artysty. Dla Dunikowskiego, przede wszystkim rzeźbiarza, malarstwo było ważną częścią działalności artystycznej. Kreował się on na artystę wszechstronnego. W obrazach opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał, lub z różnych przyczyn nie mógł, przełożyć na język form rzeźbiarskich. Ładnie bym wyglądał, gdybym nie potrafił malować. Dzięki temu, że umiem malować, potrafię i rzeźbić – twierdził Dunikowski. Obrazy bywały również wyrazem jego miłości i przywiązania do bliskich mu osób, m.in. do córki Marii. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, jego zmaganie się z tematem i udoskonalanie warsztatu.


oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM)  / 60 minut / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / zapisy i pytania: / link wyślemy w dniu oprowadzania

Zaproszenie w PJM

 

Miejsce: zoom.us

 

 

ZAJĘCIA DLA GRUP ZOGANIZOWANYCH OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

 

Przepis na mumię

Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Co to były sarkofag i kartonaż? Ilu bandaży zużywano do zrobienia jednej mumii? W czasie spotkania dowiemy się wszystkiego. Poznając mit o Ozyrysie i zwiedzając jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.
Spotkanie odbędzie się w Galerii Sztuki Starożytnej.

60 minut / udział bezpłatny /

 

 

 

Organizatorami Festiwalu Kultury bez Barier są Fundacja Kultury bez Barier, Urząd m.st. Warszawy, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz Disney Polska.

 

Szczegółowe informacje dot. wydarzenia dostępne są na stronie internetowej http://www.fkbb.pl. Strona zgodna jest ze standardem WCAG 2.0.

 

 

O FUNDACJI

 

Fundacja Kultury bez Barier działa na rzecz dostępności kultury dla osób z różnymi potrzebami. Organizacja inicjuje wydarzenia m.in. Festiwal Kultury bez Barier i pomaga innym instytucjom w przygotowaniu eventów dostosowanych do osób z niepełnosprawnościami. Fundacja adaptuje materiały audiowizualne oraz wizualne poprzez tworzenie audiodeskrypcji, napisów dla niesłyszących czy tłumaczeń na język migowy. Jednym z działań fundacji jest popularyzacja tematu pętli indukcyjnych oraz tworzenie platformy TU Możesz, umożliwiającej zlokalizowanie miejsc przystosowanych do osób niesłyszących. Fundacja prowadzi także działalność edukacyjną i szkoleniową. Dodatkowo organizacja wspiera otwartość instytucji publicznych, przedsiębiorstw oraz przestrzeni miejskich.
(źródło: materiały prasowe Organizatora).