Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania w Polskim Języku Migowym

 

Porcelanowa figurka szlachcica z koniem, 177523 kwietnia / sobota / 16.00
Szlachta w dobie Rzeczpospolitej

Skąd się wzięło przekonanie o pochodzeniu polskiej szlachty od wojowniczych Sarmatów? Co to było liberum veto? Podczas spotkania obejrzymy portrety szlachciców i szlachcianek, przyjrzymy się zabytkowym przedmiotom codziennego użytku, takim jak stroje, meble i sprzęty domowe. Zastanowimy się, co mówią nam o życiu sarmaty, jego domu, rodzinie i sprawach dla niego ważnych.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / wejściówki do pobrania w kasie i on-line od 19 kwietnia / ok. 75 min. / liczba miejsc ograniczona

 

 

Zegarek słoneczny i księżycowy, stal i mosiądz, połowa XVIII wieku28 maja / sobota / 16.00
„Stan rzeczy"
Przedmioty codziennego użytku – co kryje się pod tym sformułowaniem? Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o tym, jak wraz z upływem czasu zmieniały się używane przez nas rzeczy. Nikt z nas już nie wie, do czego służyły tużurek, szkandela czy szatlenka. Ale niektóre przedmioty są z nami od tysięcy lat, obecne w każdym pokoleniu. Czy się zmieniły? Ich również poszukamy na wystawie.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / wejściówki do pobrania w kasie i on-line od 24 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.

 

 

Marc Chagall, Wokół Księgi Wyjścia, 1960-1968. Gwasz, tempera, tusz indyjski, pastel, kredka barwna11 czerwca / sobota / 18.00
Marc Chagall – artysta wyobraźni
Zapraszamy na oprowadzanie po wyjątkowej wystawie. Można na niej obejrzeć jeden z najnowszych nabytków w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – 14 prac autorstwa Marca Chagalla. Powstały w latach 60. i 70. XX wieku, artysta połączył w  nich różne techniki artystyczne: gwasz i temperę, kredkę i ołówek, kolorowy tusz i pastel. Są to sceny ze Starego Testamentu, pary zakochanych, przyroda, a wszystko to ukazane jest w charakterystycznym dla artysty stylu – rozmyte, lekko zniekształcone, w niezwykle żywych barwach. Dzieła zostały zakupione do naszych zbiorów w 2021 roku.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / wejściówki do pobrania w kasie i on-line od 21 czerwca / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.

 

 

 

 

Zastrzegamy prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie.

 

 

Wypełnij formularz, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach w Polskim Języku Migowym.

 

Zachęcamy do oglądania tłumaczonych na PJM wybranych filmów z oprowadzań i wykładów, znajdujących się w zakładce Muzeum on-line.

 

 

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anią Knapek: