Oprowadzania w Polskim Języku Migowym

Plakat promujący wystawę „Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)"

26 września / niedziela / 14.00
„Polska. Ryszard Kaja (1962–2019)” / oprowadzanie stacjonarne po wystawie / Marek Lasecki

Cykl „Polska” jest oryginalnym konceptem Ryszarda Kai, konsekwentnie realizowanym z dużą dezynwolturą, w nieco przewrotnej konwencji, bo na przekór opatrzonym standardom obowiązującym w kategorii plakatu turystycznego. Plakaty składające się na tę serię powstawały w latach 2012–2019.  Jest to więc całość zamknięta, zawierająca 163 tytuły prezentowane na wystawie w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Do naszej kolekcji przekazał je Leszek Jamrozik, powiernik i kustosz spuścizny artysty.

 

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 60 minut / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / zapisy i pytania:

 

Miejsce: Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. St. Kostki Potockiego 10/16, Warszawa

 

 

 

Anna Bilińska, Portret własny (niedokończony), olej na płótnie, 1892 1 października / piątek / 17.00 / oprowadzanie stacjonarne
5 października / wtorek / 18.15 / oprowadzanie on-line


„Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” / oprowadzanie stacjonarne po wystawie / Marek Lasecki

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893) to pierwsza polska artystka, która osiągnęła międzynarodową sławę. Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych europejskich wystawach i doceniania przez krytyków sztuki z wielu krajów. Także dziś obrazy i fascynujące losy malarki wzbudzają duże zainteresowanie publiczności, a wiele dzieł Bilińskiej trafiło do kanonu polskiej sztuki. Jednak całokształt twórczości i biografia artystki wciąż czekają na opracowanie.

 

oprowadzanie stacjonarne:

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 75 min / bezpłatne wejściówki dostępne od 28 września / liczba miejsc ograniczona / pytania:

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

 

oprowadzanie on-line:
zapisy na oprowadzanie pod adresem:

 

 

 

Xawery Dunikowski, Autoportret w garniturze w kratę (siedzący), olej na dykcie, 1940–1948 7 października / czwartek / 18.00
„Xawery Dunikowski. Malarstwo” / oprowadzanie stacjonarne po wystawie  / Marek Lasecki

Xawery Dunikowski. Malarstwo to pierwsza wystawa poświęcona tej mniej znanej dziedzinie twórczości tego artysty. Dla Dunikowskiego, przede wszystkim rzeźbiarza, malarstwo było ważną częścią działalności artystycznej. Kreował się on na artystę wszechstronnego. W obrazach opowiadał o osobistych uczuciach i przeżyciach, których nie chciał, lub z różnych przyczyn nie mógł, przełożyć na język form rzeźbiarskich. Ładnie bym wyglądał, gdybym nie potrafił malować. Dzięki temu, że umiem malować, potrafię i rzeźbić – twierdził Dunikowski. Obrazy bywały również wyrazem jego miłości i przywiązania do bliskich mu osób, m.in. do córki Marii. Ekspozycja podzielona jest na sale tematyczne, które pozwalają prześledzić tok myśli artysty, jego zmaganie się z tematem i udoskonalanie warsztatu.

 

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 60 minut / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony 

 

Miejsce: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, ul. Puławska 113a, Warszawa

 

 

 

 

 

 

Księga Umarłych piastunki Bakai – fragment z przedstawieniem Sądu Ozyrysa, papirus, ok. 1550-1295 p.n.e.26 listopada / piątek / 17.00
W starożytnym Egipcie / oprowadzanie stacjonarne / Marek Lasecki

Zapraszamy na spotkanie ze sztuką starożytną w nowoczesnej aranżacji. Poznamy historie najciekawszych zabytków egipskich, prezentowanych w Galerii Sztuki Starożytnej, m.in: sarkofagu kapłana Hor Dżehuti z umieszczoną tam mumią nieznanej kobiety, zapisany hieroglifami dziesięciometrowy papirus z Księgą Umarłych oraz rytualne „ślepe wrota” z grobowca egipskiego urzędnika imieniem Izi.

 

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 60 minut / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / wejściówki do pobrania na stronie 2

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

 

 

 

 

Podróż Mędrców ze Wschodu, tempera na tynku, 2 połowa VIII wieku – X wiek n.e. 17 grudnia / piątek / 17.00
Faras: na tropie odkrycia / oprowadzanie stacjonarne / Marek Lasecki

60 lat temu polscy archeolodzy wyruszyli na wykopaliska do Sudanu. Teraz my wyruszymy ich śladami. Zajrzymy do wnętrza katedry, którą odkryli na Saharze. Przyjrzymy się malowidłom, które zdobiły wnętrza tej budowli przed setkami lat. Dowiemy się, jak i dlaczego konserwatorzy odcięli malowidła ze ścian katedry. Porozmawiamy także o odkrywcy katedry w Faras – profesorze Kazimierzu Michałowskim – który kierował wykopaliskami oraz zespole uczonych, dzięki którym poznaliśmy tajemnice tej wczesnochrześcijańskiej budowli.

 

oprowadzanie w Polskim Języku Migowym (PJM) / 60 minut / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / wejściówki do pobrania na stronie 

 

Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

 

 

 

Zastrzegamy prawo do zmian w harmonogramie i tematyce spotkań. O zmianach informujemy na bieżąco na naszej stronie internetowej.

 

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie.

 

 

Wypełnij formularz, aby otrzymywać informacje o nadchodzących wydarzeniach w Polskim Języku Migowym.

 

Zachęcamy do oglądania tłumaczonych na PJM wybranych filmów z oprowadzań i wykładów, znajdujących się w zakładce Muzeum on-line.

 

 

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anią Knapek: