OpenArt / Sztuka współczesna dla wszystkich

Wynikiem współpracy licznych instytucji w ramach projektu Sztuka współczesna dla wszystkich jest aplikacja OpenArt – multimedialny przewodnik po sztuce współczesnej wspomagający osoby niesłyszące i niewidome. Wśród instytucji, których kolekcje można lepiej poznać z pomocą aplikacji, znalazły się Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz MOCAK. Aplikację, przygotowaną w ramach projektuod 21 lutego 2017 r. można pobrać bezpłatnie na telefon lub tablet w sklepach Google Play i App Store.

 

Informacje dotyczące wybranych dzieł sztuki z Galerii Sztuki XX i XXI Wieku MNW, a także kolekcji współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie i MOCAK, są przedstawione w formie dźwiękowej, w postaci napisów w języku polskim i angielskim, w polskim języku migowym (PJM). Z aplikacji można korzystać w domu – przeglądając dzieła polskiej sztuki współczesnej, a także w samym muzeum, gdzie OpenArt może zastąpić przewodnika. Program wykrywa dzieła znajdujące się w pobliżu i sugeruje odpowiedni opis, nagranie lub prezentację PJM. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest integracja osób niewidzących i widzących, oraz niesłyszących i słyszących w codziennym obcowaniu ze sztuką współczesną.

 

 

 

 

Partnerzy projektu:
Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, Katedra do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych, Ośrodek Przetwarzania Informacji, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Fundacja Siódmy Zmysł, Centrum Transferu Technologii EMAG sp. z o.o.

 

Więcej informacji