Informacje podstawowe
Wolontariat w Muzeum Narodowym w Warszawie
Wolontariat w Muzeum Narodowym w Warszawie tworzy kilkadziesiąt osób, które łączy miłość do sztuki. Wolontariusze i wolontariuszki to osoby w różnym wieku, z różnym wykształceniem i różnorodnymi zainteresowaniami. Razem tworzą społeczność, która na co dzień angażuje się w pomoc w MNW.
Ochotnicy i ochotniczki pomagają w codziennych muzealnych zajęciach. Asystują przy wydarzeniach edukacyjnych, wykonują dokumentację fotograficzną wydarzeń, pomagają w inwentaryzowaniu zbiorów i w działalności muzealnej biblioteki. Prowadzą również własne programy. Opowiadają o dziełach sztuki, witają gości przy wejściu i udzielają im niezbędnych informacji. Prowadzą własnego bloga i poszukują wspomnień o Muzeum, wzbogacając naszą wiedzę o jego historii. Wolontariusze i wolontariuszki wspierają pracowników w realizacji misji Muzeum, ale także przyczyniają się do zmiany naszej instytucji, dzięki czemu staje się ona bardziej otwarta i bliska ludziom.
Wkrótce powstanie Centrum Wolontariatu MNW, które pozwoli jeszcze efektywniej organizować działania wolontariuszy, wspierać ich rozwój oraz budować ich coraz liczniejszą społeczność.
M I S J A
Wolontariusze Muzeum Narodowego w Warszawie to grupa miłośników sztuki, bezinteresownie wspierająca pracowników i gości MNW. Poprzez osobiste zaangażowanie i współtworzenie oferty muzealnej dążą do propagowania wiedzy o kulturze i sztuce.
W I Z J A
Wolontariat jest niezbędną częścią działań Muzeum.
Centrum Wolontariatu gromadzi coraz szersze grono miłośników sztuki, podnosi ich kompetencje oraz umożliwia realizację projektów wolontariuszy.
PROGRAMY WOLONTARIACKIE
Wolontariusze i wolontariuszki mają możliwość realizowania własnych pomysłów. Obecnie prowadzą pięć programów, które powstały z ich inicjatywy:
Wolontariusze o dziełach sztuki…
W ramach programów mogą samodzielnie działać na rzecz Muzeum oraz rozwijać swoje umiejętności. Muzeum wspiera wolontariuszy i wolontariuszki, organizując specjalne szkolenia pomagające im poszerzyć wiedzę w zakresie potrzebnym do realizacji programu.
Wolontariusze o dziełach sztuki…
To program, którego celem jest przybliżenie publiczności wybranych dzieł sztuki z kolekcji MNW:
- wolontariusz gromadzi informacje o swoim ulubionym dziele sztuki
- dzieli się nimi ze zwiedzającymi podczas weekendowych dyżurów
- pisze artykuł na blogu MUZEARIAT
- zachęca innych do poznania wybranego dzieła podczas wydarzeń edukacyjnych
Zwiedzający często potrzebują pomocy: jak trafić do Bitwy pod Grunwaldem, jaki bilet kupić, skąd wypożyczyć audioprzewodniki. Aby ułatwić kontakt ze sztuką, wolontariuszki MNW prowadzą program, w ramach którego witają gości oraz udzielają informacji.
To głos wolontariuszy MNW. Na blogu można znaleźć:
- ciekawostki o Muzeum
- informacje o działaniach wolontariuszy
- opinie o książkach z dziedziny sztuki
- opinie o wystawach
Każdy wolontariusz i wolontariuszka mogą opublikować na blogu artykuł. Blog jest prowadzony przez pięcioosobową redakcję, złożoną z czterech wolontariuszek oraz koordynatorkę wolontariatu.
- comiesięczne spotkania wolontariuszy fotografów i fotografek
- wzajemna pomoc i wymiana doświadczeń
- poszerzanie wiedzy w dziedzinie fotografii
- wykonywanie zdjęć na potrzeby MNW
- organizacja corocznej wystawy zdjęć wolontariuszy i wolontariuszek




Muzeum Narodowe w Warszawie to miejsce obcowania ze sztuką i spotkań z bliskimi, przestrzeń do nauki, rozrywki i pracy. Myśląc o historii Muzeum, mamy przed oczami historię budowy gmachu w Alejach Jerozolimskich, trudne czasy wojny, losy dzieł sztuki oraz niezapomniane wystawy.
Kryje się tu również wiele prywatnych historii – osobistych relacji związanych z MNW.
Celem projektu jest zgromadzenie wspomnień związanych z Muzeum Narodowym w Warszawie, utrwalenie osobistych relacji pracowników i zwiedzających z tym miejscem. Wolontariusze i wolontariuszki prowadzą wywiady i nagrywają wspomnienia. Tropią najciekawsze historie, dziś uważane za muzealne legendy.
Aby ożywić wspomnienia, organizują wydarzenia poświęcone historii MNW, spotkania dla seniorów oraz współpracują ze szkolnymi kołami wolontariatu.



Działania podstawowe wolontariuszy Wolontariusze i wolontariuszki są obecni przy większości wydarzeń organizowanych w MNW. Pomagają przy konferencjach prasowych i wernisażach, wspomagają edukatorów podczas warsztatów dla dzieci i dorosłych. Wspierają organizację konferencji naukowych oraz wystaw czasowych w Gmachu Głównym i w oddziałach MNW. Wykonują drobne prace graficzne: tworzą między innymi materiały edukacyjne czy tyflografiki dla osób niewidomych. Służą pomocą gościom Muzeum, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.
|
Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało certyfikat Instytucji Przyjaznej Wolontariuszom przyznawany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.
Zdjęcia: Sylwia Bielicka, Wioletta Cicha, Mariusz Jakubowski, Jacek Piotrowski, Antoni Stasiński, Jerzy Janusz Tarkowski
|