"Paczka z Faras"

Paczka to zgrany zespół ludzi. Jak archeolodzy w Faras. Paczka to także przesyłka. Jak skrzynie z zabytkami, które przyjechały do Polski z dalekiego Sudanu.
W tym roku obchodzimy 60. rocznicę rozpoczęcia wykopalisk, które rozsławiły polskich archeologów na całym świecie. W 1961 roku w miejscowości Faras w Afryce naukowcy odkryli katedrę, której ściany były pokryte pięknymi, kolorowymi malowidłami. Dziś można je oglądać w naszym Muzeum. Na wakacje przygotowaliśmy dla Was zadania, dzięki którym poznacie fascynującą historię wykopalisk w Faras, metody pracy archeologa i piękną przyrodę znad Nilu.
 
 
 
Termin: każda sobota wakacji, w godz. 12.00–17.00 
Miejsce: Dziedziniec im. Stanisława Lorentza, ul. Aleje Jerozolimskie 3
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat
Zasady uczestnictwa: wstęp wolny
 
Formułę warsztatów dostosowaliśmy do potrzeb dzieci w spektrum autyzmu.
 

HARMONOGRAM
 
3 lipca i 7 sierpnia
Paczka z Faras płynie Nilem
Stworzymy makietę przyrodniczą Nilu – najdłuższej rzeki świata. Dzięki temu dowiemy się, jaki krajobraz mogli oglądać polscy archeolodzy w Faras, niewielkiej miejscowość w Sudanie, położonej nad Nilem. W czasie, gdy archeolodzy dokonywali niezwykłych odkryć, w pobliskim Asuanie trwała budowa Wielkiej Tamy. 
Jakie zmiany w krajobrazie Nilu spowodowało wzniesienie tej zapory?
 
 
10 lipca i 14 sierpnia 
Paczka z Faras i malowidła
Stworzymy malowidła ścienne w podobny sposób, jak artyści ponad tysiąc lat temu na ścianach katedry. Zadania, które przygotowaliśmy, pozwolą Wam dostrzec szczegóły, które często umykają naszym oczom. Przekonamy się także, czy łatwo było przewieźć zabytkowe malowidła z serca Sahary aż do Polski. Mamy nadzieję, że wyobrażenia aniołów i świętych, które polscy archeolodzy 60 lat temu odkryli w Faras zachwycą Was tak samo, jak wówczas dziennikarzy, turystów i miłośników sztuki z całego świata.
 
 
17 lipca i 21 sierpnia
Paczka z Faras na wykopaliskach
Aby archeolog mógł pracować, musi mieć bazę, w której mieszka i trzyma wszystkie swoje narzędzia. Pomożemy mu ją zbudować i dowiemy się, jak wygląda typowy dzień pracy na wykopaliskach. Naszą inspiracją będą wspomnienia uczestników wyprawy do Faras. Dowiemy się, gdzie mieszkali, czy mogli spać do południa, jak chronili się przed skorpionami oraz czy na środku pustyni mieli czas wolny.
 
 
 
 
24 lipca i 28 sierpnia
Paczka z Faras i architektura
Katedra odkryta przez Polaków z Faras to potężna budowla. Ale jak właściwie wyglądała? Aby się o tym przekonać, zbudujemy makietę katedry, która miała wiele korytarzy i tajemniczych zakamarków. Spróbujemy zrekonstruować dach budowli, zastanowimy się, dokąd mogły prowadzić schody i dlaczego jedno z wejść zostało zamurowane.
 
 
 
 
 
31 lipca
Paczka z Faras główkuje
Sprawdźcie, czy sprostacie wyzwaniom, przed którymi stanęli archeolodzy w Faras. Czekają na Was m.in. greckie inskrypcje do odczytania i rozbite naczynia, które trzeba posklejać. Dacie radę? Na pewno! A dzięki informacjom zebranym w trakcie tej pracy poznacie prawdziwe sekrety katedry w Faras, którą prawie tysiąc lat temu zasypał pustynny piasek.
 
 
 
 
Koordynacja: / Dział Edukacji