Muzealne czwartki

dawniej „Muzealne wtorki”

czwartek / 13.00

 

„Muzealne czwartki” to cykl zajęć zaprojektowany z myślą o seniorach, ale dostępny dla wszystkich interesujących się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do rozwiązywania quizów tematycznych. Sprawdźcie swoją pamięć!

W razie zaostrzenia pandemii wykłady będą realizowane w formie podcastów publikowanych na stronie internetowej MNW oraz na Facebooku.

 

Kino MUZ / wstęp wolny / wejściówki dostępne online i w kasie od wtorku poprzedzającego dzień wykładu / 60 minut / quiz dostępny w Kinie MUZ w dniu wykładu

 

OD 29 PAŹDZIERNIKA ZACZYNAMY PUBLIKACJE WYKŁADÓW ON LINE

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

Jesień / zima 2020

 

8 października

Najsłynniejsze dzieła XIX-wiecznego malarstwa polskiego / Paweł Bień

Wykład omawiający dzieła najsłynniejszych polskich malarzy – Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego oraz innych twórców – prezentowane na wystawie „Polska. Siła obrazu”.

 

15 października

Wojciech Weiss – artysta wszechstronny / dr Magdalena Bialic

Wojciech Weiss, wychowanek, a następnie profesor i rektor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, był twórcą o rozległych zainteresowaniach. Podejmował różnorodną tematykę, malował w różnych stylach i technikach. Dodatkowo jego wielką pasją była fotografia. Zapraszamy na wykład o wszechstronnym artyście.

 

22 października

Nie ma wykładu

 

29 października

Obrazy nocy – nokturn w malarstwie / Karolina Zalewska

Nokturn to pojęcie zarówno z dziedziny malarstwa, jak i muzyki. W obu wypadkach chodzi o utwory inspirowane pięknem i nastrojem nocy. Na wykładzie omówiona zostanie historia nokturnów oraz ich

miejsce w sztuce, a także pojęcie maniera tenebrosa. Prezentację uzupełnią widoki rozgwieżdżonego nieba i oświetlonych wielkich miast oraz romantyczne pejzaże malowane po zmroku.

 

5 listopada

Nieprzemijający czar zegarów / Wioletta Cicha

W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się wiele cennych zegarów i zegarków. Ich mechanizmy – obudowane drewnem lub oprawione w złote koperty – towarzyszyły ludziom na co dzień, budowały rytm życia. Poznamy te unikatowe eksponaty, poszukamy też zegarów przedstawionych na obrazach z muzealnych zbiorów.

 

12 listopada

Nowe Państwo – nowe meble / Romualda Radwańska

Dowiemy się, jakie meble zdobiły salony elit w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczymy m.in. stolik – prezent, który otrzymał marszałek Józef Piłsudski, meble z pałacyku prezydenckiego w Wiśle oraz słynne meble Spółdzielni Artystów Plastyków „Ład”.

 

19 listopada

Podróż do Wenecji / Monika Miżołębska

„Włochy, te wspaniałe Włochy, na które dopiero okiem rzuciłem, są zbyt piękne, aby mógł o nich mieć wyobrażenie ten, co ich nie widział” – napisał w liście do matki malarz Piotr Michałowski. Wenecja – jedno z najpiękniejszych włoskich miast, położona na lagunie i tak niezwykła, że trudno uwierzyć w jej realność, stworzyła równie wyjątkową sztukę. Architekturę, malarstwo i rzemiosło artystyczne Serenissimy charakteryzuje wyrafinowane bogactwo koloru, formy i światłocienia. Obrazy weneckich mistrzów, takich jak Cima da Conegliano, Paris Bordone, Tintoretto, Francesco Guardi, prezentowane są w Galerii Sztuki Dawnej MNW.

 

26 listopada

Wielkie powroty: Jacek Malczewski „Przy fortepianie” / Karolina Zalewska

Mimo że rok 2020 nie sprzyjał podróżom, udało się sprowadzić z Londynu do MNW dwie siostry Jacka Malczewskiego wraz z książkami i… fortepianem. Z tymi przedmiotami namalował je bowiem na odzyskanym w tym roku obrazie ich słynny brat.

 

3 grudnia

Kapiści. W stronę koloru / Paweł Bień

Dwudziestolecie międzywojenne to nie tylko awangarda. Studenci zrzeszeni pod egidą profesora Józefa Pankiewicza za cel artystycznych peregrynacji obrali Paryż, aby tam czerpać wzorce z dziedzictwa impresjonizmu. Stworzona przez nich grupa Komitet Paryski nie tylko wywarła ogromny wpływ na sztukę II RP, lecz także w znacznej mierze ukształtowała malarskie oblicze PRL-u.

 

10 grudnia

Mumia pod lupą / dr Paulina Komar

Starożytni Egipcjanie wierzyli, że warunkiem życia duszy w zaświatach jest uchronienie ciała zmarłego przed rozkładem, dlatego wynaleźli i udoskonalili wiele sposobów mumifikacji. Na wykładzie zostaną omówione jej tajniki oraz współczesne metody ich badania.

 

17 grudnia

Mela Muter – anioł z paletą / dr Magdalena Bialic

Mela Muter była wszechstronnie utalentowana, jednak najbardziej ceniona jest jako portrecistka. Zapraszamy do barwnego świata tej niezwykłej malarki.

 

 

WYKŁADOWCY

 

dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyczka sztuki i edukatorka. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody, zjawisko anglomanii w XVIII wieku, malarstwo XVIII wieku, historię portretu.

 

Paweł Bień – absolwent Kolegium Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH) Uniwersytetów Wrocławskiego i Warszawskiego. Specjalista d.s. edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i wykładowca kilku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zajmuje się korespondencją sztuk plastycznych, muzyki i literatury w XIX i XX wieku.

 

Wioletta Cicha – historyczka sztuki, nauczycielka wychowania plastycznego, edukatorka MNW. Jej pasją jest fotografowanie detalu architektonicznego i obiektów sztuki w przestrzeni publicznej.

 

dr Paulina Komar – doktor nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, edukatorka MNW.

 

Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji MNW, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW. Prowadzi zajęcia i spotkania z dziećmi i dorosłymi, a także warsztaty rodzinne. Najnowszym przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.

 

Romualda Radwańska – nauczycielka, absolwentka studiów podyplomowych z dziedziny historii sztuki w Collegium Civitas, edukatorka MNW.

 

Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich. Specjalistka w dziedzinie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych, edukatorka w MNW.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji