Czas na sztukę! / Muzealne czwartki
czwartki / godz. 13.00
„Czas na sztukę!” to cykl zajęć przygotowany z myślą o seniorach, ale dostępny dla wszystkich interesujących się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do rozwiązywania quizów tematycznych. Sprawdźcie swoją wiedzę i pamięć!
OD 29 PAŹDZIERNIKA PROWADZIMY PUBLIKACJE WYKŁADÓW ON-LINE NA STRONIE INTERNETOWEJ MNW ORAZ NA FACEBOOKU
Quiz dostępny jest na stronie muzeum w dniu wykładu
Zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi materiałami dostępnymi on-line:
MUZEALNE WTORKI
MUZEALNE CZWARTKI
PROGRAM SPOTKAŃ
Zima / wiosna 2021
7 stycznia
Uwodzić, olśniewać, pieścić – dłonie w dziełach sztuki z kolekcji MNW / Paweł Bień
Cokolwiek nie zostałoby dotknięte przez legendarnego króla Midasa zamieniało się w złoto. „Podobną” umiejętność ma często ręka malarza, który jest w stanie wyczarować olśniewające formy na obrazie. Podczas czwartkowego spotkania zastanowimy się, co o boskiej naturze Dzieciątka Jezus mówi dłoń średniowiecznej Pięknej Madonny z Wrocławia, jak barokowy wyszukany gest wpływa na rysunek dłoni oraz jak powinny wyglądać palce ze snu XIX-wiecznego akademika. Co namalowana ręka może nam powiedzieć o ręce malarza, który ją stworzył?
14 stycznia
Mikrokosmos miasta / Monika Miżołębska
Miasto w czasach późnego średniowiecza i początkach nowożytności tworzyło własny mikrokosmos: miało swoje zadania i hierarchię społeczną. Jego mieszkańcy byli jednocześnie pragmatyczni i odważni, pracowici i skłonni do zabawy. Mieszczanie znali smak luksusu i wszechobecne ryzyko bankructwa. Czym były cechy i bractwa kurkowe? W jaki sposób przedstawiane są miasta i ich mieszkańcy na obrazach mistrzów flamandzkich i holenderskich?
21 stycznia
In vino veritas - cała prawda o winie w świecie antycznym / dr Paulina Komar
Wino było ważnym element diety dawnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Szacuje się, że przeciętny Rzymianin wypijał przynajmniej pół litra wina dziennie i to zaczynając już od śniadania! Jak wyglądała starożytna kultura picia? Kto mógł brać udział w greckich sympozjonach? Jaka była społeczna funkcja wspólnego picia?
28 stycznia
Hucuł z humorem - słów kilka o Kazimierzu Sichulskim / dr Magdalena Bialic
Kazimierz Sichulski jest ważnym przedstawicielem sztuki okresu Młodej Polski, choć nie tak znanym jak Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski czy Józef Mehoffer. Na tle artystów tego czasu wyróżniał go ogromny humor, któremu ujście dawał w licznych karykaturach i rysunkach satyrycznych oraz uwielbienie folkloru i obyczajowości Hucułów. Jak prawie każdy z ówczesnych artystów, stworzył bardzo oryginalny styl malarski, który z łatwością można rozpoznać. Swój talent realizował także na innych polach artystycznych.
4 lutego
Bachus - malarska kariera bożka wina / Paweł Bień
Syn Zeusa i śmiertelniczki Semele zrobił wielką karierę nie tylko na kartach mitologii, ale także w nowożytnej sztuce. Postać Bachusa, czyli rubasznego bożka dzikiej natury, płodności i wina często rozpalała wyobraźnię europejskich malarzy. Sprawdźmy, w jaki sposób twórcy wyobrażali sobie ekstatyczne misteria i jakie rezultaty daje połączenie wina, malarstwa i śpiewu.
11 lutego
Wielkie powroty: Marcin Zaleski, Wnętrze katedry w Mediolanie / Karolina Zalewska
Kraków, Warszawa i Wilno to miasta, które najczęściej pojawiają się wśród widoków pędzla Marcina Zaleskiego. Tym razem malarz zabierze nas w podróż do słonecznej Italii. Wraz z nim zwiedzimy wnętrze mediolańskiej katedry, znane z namalowanego w 1834 obrazu. Zaginione w czasie II wojny światowej dzieło odnalezione zostało w roku 2019 i po 75 latach nieobecności wróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie.
18 lutego
Uczta bogów - bohaterowie antycznych mitów od starożytności po czasy współczesne / dr Paulina Komar
Mitologia Greków i Rzymian inspirowała artystów starożytnych, jak również twórców późniejszych epok. Jej elementy można znaleźć nawet w sztuce współczesnej. Jaką rolę pełnią mity w sztuce od starożytności po czasy współczesne? Czy ich przesłania są dalej aktualne?
25 lutego
Morze nasze morze / Romualda Radwańska
Odzyskanie przez Polskę dostępu do morza w 1918 roku sprawiło, że polscy artyści zaczynają chętnie odwiedzać Półwysep Helski. Podczas spotkania ruszymy śladem Jana Szczepkowskiego, Wojciecha Kossaka, Zofii Stankiewicz, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego i wielu innych artystów. Zobaczymy gdzie „bywało się” przed wojną, a gdzie po niej i dowiemy się, że Jurata to nie tylko nazwa wioski rybackiej, ale również imię litewskiej boginki Morza Bałtyckiego.
4 marca
Podróż do Antwerpii / Monika Miżołębska
Antwerpia to miasto o niezwykłym uroku starych ulic, zabytkowych kamienic i sklepów jubilerskich. Bogate i potężne, stało się ofiarą wojen religijnych w XVI wieku. Wspaniały ośrodek malarstwa, w którym tworzyli Peter Paul Rubens, Abraham Janssens i liczni malarze - twórcy martwych natur bankietowych.
11 marca
Zapomniane artystki / Romualda Radwańska
Utalentowane kobiety artystki - wykształcone, wybitne i... mało znane. Przybliżymy sylwetki i twórczość Julii Keilowej, Zofii Stankiewicz i Teresy Roszkowskiej.
18 marca
25 marca
Rafał Malczewski – w cieniu słynnego ojca / Wioletta Cicha
Jacek Malczewski bardzo mocno zaznaczył swoją obecność w polskiej sztuce. Brawurowo malowane obrazy przepełnione symbolicznymi znaczeniami są doskonale znane polskim widzom. Mniej popularna jest twórczość jego syna – Rafała. Jakie obrazy malował? Czy naśladował prace ojca, czy odnalazł własną drogę artystyczną?
Koordynatorka: / Dział Edukacji