Czas na sztukę! / Muzealne czwartki

czwartki / godz. 13.00

„Czas na sztukę!” to cykl zajęć przygotowany z myślą o seniorach, ale dostępny dla wszystkich interesujących się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do rozwiązywania quizów tematycznych. Sprawdźcie swoją wiedzę i pamięć!

 

OD 29 PAŹDZIERNIKA PROWADZIMY PUBLIKACJE WYKŁADÓW ON-LINE NA STRONIE  INTERNETOWEJ MNW ORAZ NA FACEBOOKU

Quiz dostępny jest na stronie muzeum w dniu wykładu

 

Zachęcamy do zapoznania się z wcześniejszymi materiałami dostępnymi on-line:
MUZEALNE WTORKI
MUZEALNE CZWARTKI

 

 

15 kwietnia

Mody na antyk / Paweł Masłowski
Od czasów renesansu (XV–XVI wiek) moda na antyk pojawiała się co pewien czas w sztuce europejskiej. Dotyczyła nie tylko architektury czy malarstwa, ale także codziennych strojów, fryzur czy biżuterii. Wpływom estetyki antycznej ulegali na przykład twórcy mebli, ceramiki czy wnętrz.

 

QUIZ

 

 

 

 


 

PROGRAM SPOTKAŃ

Zima / wiosna 2021

 

7 stycznia

Uwodzić, olśniewać, pieścić – dłonie w dziełach sztuki z kolekcji MNW / Paweł Bień

Cokolwiek nie zostałoby dotknięte przez legendarnego króla Midasa zamieniało się w złoto. „Podobną” umiejętność ma często ręka malarza, który jest w stanie  wyczarować olśniewające formy na obrazie. Podczas czwartkowego spotkania zastanowimy się, co o boskiej naturze Dzieciątka Jezus mówi dłoń średniowiecznej Pięknej Madonny z Wrocławia, jak barokowy wyszukany gest wpływa na rysunek dłoni oraz jak powinny wyglądać palce ze snu XIX-wiecznego akademika. Co namalowana ręka może nam powiedzieć o ręce malarza, który ją stworzył?

 

QUIZ

 

 

 

14 stycznia

Mikrokosmos miasta / Monika Miżołębska

Miasto w czasach późnego średniowiecza i początkach nowożytności tworzyło własny mikrokosmos: miało swoje zadania i hierarchię społeczną. Jego mieszkańcy byli jednocześnie pragmatyczni i odważni, pracowici i skłonni do zabawy. Mieszczanie znali smak luksusu i wszechobecne ryzyko bankructwa. Czym były cechy i bractwa kurkowe? W jaki sposób przedstawiane są miasta i ich mieszkańcy na obrazach mistrzów flamandzkich i holenderskich?

 

QUIZ

 

 

21 stycznia

In vino veritas - cała prawda o winie w świecie antycznym / dr Paulina Komar

Wino było ważnym element diety dawnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Szacuje się, że przeciętny Rzymianin wypijał przynajmniej pół litra wina dziennie i to zaczynając już od śniadania! Jak wyglądała starożytna kultura picia? Kto mógł brać udział w greckich sympozjonach? Jaka była społeczna funkcja wspólnego picia?

 

QUIZ

 

 

28 stycznia

Hucuł z humorem - słów kilka o Kazimierzu Sichulskim / dr Magdalena Bialic

Kazimierz Sichulski jest ważnym przedstawicielem sztuki okresu Młodej Polski, choć nie tak znanym jak Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski czy Józef Mehoffer. Na tle artystów tego czasu wyróżniał go ogromny humor, któremu ujście dawał w licznych karykaturach i rysunkach satyrycznych oraz uwielbienie folkloru i obyczajowości Hucułów. Jak prawie każdy z ówczesnych artystów, stworzył bardzo oryginalny styl malarski, który z łatwością można rozpoznać. Swój talent realizował także  na innych polach artystycznych.

 

QUIZ

 

 

4 lutego

Bachus - malarska kariera bożka wina / Paweł Bień

Syn Zeusa i śmiertelniczki Semele zrobił wielką karierę nie tylko na kartach mitologii, ale także w nowożytnej sztuce. Postać Bachusa, czyli rubasznego bożka dzikiej natury, płodności i wina często rozpalała wyobraźnię europejskich malarzy. Sprawdźmy, w jaki sposób twórcy wyobrażali sobie ekstatyczne misteria i jakie rezultaty daje połączenie wina, malarstwa i śpiewu.

 

QUIZ

 

 

11 lutego

Wielkie powroty: Marcin Zaleski, Wnętrze katedry w Mediolanie / Karolina Zalewska

Kraków, Warszawa i Wilno to miasta, które najczęściej pojawiają się wśród widoków pędzla Marcina Zaleskiego. Tym razem malarz zabierze nas w podróż do słonecznej Italii. Wraz z nim zwiedzimy wnętrze mediolańskiej katedry, znane z namalowanego w 1834 obrazu. Zaginione w czasie II wojny światowej dzieło odnalezione zostało w roku 2019 i po 75 latach nieobecności wróciło do Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

QUIZ

 

 

18 lutego

Uczta bogów - bohaterowie antycznych mitów od starożytności po czasy współczesne / dr Paulina Komar

Mitologia Greków i Rzymian inspirowała artystów starożytnych, jak również twórców późniejszych epok. Jej elementy można znaleźć nawet w sztuce współczesnej. Jaką rolę pełnią mity w sztuce od starożytności po czasy współczesne? Czy ich przesłania są dalej aktualne?

 

QUIZ

 

 

25 lutego

Morze nasze morze / Romualda Radwańska

Odzyskanie przez Polskę dostępu do morza w 1918 roku sprawiło, że polscy artyści zaczynają chętnie odwiedzać Półwysep Helski. Podczas spotkania ruszymy śladem Jana Szczepkowskiego, Wojciecha Kossaka, Zofii Stankiewicz, Katarzyny Kobro, Władysława Strzemińskiego i wielu innych artystów. Zobaczymy gdzie „bywało się” przed wojną, a gdzie po niej i dowiemy się, że Jurata to nie tylko nazwa wioski rybackiej, ale również imię litewskiej boginki Morza Bałtyckiego.

 

QUIZ

 

 

 

4 marca

Podróż do Antwerpii / Monika Miżołębska

Antwerpia to miasto o niezwykłym uroku starych ulic, zabytkowych kamienic i sklepów jubilerskich. Bogate i potężne, stało się ofiarą wojen religijnych w XVI wieku. Wspaniały ośrodek malarstwa, w którym tworzyli Peter Paul Rubens, Abraham Janssens i liczni malarze - twórcy martwych natur bankietowych.

 

QUIZ

 

 

11 marca

Zapomniane artystki / Romualda Radwańska

Utalentowane kobiety artystki - wykształcone, wybitne i... mało znane. Przybliżymy sylwetki i twórczość Julii Keilowej, Zofii Stankiewicz i Teresy Roszkowskiej.

 

QUIZ

 

 

18 marca

Z gniazdem os na głowie, czyli opowieść o starożytnej modzie / dr Magdalena Bialic

Peruki i wymyślny makijaż modnych kobiet w starożytnym Egipcie, szlachetne formy greckich chitonów i peplosów, dostojne togi Rzymian i wymyślne fryzury ich żon – to wszystko dowodzi, że moda w starożytności na pewno nie była nudna. Przekonamy się o tym w nowo otwartej Galerii Sztuki Starożytnej MNW. Zapraszam do barwnego i zaskakującego świata mody, w którym strygille pójdą w ruch, a tonsorzy będą mieli ręce pełne roboty.

 
 

 

25 marca

Rafał Malczewski – w cieniu słynnego ojca / Wioletta Cicha

Jacek Malczewski bardzo mocno zaznaczył swoją obecność w polskiej sztuce. Brawurowo malowane obrazy przepełnione symbolicznymi znaczeniami są doskonale znane polskim widzom. Mniej popularna jest twórczość jego syna – Rafała. Jakie obrazy malował? Czy naśladował prace ojca, czy odnalazł własną drogę artystyczną? 

 

QUIZ

 

 

1 kwietnia

Wielkanoc – sztuka i obyczaje / Zofia Załęska

Wielkanoc to nie tylko dekorowanie pisanek – poznajmy inne zwyczaje związane z tymi świętami! Przyjrzymy się obiektom z muzealnych zbiorów przedstawiających Wielkanoc i zastanówmy się nad ich znaczeniem i symboliką.

 

QUIZ

 

 

8 kwietnia

Czy obraz może pachnieć, czyli o kwiatach w malarstwie średniowiecza i epoki wczesnonowożytnej / Paweł Bień

Od wieków ulotny wdzięk kwiatów zachwycał malarzy. Na przestrzeni stuleci zmieniały się jednak mody, nie tylko dotyczące malarskich rozwiązań, ale także symboliki, czy nawet samego doboru roślin. O czym mówią nam konwalie, a jaką tajemnicę skrywa polny liść babki?

 

QUIZ

 

 

15 kwietnia

Mody na antyk / Paweł Masłowski
Od czasów renesansu (XV–XVI wiek) moda na antyk pojawiała się co pewien czas w sztuce europejskiej. Dotyczyła nie tylko architektury czy malarstwa, ale także codziennych strojów, fryzur czy biżuterii. Wpływom estetyki antycznej ulegali na przykład twórcy mebli, ceramiki czy wnętrz.

 

QUIZ

 

22 kwietnia

Wacław Szymanowski, mistrz secesyjnych kompozycji / Wioletta Cicha             
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich pomników – Fryderyk Chopin w warszawskich Łazienkach – to projekt Wacława Szymanowskiego. Artysta był nie tylko znakomitym rzeźbiarzem, ale też utalentowanym malarzem. Rozmawiając o jego twórczości i planach, pokażemy prace artysty z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

29 kwietnia

Portret z pupilem / Paweł Bień
W kolejnym podcaście Paweł Bień opowie o najciekawszych wizerunkach, na których nobliwym damom i eleganckim kawalerom, a także rozkosznym dzieciakom towarzyszą psy, koty czy nieco mniej popularne dziś zwierzęta domowe, np. małpki. Bo jeśli już zamawiać dobry portret, to koniecznie z ukochanym pupilem!

 

 

Koordynatorka:  / Dział Edukacji