Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Picasso / 12 października 2023 – 14 stycznia 2024

PROGRAM WYDARZEŃ EDUKACYJNYCH

DOROŚLI i MŁODZIEŻ


OPROWADZANIA KURATORSKIE

22 października i 3 grudnia 2023 / niedziela / 18.15

Zwiedzanie wystawy z kuratorką Anną Manicką


zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 40 zł i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min


dr Anna Manicka – historyk sztuki i muzeolog. Od 1989 pracuje w Gabinecie Grafiki i Rysunków Współczesnych w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2019–2022 jako kurator. Zajmuje się twórczością Bronisława Wojciecha Linkego, grafiką dwudziestolecia międzywojennego i współczesną oraz tematyką katastrofizmu w sztuce XX wieku.

 

 

OPROWADZANIA SOBOTNIE I NIEDZIELNE
Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem


15, 22, 29 października; 5, 12 listopada, / niedziela / 11.00, 13.00 i 15.00
19, 26 listopada / niedziela / 11.00 i 15.00
3, 10, 17 grudnia / niedziela / 15.00
18, 25 listopada; 2, 9, 16 grudnia / sobota / 15.00


zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 40 zł i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 

OPROWADZANIE – OBRAZ CIAŁA

14, 21, 28 października; 4, 18, 25 listopada; 2, 9, 16 grudnia / sobota / 13.00
Ciało i sztuka są ze sobą nierozerwalnie związane. Dzieła zyskują materialną postać dzięki dłoniom artysty, a w wielu przypadkach ich tematem jest ludzkie ciało. Zmieniające się na przestrzeni wieków zadania sztuki i definicje piękna pozostawiły po sobie mnogość wizerunków będących śladami myślenia o cielesności człowieka i malarskiej tkance, z której rodzi się obraz. O tych metamorfozach opowiemy na przykładzie eksponowanych czasowo prac Pabla Picassa oraz obrazów z galerii stałych MNW.

zbiórka w Holu Głównym / bilety w cenie 40 zł i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 


WYKŁADY CZWARTKOWE

19, 26 października; 9 listopada / czwartek / 18.00
 

Kino MUZ – Gmach Główny / wydarzenia transmitowane na Facebooku na profilu MNW / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 


19 października
Pablo Picasso. Autoportret jako sowa / Anna Manicka

Wykład prezentuje twórczość Pabla Picassa jako historię jego odkryć, dzięki którym powstała sztuka nowoczesna. Jej zadaniem po raz pierwszy w historii nie było odtwarzanie otaczającej nas rzeczywistości, lecz analiza formy i refleksja nad językiem sztuki. Wykład ma jednocześnie zachęcić do spojrzenia na twórczość Picassa świeżym okiem… Sowim okiem! Tak, jak to czynił sam artysta …
Nagranie wykładu


dr Anna Manicka – historyk sztuki i muzeolog. Od 1989 pracuje w Gabinecie Grafiki i Rysunków Współczesnych w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2019–2022 jako kurator. Zajmuje się twórczością Bronisława Wojciecha Linkego, grafiką dwudziestolecia międzywojennego i współczesną oraz tematyką katastrofizmu w sztuce XX wieku.

 


26 października

WYDARZENIE ODWOŁANE 

Z przykrością informujemy, że wykład zostaje odwołany z powodu choroby Prelegenta.

 

 

 

9 listopada
Inspirująca kreska. O polskich fascynacjach sztuką Pabla Picassa / Katarzyna Szydłowska-Schiller

Twórczość Pabla Picassa, jego innowacyjność zarówno tematyczna, jak i stylistyczna, doczekała się wielu naśladowców. Niektórzy rozwijali idee Picassa, inni powielali motywy. Na wykładzie przyjrzymy się artystom polskim XX i XXI wieku, którzy w różny sposób nawiązywali i nawiązują w swojej sztuce do dzieł sławnego Hiszpana.

Nagranie wykładu

 

Katarzyna Szydłowska-Schiller – historyczka sztuki, kustoszka w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej, związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2013 roku. Absolwentka studiów kuratorskich w Royal College of Art w Londynie oraz studium kuratorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

 

 

ROWEROWY SPACER MIEJSKI

21 października, 18 listopada / sobota / 13.30
Picasso na rowerze / Aleksandra Kresowska
W 1948 roku nieznoszący podroży Picasso dał się namówić na wizytę w Polsce. Został zaproszony na Światowy Kongres Intelektualistów we Wrocławiu, ale postanowił odwiedzić też Warszawę. Spędził tu znacznie więcej czasu niż planował, zafascynowany podnoszącym się z ruin miastem. Saska Kępa, Koło, Wilanów, Muzeum Narodowe w Warszawie... Jakie jeszcze miejsca odwiedził Picasso w stolicy?
Sprawdzimy to podczas rowerowego spaceru po mieście.


UWAGA! Muzeum nie zapewnia środków transportu. Uczestnicy proszeni są o przyjazd na własnych rowerach.

 

zbiórka przy ul. Obrońców 28 / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min
wejściówki dostępne od 17 października i 15 listopada

 

Udział w wydarzeniu jest równocześnie akceptacją Regulaminu.

 

Aleksandra Kresowska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka muzealna, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku związana z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienek Królewskich i Zamkiem Królewskim w Warszawie.

 


WARSZTATY CERAMICZNE

21, 28 października / sobota / 14.30

Ceramika Picassa / Agnieszka Żuber
Czy ciekawi cię, jak powstawała ceramika, którą oglądamy na wystawie? Na spotkaniu zgłębimy tajniki tych dzieł. Dowiemy się, jak były formowane i w jakich technikach dekorowane. Podobnie jak Pablo Picasso damy się porwać tej niezwykłej technice, będziemy malować i szkliwić własne talerze. Po spotkaniu zostaną wypalone w pracowni ceramicznej i wrócą do nas, gotowe na powieszenia na ścianie.


Uwaga! Prosimy o zabranie ubrań na przebranie.

 

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety w cenie 50 zł i 30 zł dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 180 min
bilety dostępne od 17 i 25 października

 

Agnieszka Żuber – historyczka sztuki, italianistka, ceramiczka. Absolwentka MISH UW. Jej specjalizacją jest historia ceramiki. Pracowała w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, na stanowisku opiekuna działu ceramiki i szkła. Obecnie prowadzi własną pracownię ceramiczną Lekka, w której powstają unikatowe porcelanowe naczynia i biżuteria.

 

 

WARSZTATY LITOGRAFICZNE

18 listopada / sobota / 16.00 / ASP

Litografia od kuchni / Paulina Buźniak
Warsztaty litograficzne w klimatycznych wnętrzach pracowni na Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na zajęciach przedstawię krótką historię litografii – techniki, która skradła serca wielu wspaniałych artystów, takich jak: Henri de Toulouse-Lautrec, Alfons Mucha, Pablo Picasso czy David Lynch. Cały proces zostanie ukazany od szlifowania kamienia, po jego odpowiednie przygotowanie do późniejszego odbijania. Poznamy podstawowe techniki rysunkowe związane z kredką i tuszem, a także przeniesienia zdjęcia na kamień i późniejszy jego druk. Obok klasycznej litografii pokażę kilka technik, do wykonania w domu przy użyciu łatwo dostępnych materiałów. Prowadząca chce sprawić, aby litografia na dłużej zagościłą w sercach uczestników zajęć. 


Uwaga! Prosimy o zabranie ubrań roboczych.

 

Warsztaty odbędą się w Pracowni Litografii na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Spotkamy się przy wejściu na wydział znajdującym się przy Krakowskim Przedmieściu 5 / bilety w cenie 50 zł i 30 zł dostępne w kasie MNW i online od 15 listopada  / liczba miejsc ograniczona / ok. 240 min

 

dr Paulina Buźniak – artystka wizualna, zajmuje się: litografią, tkaniną artystyczną, ilustracją i projektowaniem graficznym. Jest laureatką Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce w roku akademickim 2010/2011, laureatką konkursów związanych z tkaniną artystyczną i projektowaniem graficznym. Od 2011 roku pracuje w ASP w Warszawie. Dziedziny działalności artystycznej: litografia, druk na tkaninie, ilustracja, projektowanie graficzne.

 

 


DZIECI I RODZINY

 

RODZINNE NIEDZIELE

22 października, 19 listopada / niedziela / 10.15 i 12.15


zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety dla dziecka 20 zł (każde kolejne 5 zł), bilety wstępu dla opiekuna 20 zł; dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 

22 października
Być jak Picasso – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Picasso” / Karolina Kierzkowska

Czy znacie dzieła Pabla Picassa? Ten hiszpański artysta wypracował swój niepowtarzalny styl – nie tylko malował, tworzył też ceramikę, grafiki i ilustracje do książek. Przyglądając się jego twórczości i tematom, jakie podejmował, spróbujemy wykonać własne prace inspirowane dziełami mistrza. 
bilety dostępne od 17 października

 

Karolina Kierzkowska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Pracuje w szkole jako nauczycielka plastyki i techniki.

 

 

19 listopada
Picasso o mitologii – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Picasso” / Rita Twardziak

Centaury, centaurki, fauny i minotaury...  Oraz inne mityczne postacie możemy obejrzeć na grafikach i ceramice prezentowanej na wystawie. Dowiedzmy się, jaka jest ich historia, oraz dlaczego tak bardzo inspirowały Picassa. Spotkanie będzie też świetną okazją do poznania technik, które wykorzystywał artysta, spróbujemy swoich sił w kilku z nich.
bilety dostępne od 15 listopada

 

Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW. Zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

MATKI, CÓRKI – RZEMIEŚLNICZKI, PRZYJACIÓŁKI

 

9 grudnia / 14.30
Renesans rzemiosła – warsztaty ceramiczne towarzyszące wystawie czasowej „Picasso” / Karolina Kierzkowska

W dzisiejszym świecie coraz częściej cenimy przedmioty wykonane własnoręcznie, z uwagą na każdy detal. Przyglądając się dziełom wykonanym przez Pabla Picassa, opowiemy o artystycznym wymiarze ceramiki oraz poznamy tajniki tej sztuki. W części warsztatowej spróbujemy swoich sił w lepieniu przedmiotów z gliny.


zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety dla dziecka 20 zł, bilety wstępu dla opiekuna 20 zł; dostępne w kasie MNW i online od 6 grudnia / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

Karolina Kierzkowska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania kultury. Pracuje w szkole jako nauczycielka plastyki i techniki.

 


MAMA, TATA W MUZEUM

 

1 i 15 grudnia/ piątek / 11.00
Po prostu Pablo / Aleksandra Kresowska
Genialne dziecko, młody buntownik, geniusz, charyzmatyk, jedna z najwyrazistszych osobowości XX wieku… Człowiek-instytucja, artysta, którego znają wszyscy – Pablo Picasso. Czy może mieć przed nami jeszcze jakieś tajemnice? Na czym polegał jego geniusz, który spowodował, że tego niezwykłego Hiszpana zna każdy miłośnik sztuki? Podczas spotkania na wystawie odpowiemy na pytania, poznamy także polskie wątki w twórczości tego artysty.

 

bilety dostępne od 29 listopada i 13 grudnia
zbiórka w holu głównym w MNW / bilety w cenie 40 zł i 25 zł dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

Aleksandra Kresowska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Edukatorka muzealna, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku związana z Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie i Zamkiem Królewskim w Warszawie.

 

 

ANIMACJE w holu głównym / Otwarte zajęcia dla dzieci

 

15 października / niedziela / 12.00–16.00 / Animacje do wystawy czasowej Picasso
Zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na animacje, czyli zajęcia artystyczne, na których wykonamy prace plastyczne inspirowane dziełami z kolekcji MNW. Animacje trwają w godzinach 12.00–16.00 i można dołączyć do nich w dowolnym momencie. Towarzyszy im atmosfera swobody i własnej kreacji.
Hol główny MNW / udział w animacjach jest możliwy w ramach biletu wstępu do MNW; / nie obowiązują wcześniejsze zapisy

 


WYDARZENIA DOSTĘPNE

 

OPROWADZANIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM

 

25 listopada / sobota / 16:00
Czy to już klasyka?

W dziełach Pabla Picassa odnajdujemy motywy znane w sztuce od tysiącleci: postaci mitologiczne, portrety, zwierzęta czy sceny rodzajowe. Jednak hiszpański artysta wchodzi w dialog i podejmuje swoistą grę z całą tradycją sztuki i od blisko stu lat z ogromną mocą oddziałuje na twórców i szeroką publiczność. Czy, paradoksalnie, wymykający się wszelkim schematom Picasso dołączył tym samym do grona klasyków? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy, rozmawiając o rycinach, ilustracjach książkowych, grafikach i ceramice, prezentowanych na wystawie czasowej Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie.


zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / bezpłatne wejściówki do pobrania w kasach i online od 22 listopada / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 

OPROWADZANIE Z AUDIODSEKRYPCJĄ

 

18 listopada / sobota / 11:00
Picasso wychodzi z ram

Obrazy Pabla Picassa zmieniły oblicze sztuki. Jednak on sam nie ograniczał się wyłącznie do malowania. Eksperymentował z technikami graficznymi, takimi jak litografia, tworzył i dekorował naczynia ceramiczne. Jest także autorem ilustracji do książek. Każde z tych dzieł to dla nas bezcenne źródło informacji o artyście. Litografie pozwalają nam na przykład poznać kanon Picassowskiego piękna. Naczynia ceramiczne i wykonane w jednym egzemplarzu, a więc unikatowe talerze odsłaniają przed nami świat jego wyobraźni, silnie inspirowanej mitologią. Poznamy także dzieła będące pokłosiem wizyty artysty w Polsce w 1948 roku. Oprowadzanie odbędzie się na wystawie czasowej Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. W trakcie spotkania wykorzystamy materiały dotykowe oraz audiodeskrypcję na żywo.


wstęp bezpłatny / zapisy od 15 listopada / [email protected] / + 48 22 629 50 60 / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 


SZKOŁY I NAUCZYCIELE

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

 

14 października / sobota / 11.00 – warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli towarzyszące wystawie „Picasso”
Fenomen Picassa

Jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Malarz, rzeźbiarz, rysownik, ceramik i poeta. Całe życie poszukiwał nowych stylów, materiałów i technik. Był taki, jak sztuka którą tworzył – dynamiczny, zmienny, żyjący pełnią życia. Zapraszamy na warsztaty, podczas których zastanowimy się, na czym polega fenomen Pabla Picassa, czy jego twórczość nadal pozostaje ważnym punktem odniesienia. Jak opowiadać o niej uczennicom i uczniom na zajęciach w szkole i w Muzeum?
udział bezpłatny / 120 minut / Gmach Główny MNW / spotkanie w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / wejściówki dostępne w kasie i online od środy 10 października

 

 


OFERTA NA ZAMÓWIENIE


LEKCJE MUZEALNE
koszt: 250 zł od klasy plus 1 zł od ucznia

 

O! Picasso! / przedszkola i klasy I–III szkoły podstawowej
Nazwisko Picasso znane jest niemal każdemu. Ale czy na pewno wszystko o nim wiemy? Zapraszamy na zajęcia, w czasie których dowiemy się m.in.: ile artysta miał wzrostu, kiedy namalował swój pierwszy obraz, czy nudził się w szkole oraz po co przyjechał do Polski.

 

Eksperymenty z Picassem / klasy IV–VIII szkoły podstawowej
Picasso lubił eksperymentować! Poszukiwał nowych rozwiązań zarówno w treści dzieła, jak i w jego formie. Stworzył nowy kierunek malarski – kubizm, który zrewolucjonizował sztukę. Od tej pory Picasso postrzegany był jako artysta nowatorski. Tworzył nieprzerwanie przez całe życie, stosując różne style, techniki i materiały. W czasie zajęć, na wzór Picassa, poddamy się wolnej ekspresji twórczej i stworzymy prace inspirowane jego dokonaniami.

 

Różne oblicza Picassa / szkoła ponadpodstawowa
Pablo Picasso (1881–1973) w czasie swojego życia stworzył tysiące prac: obrazów, grafik, rzeźb i naczyń ceramicznych. Jego bogata twórczość ma wiele twarzy. Znajdziemy w niej zarówno inspiracje antykiem i dziełami dawnych mistrzów, jaki i poszukiwanie nowych form wyrazu. Sam artysta był postacią równie barwną i kontrowersyjną jak jego sztuka. Okrągła rocznica śmierci Picassa staje się okazją do przyjrzenia się jego życiu i twórczości na nowo.

 


OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM PO WYSTAWIE
Zapraszamy grupy i gości indywidualnych do zwiedzania wystawy z przewodnikami. Terminy i godziny zajęć dostosowujemy do potrzeb zamawiających.
Zamówić można oprowadzania dla dorosłych oraz oprowadzania rodzinne.

 


KONTEKSTOWE OPROWADZANIE Z PRZEWODNIKIEM – OBRAZ CIAŁA
Ciało i sztuka są ze sobą nierozerwalnie związane. Dzieła zyskują materialną postać dzięki dłoniom artysty, a w wielu przypadkach ich tematem jest ludzkie ciało. Zmieniające się na przestrzeni wieków zadania sztuki i definicje piękna pozostawiły po sobie mnogość wizerunków będących śladami myślenia o cielesności człowieka i malarskiej tkance, z której rodzi się obraz. O tych metamorfozach opowiemy na przykładzie eksponowanych czasowo prac Pabla Picassa oraz obrazów z galerii stałych MNW.

Szczegółowe informacje przekazujemy drogą mailową, prosimy o kontakt pod adresem: edukacj[email protected] / koszt: 250 zł plus bilety w cenie 25 zł od osoby.

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI
Podczas zwiedzania wystawy zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika w języku polskim i angielskim oraz przewodnika w PJM. Nagrania są dostępne bezpłatnie na naszej stronie w zakładce Muzeum on-line.

 

 

 

Koordynacja programu wydarzeń: Paweł Bień, Marta Kochlewska
Lekcje: Edyta Rubka-Kostyra, Zuzanna Szor
Wydarzenia dostępne: Anna Knapek
 

 

Ilustracja:
Kobieta w fotelu nr 1, 1948. Papier, Litografia. Nr inw. Gr.W.O.1016 MNW
Muzeum Narodowe w Warszawie