Bruegel w towarzystwie i Rembrandt osobiście

4 października – 3 listopada 2019

PROGRAM TOWARZYSZĄCY POKAZOM

 

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE
20, 27 października / niedziela / 16.00
Zwiedzanie z kuratorką Joanną A. Tomicką.
W czasie każdego spotkania odwiedzimy oba pokazy.

zbiórka w Holu Głównym / bilety (15 i 25 zł) online i w kasie od 15 i 22 października / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

WYKŁAD SPECJALNY
16 listopada / sobota / 12.00
Ways of Seeing: the reception and appreciation of Rembrandt's etchings over the centuries
dr Erik Hinterding kurator zbioru druków  w Rijksmuseum

SZCZEGÓŁY WKRÓTCE

Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne online w kasie od 12 listopada / ok. 75 min liczba miejsc ograniczona

Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski

 

Dr. Erik Hinterding is curator of prints in the Rijksmuseum in Amsterdam, and a specialist on the subject of Rembrandt’s etchings. He published widely on this subject. Earlier this year he curated the highly successful exhibition ‘All the Rembrandts’ in the Rijksmuseum.

 

 

24 października / czwartek / 18.30
zbiórka w Holu Głównym / bilety (25 zł i 15 zł) od wtorku poprzedzającego spotkanie / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona
 
24 października
Słownik motywów Pietera Bruegla Starszego / Emiliana Konopka
Mówiło się o nim „chłopski” albo „drugi Bosch”, a dzięki swoim grafikom zyskał za życia sławę, jakiej doświadczało wówczas niewielu artystów. Z pieczołowitością miniaturzysty przedstawiał w swoich rycinach sceny religijne, rodzajowe, a także alegoryczne. Podczas spotkania sięgniemy do jego ulubionych inspiracji i omówimy motywy istotne dla zrozumienia prezentowanych na pokazie dzieł Bruegla.
bilety online i w kasie od 22 października

 

 

NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE
13, 20, 27 października i 3 listopada / niedziela / 13.00

Z okazji przypadającej w tym roku 450. rocznicy śmierci Bruegela oraz 350. rocznicy śmierci Rembrandta MNW wpisuje się w międzynarodowe obchody uczczenia obu artystów, organizując dwa odrębne pokazy ich grafik.

W czasie każdego spotkania odwiedzimy oba pokazy.
zbiórka w Holu Głównym / bilety (15 i 25 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego oprowadzanie / ok. 60 min liczba miejsc ograniczona

 

 

WYKŁADY W RAMACH KURSU HISTORII SZTUKI

18 października i 8 listopada / piątek / 16.00 i 18.00


Kino MUZ / bilety (15 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego wykład / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona


 

18 października

Pieter Bruegel Starszy / Przemysław Głowacki

W tym roku przypada 450-ta rocznica śmierci jednego z najbardziej intrygujących twórców sztuki niderlandzkiej. W związku z niesłabnącym zainteresowaniem jego sztuką  oraz tym jubileuszem pojawiły się nowe opracowania, zorganizowano okolicznościowe wystawy, na czele z wielką prezentacją w wiedeńskim Muzeum Historii Sztuki. Dzieła graficzne i rysunki Pietera Bruegela są równie fascynujące, jak jego malarstwo, , ponieważ do dzisiaj zaskakują swoją aktualnością i uniwersalnym przesłaniem.

bilety online i w kasie od 15 października

 

8 listopada

Rembrandt van Rijn / Przemysław Głowacki

Rembrandt van Rijn, którego  350-ta rocznica śmierci przypada w tym roku,  jest nie tylko najsłynniejszym holenderskim artystą XVII wieku, ale również pozostaje jednym z najważniejszych twórców malarstwa, rysunku i grafiki w sztuce europejskiej. Jego bogaty dorobek artystyczny i życie są tematem  wielu książek i artykułów, a także wystaw, których w roku rocznicy śmierci zorganizowano  szczególnie dużo. Podczas wykładu poznamy nie tylko  biografię i twórczość artysty, ale również, w świetle najnowszych badań, zajmiemy się mitem, który otoczył malarza jeszcze za jego życia i nadal wpływa na nasze postrzeganie wielkiego Holendra.

bilety online i w kasie od 5 listopada

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji