Warsztaty dla rodzin z dziećmi ze spektrum autyzmu

Październik 2018 - maj 2019

Zapraszamy dzieci ze spektrum autyzmu (6–12 lat) wraz z rodzicami na warsztaty w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na każdym spotkaniu poznamy cztery dzieła sztuki, które pomogą nam poznać Muzeum i prezentowane w nim zabytki. Nauczymy się robić farby, a także dowiemy się, jak powstają obrazy i jak dawniej mierzono czas.

 

 

 

 

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w soboty. Każde spotkanie zaczyna się o godz. 13.00 i trwa ok. 70 minut i odbywa się według scenariusza:

1. powitanie w sali edukacyjnej

2. wizyta w galeriach

3. powrót do sali edukacyjnej

4. zadanie do wykonania

5. zakończenie spotkania
 

 

13.00 zbiórka w Sali Edukacyjnej / opiekun: 15 zł, dziecko: 1 zł / bilety online i w kasach od wtorku poprzedzającego termin warsztatów

 

Będziemy wdzięczni za dodatkowe informacje o specjalnych potrzebach Państwa dzieci (np. komunikacja niewerbalna): umożliwią nam optymalne przygotowanie zajęć. Kontakt do koordynatora warsztatów znajduje się na dole strony.

 

 

20 października
Mapa Muzeum

Muzeum Narodowe w Warszawie to gmach imponujący i okazały. Ile ma pięter? Co kryje w środku? Jak należy się tutaj zachowywać? Jak trafić do wybranego dzieła? Gdzie można zostawić kurtkę i plecak? Czy w Muzeum jest winda? Wyruszymy na wyprawę, podczas której poznamy najważniejsze miejsca w Muzeum i dowiemy się, kogo poprosić o pomoc, gdy się zgubimy.
W części praktycznej sporządzimy też mapę, która ułatwi nam poruszanie się po Muzeum.
bilety od 16 października

 

17 listopada
Jak powstają obrazy?

Spotkanie w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku pozwoli nam poznać tradycyjne, a także niecodzienne metody tworzenia obrazów. Niektórzy artyści starannie planowali swoje dzieła, inni pozostawiali proces twórczy przypadkowi. Niekiedy o tym, jak będzie wyglądało gotowe dzieło, decydował rzut kostką. Czasem artyści wybierali swobodne, nieskrępowane rozprowadzanie farby po płótnie. Obejrzymy dzieła m.in. Tadeusza Kantora i Ryszarda Winiarskiego i zastanowimy się, dlaczego wybrali właśnie taki sposób malowania.
W części praktycznej wypróbujemy różne sposoby malowania i zastanowimy się, który z nich najbardziej nam się podoba.
bilety od 13 listopada

 

15 grudnia
Skąd się wzięły święta Bożego Narodzenia?

Podczas spotkania w Galerii Sztuki Średniowiecznej obejrzymy dzieła obrazujące historię narodzin Jezusa oraz porozmawiamy o zwyczajach związanych z ich świętowaniem.
W części praktycznej wykonamy inspirowane dziełami sztuki ozdoby na choinkę.
bilety od 11 grudnia

 

12 stycznia
Jak mierzyć czas?

Klepsydry, zegary, kalendarze, zmieniające się pory roku – upływ czasu mierzymy na wiele sposobów. Odwiedzimy Galerię Sztuki Dawnej i zobaczmy prezentowane tam zegary słoneczne, kieszonkowe i wieżyczkowe. Obejrzymy wyjątkową sekreterę i zastanowimy się, dlaczego zmieniają się pory roku.
W części praktycznej skonstruujemy własne klepsydry.
bilety od 8 stycznia

 

16 lutego
Papierowy świat

Papieroplastyka to sztuka tworzenia niezwykłych przedmiotów z papieru, jednego z najbardziej powszechnych i najłatwiej dostępnych materiałów. W Galerii Wzornictwa Polskiego obejrzymy plakaty, rysunki, zabawki i opakowania. Zastanowimy się, jakich rodzajów papieru użyli projektanci do wykonania swoich dzieł i co dzięki temu osiągnęli.
W części praktycznej wykonamy papierowe zabawki inspirowane twórczością Jana Kurzątkowskiego, autora pięknych papierowych figur prezentowanych w galerii.
bilety od 12 lutego

16 marca
Muzyka w Muzeum

W Muzeum zazwyczaj panuje cisza. Wszyscy w skupieniu oglądają dzieła sztuki i rozmawiają szeptem. Wędrując przez kolejne sale, można jednak wyobrazić sobie… muzykę – na przykład dźwięk królewskiej fanfary i egzotycznego sistrum, koncert wiejski albo muzyczny pojedynek Apolla z Marsjaszem. Poznamy brzmienie i wygląd różnych instrumentów, a także posłuchamy nagrań muzycznych.
W części praktycznej stworzymy własne melodie inspirowane jedną z muzealnych rzeźb.
bilety od 12 marca

 

13 kwietnia
Kolorowe zasady

Wiedza o kolorach, zasadach ich mieszania, łączenia i zestawiania jest potrzebna nie tylko malarzowi. Znając prawa rządzące światem kolorów, można tworzyć nowe barwy i złudzenia optyczne, sprawić, że obraz wydaje się „wesoły” lub „smutny”, a nawet „ocieplić” wnętrze domu. Dowiemy się, czym są barwy podstawowe, pochodne, ciepłe i zimne oraz jak korzystać z koła barw.
W części praktycznej – używając odpowiednich kolorów – stworzymy nastrojowe dzieła sztuki.
bilety od 9 kwietnia

 

11 maja
Jak zrobić farby?

Robienie farb przypomina robienie ciasta. Potrzebujemy odpowiednich składników i musimy je dokładnie wymieszać. Poznamy różnorodne pigmenty nadające farbie kolor i dowiemy się, gdzie występują w przyrodzie. Omówimy, w jaki sposób powstają farby temperowe, olejne oraz pastele i zobaczymy, jak wyglądają namalowane nimi obrazy.
W części praktycznej zrobimy własne farby i namalujemy nimi obraz.
bilety od 7 maja

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji