Warsztaty dla niewidomych

Spotkania dla osób niewidomych odbywają się raz w miesiącu, w piątki o godzinie 17.00, w galeriach stałych oraz na wystawach czasowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każde spotkanie jest poświęcone innemu tematowi.
Wykorzystujemy różnorodne pomoce dotykowe, w tym tyflografiki, a także muzykę, zapach i audiodeskrypcje. W miarę możliwości dotykamy oryginalnych dzieł sztuki.

Spotkania są prowadzone przez doświadczonych muzealnych edukatorów. Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum mogą liczyć na pomoc naszych wolontariuszy.

 

Obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy zaczynają się we wtorek poprzedzający termin warsztatów. Można ich dokonać mailem pod adresem: lub telefonicznie (+ 48 22 629 50 60).

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie.

 

 

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anią Knapek:

 

 

9 listopada / piątek

Spotkanie na wystawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”
Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym założeniem ekspozycji jest skonfrontowanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa. Panoramie symboli patriotycznych, która kształtowała się w tamtym okresie, towarzyszy bogata prezentacja grafiki użytkowej odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej: plakatów, znaczków i ulotek, świadectw masowych ruchów patriotycznych i solidarnościowych na terenach zamieszkałych przez Polaków. Na wystawie można obejrzeć dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego i Witolda Wojtkiewicza.
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 6 listopada

 

14 grudnia / piątek
Ikonografia Bożego Narodzenia

Poznamy średniowieczne i nowożytne interpretacje scen związanych z Bożym Narodzeniem – od Drzewa Jessego, poprzez Narodziny i Pokłon Trzech Króli, po Ofiarowanie w świątyni. Ikonografię Bożego Narodzenia zaprezentujemy na przykładzie średniowiecznych nastaw ołtarzowych, niderlandzkich obrazów z XVII wieku oraz prezentowanej w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku płaskorzeźby Kapliczka Bożego Narodzenia Jana Szczepkowskiego.
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 11 grudnia

 

25 stycznia / piątek
Koniec wieńczy dzieło, czyli spotkanie o ramach do obrazów

Prostokątne, owalne, kwadratowe. Bogato rzeźbione, pozłacane, inspirowane sztuką orientu. Ramy są równie ciekawe, jak oprawione w nie obrazy. Są ozdobą kompozycji, a zarazem jej integralnym, dopełniającym elementem. Oglądając różne ramy, będziemy podziwiać bogactwo kształtów i ornamentów. Dowiemy się także, z czego powstawały i kiedy do produkcji ram używa się maszyn..
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 22 stycznia

 

8 lutego / piątek   UWAGA! WARSZTATY PRZEŁOŻONE. NOWY TERMIN PODAMY WKRÓTCE
Sztuka skąpana w złocie

Pozłacane ramy, rzeźby, aureole, złote tła średniowiecznych nastaw ołtarzowych. Nakładanie pozłoty na dzieło sztuki wymaga cierpliwości, precyzji i wielu specjalistycznych narzędzi: pędzli o długim, cienkim i rzadkim włosiu, agatu i poduszki pozłotniczej. Przeniesiemy się do warsztatu pozłotniczego i poznamy arkana tej profesji.
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 5 lutego

 

15 marca / piątek
Porcelana

Technologia wytwarzania porcelany była w Chinach jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic. W Europie kolekcjonowali ją władcy i arystokraci. Alchemicy dokładali wszelkich starań, by odgadnąć sekretną recepturę „białego złota”. Udało się to dopiero w XVIII wieku. Dzięki temu możemy dziś opowiedzieć, jak – krok po kroku – powstają porcelanowe naczynia. Przedstawić techniki ich zdobienia i malowania: najpopularniejsze motywy i wzory zastrzeżone dla monarchów. A także przekonać się, jak ze współczesną porcelaną eksperymentowali polscy projektanci.
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 12 marca

 

26 kwietnia / piątek
Faras – niezwykła historia

W latach sześćdziesiątych XX wieku polscy archeolodzy prowadzili wykopaliska w Sudanie. Na pustyni odkryli bezcenny skarb. Katedrę. Jej wnętrze zachwyciło naukowców. Na ścianach budowli zachowały się malowidła przedstawiające świętych, archaniołów, biskupów i władców. Dziś możemy je podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie.
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 23 kwietnia

 

24 maja / piątek

Rzeźby okiem konserwatora
Konserwatorzy pracujący na pokazie „Zamoyski ocalony” opowiadają o zabiegach, którym poddawane są rzeźby zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 21 maja
 
23 sierpnia / piątek
August Zamoyski: kulisy pracy
W dzieciństwie przyglądał się pracy kowali i stolarzy. Pierwszą rzeźbę: metalowego krokodyla, wykuł jako trzynastolatek. Dorosłe życie poświęcił na wydobywanie z natury piękna, leżącego w „kompozycji linii, kolorów i kształtów”.

zbiórka w Holu Głównym / zapisy od 20 sierpnia

 

 

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji dzieł ze zbiorów MNW. Nagrania są także dostępne w audioprzewodnikach, które można wypożyczyć w punkcie informacji Muzeum.

 

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji tel. +48 22 629 50 60