Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 
 
1 lutego
Na tropie cudów / Katarzyna Ampt
Kiedy dochodzi do spotkania świata nadprzyrodzonego z realnym, dzieją się rzeczy niesamowite. Objawienia, cuda, ekstazy… Śmiertelnik. który ich doświadczył, już nigdy nie będzie tym samym człowiekiem. Temat ten od wieków pobudza wyobraźnię artystów. Podążymy tropem dzieł, które przedstawiają te wyjątkowe zdarzenia i poznamy ich bohaterów.
bilety online i w kasie od 29 stycznia*
 
8 lutego
Malarskie uroki zimy / Romualda Radwańska
Zima na obrazach jest piękna. Czy łatwo ją namalować? Jak malarze poradzili sobie z tym tematem? Poszukajmy widoków zimy na obrazach, w mieście i na wsi, nie narażając się na chłód i niewygody.
bilety online i w kasie od 5 lutego*
 
15 lutego
Nowa sztuka w Polsce / Ewa Skolimowska
W latach 1917–1918 powstały trzy niezależne awangardowe grupy artystyczne: krakowscy Ekspresjoniści Polscy (a potem Formiści), poznański Bunt oraz łódzka Jung Idysz. Wszystkie miały ekspresjonistyczny charakter. Na przykładzie prezentowanych na wystawie prac przyjrzymy się początkom awangardy w Polsce.
bilety online i w kasie od 12 lutego*
 
22 lutego
Drzewo na froncie / Piotr Paweł Czyż
Drzewa od zawsze inspirowały artystów. W sztuce modernizmu i awangardy niejednokrotnie stawały się samodzielnym tematem, dzięki swej dekoracyjności i bogatej symbolice.
W czasie I wojny światowej twórcy często przedstawiali drzewa na polu walki, poddawane niszczycielskiej sile wojny, płonące lub przeszywane pociskami. Dzieląc z ludźmi tragiczny los, stawały się nośnikami uniwersalnych znaczeń – dostrzegli to tacy artyści jak Leon Wyczółkowski i Stefan Szmaj.
bilety online i w kasie od 19 lutego*
 
8 marca
Emancypantki – od amatorek do profesjonalistek / Katarzyna Szymbert
Sofonisba Anguissola należała w XVI wieku do grona nielicznych zawodowych artystek w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Przez kolejne stulecia kobiety, pozbawione możliwości kształcenia w akademiach, ograniczały się do amatorskiego malowania kwiatów, pejzaży i portretów – obowiązki żon i matek przekładały nad ambicje artystyczne. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku uzdolnione malarki z ogromną determinacją wkroczyły na europejskie salony artystyczne.
bilety online i w kasie od 5 marca*
 
15 marca
Rzeźbiarze w służbie Niepodległej / Joanna Torchała
Upamiętnienie bohaterów walczących o niepodległość było jednym z ważnych zadań sztuki odrodzonego państwa polskiego. Powstawały pomniki: Poległych Lotników, Witolda Lisa-Kuli czy –najliczniejsze – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ich twórcy, m.in. Zofia Trzcińska-Kamińska i Antoni Wandalin Miszewski, często sami brali udział w walkach o suwerenność Polski.
bilety online i w kasie od 12 marca*
 
22 marca
Świat marzeń i snów na bis / Emiliana Konopka
Starożytni przypisywali marzeniom sennym ogromne znaczenie i traktowali je jako wróżbę na przyszłość. W XIX wieku Zygmunt Freud dowodził, że w istocie sny wyrażają nasze głęboko skrywane pragnienia. Podczas spaceru po muzealnych galeriach porozmawiamy o interpretacji snów, pisaniu senników oraz słynnych snach i znanych śniących. 
Spotkanie jest kontynuacją Wieczoru w Muzeum „Świat marzeń i snów”, który odbył się 25 stycznia, uzupełnioną o dzieła z innych galerii MNW. 
bilety online i w kasie od 19 marca*
 
29 marca
Moda Polska, a może europejska, światowa? / Katarzyna Szymbert
W czasach PRL-u tkaniny z przydziału oraz powszechny deficyt w branży odzieżowej nie pozostawiały dużego wyboru. W takich warunkach powstały przedsiębiorstwa, które – mogłoby się wydawać – nie miały prawa zaistnieć: Moda Polska i Hoffland.
bilety online i w kasie od 26 marca*
 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl