Wieczory w Muzeum

18.30

Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 

6 lutego
Pieski w sztuce / Katarzyna Ampt
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, znalazł swoje miejsce w sztuce. Zastanowimy się nad przypisywaną mu symboliką oraz funkcją, jaką w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela.
bilety online i w kasie od 4 lutego*
 

13 lutego

Kotki małe i duże / Monika Jabłońska

Urok i tajemniczość kotów od wieków zachwyca licznych wielbicieli tych fascynujących zwierząt, wśród których jest niemało artystów. Przyjrzymy się dziełom sztuki, w których artyści oddali miękkość futra i finezję kocich ruchów.
bilety online i w kasie od 11 lutego*

 

20 lutego

Caravaggioniści w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie / Magdalena Bialic

Caravaggio (1571-­1610) był jednym z największych rewolucjonistów w malarstwie europejskim. Już za jego życia prace artysty budziły ogromne zainteresowanie i podziw, a do Rzymu ściągali artyści z różnych stron Europy, aby podziwiać obrazy tego malarza. Jego naśladowców nazywa się cravaggionistami, a ich twórczość, zarówno tych z północy jak i południa Europy, jest bardzo bogato reprezentowana w zbiorach naszego muzeum.
bilety online i w kasie od 18 lutego*

 

27 lutego

Powódź w muzeum / Wioletta Cicha

Rzeka i płynące na jej brzegach życie: praca, zabawa, rytuał  to temat intrygujący, ale rzadko podejmowany w malarstwie. Mierzyli się z nim artyści pewni swojego warsztatu, poszukujący nowych wyzwań, jak np. Aleksander Gierymski. Na jego obrazach: Piaskarze, Wieczór nad Sekwaną widać płynące rzeki. Kto jeszcze i w jaki sposób takie tematy przedstawiał na obrazach?
bilety online i w kasie od 25 lutego*

 

5 marca

Kotki małe i duże / Monika Jabłońska

Urok i tajemniczość kotów od wieków zachwyca licznych wielbicieli tych fascynujących zwierząt, wśród których jest niemało artystów. Przyjrzymy się dziełom sztuki, w których artyści oddali miękkość futra i finezję kocich ruchów.
bilety online i w kasie od 3 marca*

 

12 marca

Twórcza emancypacja ­ Olga Boznańska / Maja Piotrowska

Olga Boznańska odniosła spektakularny, międzynarodowy sukces ­ dzięki czemu był on możliwy? Jakie trudności nasza bohaterka musiała pokonać? W czym widziano wartość jej sztuki, za co ją krytykowano? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w relacjach świadków epoki, biografii artystki oraz analizując liczne dzieła malarki eksponowane w Galerii Sztuki XIX wieku.

bilety online i w kasie od 10 marca*

 

19 marca

„Mona Lisa z Faras” i inne cuda polskiej archeologii / Paulina Komar

Udział polskich archeologów w tzw. Kampanii Nubijskiej, wyprawie naukowej mającej na celu ratunek zagrożonych zalaniem wodami Nilu zabytków w Egipcie, zaowocował jednym z najsłynniejszych odkryć archeologicznych na świecie. Ekipa prof. Kazimierza Michałowskiego odnalazła ruiny średniowiecznej katedry oraz uratowała przed zniszczeniem liczne dekorujące ją malowidła ścienne, m.in. „Mona Lisę z Faras”.

bilety online i w kasie od 17 marca*

 

26 marca

Tajemnice chusty św. Weroniki / Monika Jabłońska

Relikwie, „cudowne obrazy”, przedstawienia owiane legendą poruszały serca prostego ludu, ale fascynowały też uczonych. Czy Chrystus naprawdę odcisnął swe oblicze na chuście św. Weroniki i czy w muzealnych galeriach znajdują się „wizerunki nie ludzką ręką uczynione”?

bilety online i w kasie od 24 marca*

 

 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl