Wieczory w Muzeum

18.30

Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 

14 listopada

Twórcza emancypacja / Maja Piotrowska

Wybitne artystki: Élisabeth Vigée-Lebrun, Olga Boznańska, Zofia Stryjeńska i Tamara Łempicka odniosły sukces zawodowy, gdyż ich obrazy spełniały kryteria obowiązujące twórców sztuki wysokiej. Ich prace różnią się jednak od dzieł uznanych malarzy–mężczyzn tworzących równolegle z nimi. Zastanówmy się – w jaki sposób?  Czego oczekiwano od kobiety i artystki jednocześnie? W jaki sposób nasze bohaterki oczekiwania te spełniały, w jaki je przekraczały? Spotkanie zakończymy refleksją nad postacią prof. Wandy Telakowskiej,  inicjatorki odrodzenia powojennego polskiego wzornictwa .

bilety online i w kasie od 12 listopada*

 

21 listopada

Duch Holandii w malarstwie XVII wieku / Monika Jabłońska

Złoty wiek kultury holenderskiej w XVII wieku to nie tylko piękna sztuka, ale również rosnąca potęga ekonomiczna i polityczna Niderlandów. Czy możemy  znaleźć odzwierciedlenie tych procesów w obrazach tego okresu? Odpowiemy sobie na pytanie: na ile kultura Holandii była odrębna, a na ile wywodziła się z tradycji kultury Europy Zachodniej.

bilety online i w kasie od 19 listopada*

 

28 listopada

Od kamieni paleolitu po złote korony Silla / Wioletta Cicha
W jaskiniach wzdłuż rzek Półwyspu Koreańskiego znaleziono ponad 1000 siedlisk ludzkich z epoki paleolitu. Z okresu kształtowania się pierwszych państw pochodzi wiele drogocennych zabytków. Najciekawsze z nich odkryto w grobowcach królewskich państwa Silla z V i VI wieku.
bilety online i w kasie od 26 listopada*
 
5 grudnia

Pieski w sztuce / Katarzyna Ampt
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, znalazł swoje miejsce w sztuce. Zastanowimy się nad przypisywaną mu symboliką oraz funkcją, jaką w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela.
bilety online i w kasie od 3 grudnia*

 

12 grudnia

Koreańska sztuka ceramiki / Emiliana Konopka
Ceramika koreańska ma bardzo dawną tradycję. Jej wysoki poziom technologiczny szedł w parze z wysmakowaną estetyką, dekoracją wykonywaną w różnych technikach, różnorodnością motywów. Podobnie jak w Chinach wcześnie rozwinęła się tutaj kultura porcelany. Jednak w przeciwieństwie do chińskich wyroby koreańskie nie były eksportowane i powszechnie znane. Ostatnio ceramika koreańska staje się przedmiotem powszechnego podziwu.
bilety online i w kasie od 10 grudnia
 

19 grudnia

Cztery szlachetne motywy i inne symbole sztuki koreańskiej / Monika Jabłońska
Symbole obecne w sztuce koreańskiej odzwierciedlają wierzenia, pragnienia, tradycje i uniwersalne wartości ważne dla Koreańczyków. Na naczyniach, biżuterii, meblach, strojach i obrazach pojawiają się  liczne motywy fauny i flory. Każdy element ma swoje znaczenie i spełnia pewną rolę. 
bilety online i w kasie od 17 grudnia

 

26 grudnia / godz. 16:00 

Boże Narodzenie w obrazach/ Katarzyna Ampt

Średniowieczne i nowożytne przedstawienia Bożego Narodzenia łączy podobny schemat i powtarzające się motywy. Poszukamy różnic i zastanowimy się, jakie źródła kształtowały ikonografię Bożego Narodzenia – Ewangelie, apokryfy, a może wizje średniowiecznych mistyków? 

bilety online i w kasie od 17 grudnia*

 

2 stycznia

Sztuka dynastii Joseon / Romualda Radwańska
Joseon (1392-1897) była najdłużej panującym rodem królewskim w historii Azji Wschodniej. Ogromny wpływ na sztukę tego okresu wywarł popierany przez władców konfucjanizm. W tym czasie wykształciły się cechy charakterystyczne kultury koreańskiej, wiele z nich obowiązuje po dziś dzień.
bilety online i w kasie od 31 grudnia*
 
9 stycznia

Pieski w sztuce / Katarzyna Ampt
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, znalazł swoje miejsce w sztuce. Zastanowimy się nad przypisywaną mu symboliką oraz funkcją, jaką w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela.
bilety online i w kasie od 7 stycznia*

 

16 stycznia

Erotyczne aluzje i moralne przestrogi w obrazach codzienności / Monika Miżołębska

Sceny rodzajowe, ukazujące codzienne życie mieszkańców holenderskich miast i wsi, ich pracę, obowiązki, zabawy i zakazane przyjemności, pełne są erotycznych aluzji, symboli oraz moralnych wskazówek. Zobaczymy, jakie treści kryją się w obrazach Jana Steena, Gerarda ter Borcha i innych mistrzów, prezentowanych w Galerii Sztuki Dawnej.

bilety online i w kasie od 14 stycznia*

 

23 stycznia

Nuda veritas - cała prawda o nagości w sztuce / dr Paulina Komar
Piękno bogiń i herosów, duchowa czystość, prawda i cnota, ale również żądze i grzech - nagość w sztuce jest chyba jednym z najbardziej wieloznacznych wątków. Kiedy i w jakim celu artyści używali nagości w swoich dziełach?

bilety online i w kasie od 21 stycznia*

 

30 stycznia

Polsko-żydowskie spotkania artystyczne / Zofia Załęska
 Zwiedzanie muzeum śladami relacji polsko-żydowskich pozwala na przykładach dzieł z XIX i XX wieku przyjrzeć się wspólnej historii i poznać wkład Żydów w kulturę polską. Obejmuje zarówno tematykę żydowską w sztuce polskiej (w tym najsłynniejsze przykłady – Święto Trąbek i Żydówkę z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego), jak również działalność żydowskich kolekcjonerów i mecenasów. Szczególne miejsce zajmuje omówienie twórczości artystów takich jak Maurycy Gottlieb, Mojżesz Kisling, Eugeniusz Zak czy Henryk Berlewi.

bilety online i w kasie od 28 stycznia*

6 lutego
Pieski w sztuce / Katarzyna Ampt
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, znalazł swoje miejsce w sztuce. Zastanowimy się nad przypisywaną mu symboliką oraz funkcją, jaką w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela.
bilety online i w kasie od 4 lutego*
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl