Wieczory w Muzeum

18.30

Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 

5 września

Konrad Krzyżanowski i profesorowie Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych / Magdalena Bialic

Konrad Krzyżanowski – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy początków XX wieku, dziś trochę zapomniany. Malował portrety, sceny we wnętrzach i pejzaże. Obok malarstwa największą pasją jego życia była praca pedagogiczna, której poświęcał się m.in. w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, u boku tak znakomitych kolegów jak Kazimierz Stabrowski czy Ferdynand Ruszczyc.

bilety online i w kasie od 3 września*
 

12 września

Włoska Grand tour / Emiliana Konopka

Młodzież z dobrych domów wybierała się dawniej na Grand Tour, czyli podróż po Europie. Na jej trasie znajdowały się najważniejsze włoskie miasta. Do Włoch wyjeżdżali również malarze w poszukiwaniu inspiracji. Zapraszamy w podróż po Italii artystycznymi szlakami!

bilety online i w kasie od 10 września*
 

19 września

Prusz i jego łukaszowcy / Magdalena Bialic

Tadeusz Pruszkowski nazywany „Pruszem” był jedną z barwniejszych postaci artystycznego Parnasu dwudziestolecia. Niezrównany pedagog – swoją pasją i miłością do sztuki zaraził rzesze studentów. W 1925 roku z jego inspiracji powstało tzw. Bractwo św. Łukasza, jedno z ciekawszych przedwojennych ugrupowań artystycznych. Łukaszowcy cieszyli się wielką popularnością: ich prace były m.in. pokazywane na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku oraz ozdabiały wnętrza statków MS Piłsudski i MS Batory.

bilety online i w kasie od 17 września*
 

26 września

Czytanie obrazów. Literatura i sztuki piękne / Paweł Bień
Dzieła sztuki często nawiązują do utworów literackich, rzadko jednak są ich wierną ilustracją. Skonfrontujemy teksty znanych pisarzy z obrazami z kolekcji MNW. Co w wybranych utworach zafascynowało malarzy i jaką podjęli z nimi dyskusję?

bezpłatne wejściówki online i w kasie od 24 września*

 

 

3 października

Wiek dziecka / Emiliana Konopka
Czym właściwie jest dzieciństwo? Dawnej dzieci były „małymi dorosłymi”, ubierano je i traktowano tak samo jak starszych. Koncepcja dzieciństwa narodziła się dopiero w XIX wieku, a Ellen Key „stuleciem dziecka” nazwała wiek XX. Podczas wizyty w galeriach MNW dowiemy się, jak kiedyś przedstawiano dzieci w sztuce i co z tego wynikało.

bilety online i w kasie od 1 października*
 

17 października

Muzealna historia tańca / Zofia Załęska

Skąd się wziął taniec? Co tańczono dla przyjemności, a co – profesjonalnie? Jak ubierali się tancerze? Poznamy historię rozwoju tańca w Europie i przyjrzymy się, jak przedstawiano go w sztukach plastycznych.

bilety online i w kasie od 15 października*
 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl