Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 
7 czerwca
Zamoyski w konserwacji / spotkanie z konserwatorem
Konserwatorzy pracujący na pokazie „Zamoyski ocalony” opowiadają o zabiegach, którym poddawane są rzeźby zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
bilety online i w kasie od 4 czerwca*
 
14 czerwca
Zamoyski w konserwacji / spotkanie z konserwatorem
Konserwatorzy pracujący na pokazie „Zamoyski ocalony” opowiadają o zabiegach, którym poddawane są rzeźby zakupione do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
bilety online i w kasie od 11 czerwca*
 
21 czerwca
Od marmuru do drukarki 3D. Historia technik rzeźbiarskich / Wioletta Cicha
August Zamoyski to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku. Porozmawiamy o jego metodach pracy, a także o możliwościach, jakie współczesnym rzeźbiarzom dają nowoczesne technologie.
bilety online i w kasie od 18 czerwca*
 
28 czerwca
Gdzie jest rzeźba? / Romualda Radwańska
Wieczorny spacer po galeriach i rozmowa na temat  pierwotnego przeznaczenia rzeźb eksponowanych obecnie w muzealnych salach.
bilety online i w kasie od 25 czerwca*
 
5 lipca
Dusza i ciało / Monika Miżołębska
Rzeźba doskonale oddaje materialność ludzkiego ciała, dynamikę ruchu, prawdę gestu. Prace Augusta Zamoyskiego i Xawerego Dunikowskiego dowodzą, że może też wyrażać ulotność ludzkich pragnień oraz opowiadać o trudzie zmagań z przeznaczeniem.
bilety online i w kasie od 2 lipca*
 

12 lipca

Cicha woda brzegi rwie... / Katarzyna Ampt

Legendy o potworach morskich, podwodna fauna i flora od starożytności rozbudzały wyobraźnię. Stały się też wdzięcznym motywem dekoracyjnym, po który sięgali twórcy różnych epok. Poznamy najciekawsze obiekty zdobione motywami wodnymi. Dowiemy się, czym był tajemniczy nautilus i skąd wzięła się nazwa Serwisu Łabędziego.

bilety online i w kasie od  9 lipca*

 

19 lipca

Podróże do gwiazd / Katarzyna Szymbert

Ciała niebieskie od wieków fascynują ludzi. W nocne niebo chętnie spoglądają także artyści szukający tam inspiracji. Porozmawiamy o tym, kiedy niebo staje się tłem poruszających historii, a kiedy pretekstem do artystycznych eksperymentów?

bilety online i w kasie od 16 lipca*

 

26 lipca

Ciche życie martwych natur, czyli o czym opowiadają nam przedmioty / Barbara Gołębiowska

Martwa natura, w języku angielskim określana jako still life (ciche życie), aż do XIX wieku uważana była za gatunek zajmujący w malarskiej hierarchii miejsce znacznie pośledniejsze niż wielkie kompozycje historyczne. Artyści nowocześni odkryli wielki potencjał martwej natury, która stała się punktem wyjścia do kreowania niezależnej malarskiej rzeczywistości. Przekonamy się, jak przez wieki zmieniało się znaczenie martwych natur, a szczególną uwagę poświęcimy wyrafinowanej Martwej naturze z garnkami Marii Ewy Łunkiewicz-Rogoyskiej.

Zajęcia realizowane w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

bilety online i w kasie od 23 lipca*

 

2 sierpnia

Muzeum na froncie / Karolina Zalewska

Podczas II wojny światowej pracownicy Muzeum z odwagą, wielkim poświęceniem i z narażeniem życia chronili dzieła sztuki przed bombami okupanta oraz grabieżą. Wielu muzealników, z dyrektorem Lorentzem na czele, działało w strukturach konspiracyjnych.

bilety online i w kasie od 30 lipca

 

9 sierpnia

Fantastyczny świat Malczewskiego / Zofia Załęska

Jacek Malczewski z zamiłowaniem przedstawiał bohaterów swoich obrazów na tle krajobrazu polskiej wsi, niekiedy bardzo nietypowo urozmaiconego. Oprócz postaci mitologicznych, takich jak fauny, chimery i Parki, Malczewski maluje anioły i personifikacje śmierci. Przybliżymy widzom symbolikę tych istot oraz powody, dla których znalazły się na tych płótnach.

bilety online i w kasie od 6 sierpnia*

 

16 sierpnia

Moc uczuć: radość, żal, rozterki, zachwyty… Temat miłości w sztuce / Monika Jabłońska

Podążając tropem miłości w literaturze i filozofii, przekonamy się, ile znaczyła ona dla artystów. Czy brała się z romantyzmu i rozmarzenia, czy stanowiła jedynie poboczny wątek myśli i dążeń?

bilety online i w kasie od 13 sierpnia*

 

23 sierpnia

Bawmy się! / Katarzyna Szymbert

Często niedoceniane i lekceważone, a przecież tak ważne w życiu każdego człowieka – zabawki, od dzieciństwa kształtują nasze umiejętności i predyspozycje. Przybliżymy ich historię i oraz cele, które przyświecały ich twórcom.

bilety online i w kasie od 20 sierpnia*

 

30 sierpnia

Może filiżankę herbaty dla szanownej Pani? Biedermeier w sztuce / Monika Jabłońska

Rozkwit biedermeieru przypada na połowę XIX wieku. To styl pełen sentymentalizmu, zaspokajający potrzeby każdej rodziny pragnącej otaczać się pięknymi przedmiotami.
W specyficzną atmosferę ówczesnego domu wprowadzą nas obrazy z tamtych czasów.

bilety online i w kasie od 27 sierpnia*

 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl