Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 
 
8 marca
Emancypantki – od amatorek do profesjonalistek / Katarzyna Szymbert
Sofonisba Anguissola należała w XVI wieku do grona nielicznych zawodowych artystek w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. Przez kolejne stulecia kobiety, pozbawione możliwości kształcenia w akademiach, ograniczały się do amatorskiego malowania kwiatów, pejzaży i portretów – obowiązki żon i matek przekładały nad ambicje artystyczne. Dopiero w drugiej połowie XIX wieku uzdolnione malarki z ogromną determinacją wkroczyły na europejskie salony artystyczne.
bilety online i w kasie od 5 marca*
 
15 marca
Rzeźbiarze w służbie Niepodległej / Joanna Torchała
Upamiętnienie bohaterów walczących o niepodległość było jednym z ważnych zadań sztuki odrodzonego państwa polskiego. Powstawały pomniki: Poległych Lotników, Witolda Lisa-Kuli czy –najliczniejsze – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ich twórcy, m.in. Zofia Trzcińska-Kamińska i Antoni Wandalin Miszewski, często sami brali udział w walkach o suwerenność Polski.
bilety online i w kasie od 12 marca*
 
22 marca
Świat marzeń i snów na bis / Emiliana Konopka
Starożytni przypisywali marzeniom sennym ogromne znaczenie i traktowali je jako wróżbę na przyszłość. W XIX wieku Zygmunt Freud dowodził, że w istocie sny wyrażają nasze głęboko skrywane pragnienia. Podczas spaceru po muzealnych galeriach porozmawiamy o interpretacji snów, pisaniu senników oraz słynnych snach i znanych śniących. 
Spotkanie jest kontynuacją Wieczoru w Muzeum „Świat marzeń i snów”, który odbył się 25 stycznia, uzupełnioną o dzieła z innych galerii MNW. 
bilety online i w kasie od 19 marca*
 
29 marca
Moda Polska, a może europejska, światowa? / Katarzyna Szymbert
W czasach PRL-u tkaniny z przydziału oraz powszechny deficyt w branży odzieżowej nie pozostawiały dużego wyboru. W takich warunkach powstały przedsiębiorstwa, które – mogłoby się wydawać – nie miały prawa zaistnieć: Moda Polska i Hoffland.
bilety online i w kasie od 26 marca*
 
5 kwietnia
Skandaliści i wywrotowcy, czyli rzecz o świętych / Katarzyna Ampt
Święci uchodzą za wzór cnót, pobożności i pokory. Przekonamy się jednak, że różnie to bywało. Dowiemy się, co miał na sumieniu święty Hieronim i za jakie grzechy uderzał się w pierś kamieniem, a czym gorszyła współczesnych sobie święta Elżbieta Węgierska.
bilety online i w kasie od 2 kwietnia*
 
12 kwietnia
Tulipanowa gorączka / Emiliana Konopka
Kto oddał życie za cebulkę tulipana? Dlaczego była taka cenna? W XVII-wiecznej Holandii tulipany były towarem luksusowym; dla tych pięknych kwiatów oszukiwano, okradano, a nawet zabijano. W Galerii Sztuki Dawnej porozmawiamy o historii tulipanowego importu, wartości tych kwiatów, a także ich symbolicznym znaczeniu w martwych naturach.
bilety online i w kasie od 9 kwietnia*
 
26 kwietnia
W góry, w góry, miły bracie – opowieści o malarzach–miłośnikach gór / Romualda Radwańska
Kto się wspinał, kto jeździł na nartach, kto ścigał się autem do Morskiego Oka, kto się bratał z góralami? Porozmawiamy o uwiedzionych przez góry, czyli o miłości artystów polskich do Tatr oraz o ich dziełach.
bilety online i w kasie od 23 kwietnia*
 
10 maja
Szata królewska i jedwabny szlafroczek / Monika Jabłońska
Co o ostatnim królu Polski Stanisławie Auguście Poniatowskim mówią jego portrety? Czego możemy się dowiedzieć z obrazów, które powstały w jego czasach? Pamiętniki króla i dzieła malarskie odkrywają przed nami osobowość władcy oraz dylematy wplecione w życie codzienne królewskiego dworu . 
bilety online i w kasie od 7 maja*
 
17 maja
Kobiety polskiego designu / Katarzyna Szymbert
W dobie bylejakości zapewnić „piękno na co dzień, dla wszystkich” – takiej misji podjęły się kobiety związane z polskim wzornictwem: Wanda Telakowska, Teresa Kruszewska i Danuta Duszniak. Czy udało im się zrealizować to zadanie? Jakie przeszkody musiały pokonać?
bilety online i w kasie od 14 maja*
 
24 maja
Podróż nad morze / Małgorzata Marszałł
Zapraszamy na wycieczkę morskim szlakiem. Oczami artysty spojrzymy na morskie fale i poszukamy w nich inspiracji. Przekonamy się, że w XVII-wiecznej Holandii pejzaże morskie były wyrazem dumy narodowej, dla impresjonistów morze było pretekstem do uchwycenia refleksów promieni słonecznych, natomiast artyści końca XIX wieku poszukiwali w nim treści symbolicznych.
bilety online i w kasie od 21 maja*
 
31 maja
Zmaganie między cnotą a występkiem / Monika Jabłońska
Świat ludzkich zmagań i pragnień nie zmienił się od wieków. Droga cnoty i występku, walka dobra ze złem to tematy podejmowane przez artystów wszystkich epok. Przekonamy się, w jaki sposób, posługując się symboliką, alegorią, personifikacjami, tworzyli obrazy pełne ukrytych znaczeń i odwołujące się do ważnych dla człowieka wartości.
bilety online i w kasie od 28 maja*
 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl