Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 
3 sierpnia
Średniowieczne zagadki / Katarzyna Ampt
Jak mały Jezus uczył się chodzić? Czy Chrystus Frasobliwy zawsze siedzi na kamieniu? Dlaczego niektórym bohaterom średniowiecznych dzieł opadają portki? Poznamy niezwykłe perypetie figury Madonny z Ołoboku i dowiemy się, dlaczego z brzucha Jessego wyrastają gałęzie. 
bilety online i w kasie od 31 lipca*
 
10 sierpnia
Ocaleni z powodzi – bohaterowie malowideł z katedry w Faras / Maciej Marciniak
W 1964 roku katedra i całe średniowieczne miasto Faras znalazły się pod wodami jeziora Nasera. 
W ostatniej chwili ekipie polskich archeologów pod przewodnictwem Kazimierza Michałowskiego udało się uratować dziesiątki malowideł ściennych z kościoła przedstawiających archaniołów, świętych wojowników, ascetów, biskupów i królów.
bilety online i w kasie od 7 sierpnia*
 
17 sierpnia
Jeźdźcy Apokalipsy – lisowczycy / Maciej Marciniak
Na początku XVII wieku Rzeczpospolita toczyła liczne wojny. Jednym z istotniejszych konfliktów był ten z pozbawioną cara Moskwą. W czasie tzw. dymitriad znaczącą rolę odegrał oddział składający się z Kozaków dońskich pod wodzą Aleksandra Józefa Lisowskiego herbu Jeż. Hetman Jan Karol Chodkiewicz powierzył mu stworzenie lekkiej jazdy, która nie narażałaby Rzeczypospolitej na koszty. W praktyce oznaczało to zezwolenie na rabunek. Jako oddział najemny Lisowczycy, jedni z najszybszych i najlepiej wyszkolonych jeźdźców w historii, stali się postrachem Europy – od wybrzeży Morza Białego po północną Francję.
bilety online i w kasie od 14 sierpnia*
 
24 sierpnia
Od pomysłu do dzieła / Karolina Zalewska
Rysunki ołówkiem, szkice olejne, fotografie, kostiumy i rekwizyty z własnej kolekcji pozwalały Józefowi Brandtowi tworzyć obrazy, które spotykały się z uznaniem krytyki i zainteresowaniem kolekcjonerów. Popularność sprawiła, że u schyłku życia malarz zmienił sposób pracy. Czasochłonną ścieżkę przygotowań do stworzenia dzieła zastąpił drogą na skróty, powtarzając w różnych redakcjach swoje najlepsze kompozycje.
bilety online i w kasie od 21 sierpnia*
 
31 sierpnia
Białe złoto – polska porcelana i jej twórcy / Małgorzata Marszałł 
Początki wytwarzania porcelany na ziemiach polskich sięgają końca XVIII stulecia, ale to w XX wieku powstały najbardziej rozpoznawalne i do dziś cenione wzory stworzone przez takich projektantów 
jak Bohdan Wendorf, Lubomir Tomaszewski czy Danuta Duszniak. Również współcześnie wytwórnie porcelany współpracują z artystami, np. fabryka w Ćmielowie – ze światowej sławy ceramikiem Markiem Cecułą. Powstają też samodzielne studia projektowo-produkcyjne, czego przykładem jest manufaktura porcelanowa Bogdana Kosaka.
bilety online i w kasie od 28 sierpnia*
 
7 września
Nie tylko w galopie / Wioletta Cicha
Konie, symbol polskiej historii i codziennego życia, wypełniają mistrzowskie kompozycje Józefa Brandta. Zapraszamy do rozmowy o wzajemnych relacjach człowieka i natury.
bilety online i w kasie od 4 września*
 
14 września
Lew, szczygieł i stara szafa – o gotyckich przedstawieniach Matki Boskiej / Karolina Zalewska
W wierszu Zbigniewa Herberta gotycka Madonna podróżuje na płowym lwie, „który idzie łagodnie i lekko / a kiedy grzywą potrząsa / strzelają oswojone pioruny”. Na średniowiecznych przedstawieniach maryjnych wszystko jest znaczące: intrygujące atrybuty, jak lew, szczygieł, owoc granatu czy gałązka winnej latorośli, a także teatr póz i gestów. Nawet szaty, w które obleczona jest Madonna, mówią o roli, jaka została jej wyznaczona w dziejach Zbawienia.
bilety online i w kasie od 11 września*
 
21 września
Józef Brandt w kręgu rodziny i przyjaciół / Monika Miżołębska
Poznamy prywatny wizerunek artysty: człowieka szlachetnego, przyjacielskiego, chętnie pomagającego innym. Oddanego ojca, męża i przyjaciela oraz zamiłowanego hodowcę koni.
bilety online i w kasie od 18 września*
 
28 września
Podróż do Wenecji / Monika Miżołębska
Wyrafinowane przyjemności, kosztowne tkaniny, obrazy o wyszukanych barwach i światłocieniu – taki wizerunek Wenecji można znaleźć w Galerii Sztuki Dawnej w dziełach Cimy da Conegliano oraz słynnych weneckich wedutystów, Michele Marieschiego i Francesca Guardiego. 
bilety online i w kasie od 25 września* 
 
5 października
Moda jesieni średniowiecza / Magdalena Bialic
Wiele dzieł w Galerii Sztuki Średniowiecznej, w dużej mierze pochodzących z okresu zwanego jesienią średniowiecza, stanowi bogate źródło informacji na temat mody i urody tamtych czasów. Oglądając je, poznamy ówczesny ideał piękna i symbolikę kolorów, a także dawne sposoby farbowania tkanin i ich rodzaje. Będziemy szukać średniowiecznych ciżem, kaletek i czepców w kształcie ula.
bilety online i w kasie od 2 października* 
 
12 października
Sceny łóżkowe / Emiliana Konopka
Niedyskretnie zajrzymy za drzwi sypialni postaci z naszych obrazów. Co przed nami ukrywają? W łóżku przecież może się dziać wiele, od poczęcia aż do śmierci.
bilety online i w kasie od 9 października* 
 
19 października
Ostrożnie szkło! / Małgorzata Marszałł
Historia szklarstwa sięga w Polsce przełomu X i XI wieku, ale złote czasy polskiego szkła przypadają na okres PRL-u. Także dziś nie brakuje w Polsce zdolnych, młodych projektantów tworzących szkło artystyczne.
bilety online i w kasie od 16 października* 
 
26 października
Nie tylko na ślubnym kobiercu: XVII wiek / Monika Miżołębska
Kontusze, żupany, kobierce i portrety trumienne  są świadectwem sarmackiej kultury. Jak odbywały się  śluby, pogrzeby i jak przebiegało życie codzienne w epoce polskiego baroku?
bilety online i w kasie od 23 października* 
 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl