Wieczory w Muzeum

19.30

Weekend najlepiej zacząć od... wizyty w Muzeum! Po zmroku, w nastrojowej scenerii sal muzealnych odkrywać będziemy zaskakujące historie i sekrety obrazów. Zadając nieoczywiste pytania, spróbujemy spojrzeć na dzieła sztuki w nowy sposób. Dokładna analiza i samodzielne poszukiwania pozwolą odkryć szczegóły, których nikt dotąd nie zauważył. Przekonamy się jak wiele każdy z nas może dostrzec – bez względu na to, czy jest częstym gościem w Muzeum, czy wręcz przeciwnie.

zbiórka w Holu Głównym / bilety do nabycia online i w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

 

PROGRAM SPOTKAŃ

 
 
5 października
Moda jesieni średniowiecza / Magdalena Bialic
Wiele dzieł w Galerii Sztuki Średniowiecznej, w dużej mierze pochodzących z okresu zwanego jesienią średniowiecza, stanowi bogate źródło informacji na temat mody i urody tamtych czasów. Oglądając je, poznamy ówczesny ideał piękna i symbolikę kolorów, a także dawne sposoby farbowania tkanin i ich rodzaje. Będziemy szukać średniowiecznych ciżem, kaletek i czepców w kształcie ula.
bilety online i w kasie od 2 października* 
 
12 października
Sceny łóżkowe / Emiliana Konopka
Niedyskretnie zajrzymy za drzwi sypialni postaci z naszych obrazów. Co przed nami ukrywają? W łóżku przecież może się dziać wiele, od poczęcia aż do śmierci.
bilety online i w kasie od 9 października* 
 
19 października
Ostrożnie szkło! / Małgorzata Marszałł
Historia szklarstwa sięga w Polsce przełomu X i XI wieku, ale złote czasy polskiego szkła przypadają na okres PRL-u. Także dziś nie brakuje w Polsce zdolnych, młodych projektantów tworzących szkło artystyczne.
bilety online i w kasie od 16 października* 
 
26 października
Nie tylko na ślubnym kobiercu: XVII wiek / Monika Miżołębska
Kontusze, żupany, kobierce i portrety trumienne  są świadectwem sarmackiej kultury. Jak odbywały się  śluby, pogrzeby i jak przebiegało życie codzienne w epoce polskiego baroku?
bilety online i w kasie od 23 października* 
 

2 listopada

Non omnis moriar, czyli o śmierci w sztuce / Karolina Zalewska

Upamiętnienia zmarłych  – na obrazach, epitafiach i nagrobkach – mogły być manifestem żarliwej wiary w życie wieczne lub wyrazem zwątpienia. Cmentarze były również miejscami patriotycznych manifestacji i hołdu oddawanego bohaterom. Artyści traktowali śmierć nie tylko jako nieuchronną konieczność, lecz także jako muzę, przedmiot refleksji i żartu; jako wyczekiwanego lub budzącego lęk gościa.

bilety online i w kasie od 30 października* 

 

9 listopada

Od pomysłu do wernisażu / Grzegorz Rytel

Z jakimi wyzwaniami, trudnościami i niespodziankami zmierzył się autor scenografii wystawy?

bilety online i w kasie od 6 listopada* 

 

16 listopada

Imaginarium rewolucji. Rok 1905 w rysunkach Witolda Wojtkiewicza i Antoniego Kamieńskiego
Marcin Romeyko-Hurko i Piotr Kopszak

Rewolucja 1905–1907 stanowi przełom na drodze Polski ku niepodległości. Pamięć o burzliwych wydarzeniach tego robotniczego buntu i związanego z nim narodowego przebudzenia ulegała politycznym manipulacjom i stopniowo się zatarła. Omówimy powstałe wówczas rewolucyjne cykle dwóch wybitnych warszawskich artystów.

bilety online i w kasie od 13 listopada* 

 

23 listopada

Tropy skandynawskie / Emiliana Konopka

Matka Ferdynanda Ruszczyca była Dunką, a Konrad Krzyżanowski jeździł na plenery do Finlandii... Co wiemy o malarstwie skandynawskim? Czy sztuka Młodej Polski ma coś wspólnego ze sztuką szwedzką i norweską? O związkach z naszymi północnymi sąsiadami, także tych mniej oczywistych, porozmawiamy na Galerii XIX wieku.

bilety online i w kasie od 20 listopada* 

 

30 listopada

Włos na czworo dzielony / Wioletta Cicha

Do wyglądu i pielęgnacji włosów już od antyku przywiązywano ogromną wagę. Przez wieki fryzury były nie tylko kunsztowną ozdobą twarzy, lecz również wyznacznikiem statusu społecznego. W sztuce włosy stanowiły obszar symbolicznej gry znaczeń. W czasach współczesnych wirtuozem wśród fryzjerów, wyznaczającym nowe trendy w modzie, był Antoni Cierplikowski.

bilety online i w kasie od 27 listopada* 

 

 
 

Koordynacja programu:  / Dział Edukacji

 

.

Zainteresowanych wstąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl