Wakacyjny klub książki

Leżak, słońce i książka. Brzmi dobrze? Dodajmy do tego zestawu sztukę i będzie idealnie! Latem zapraszamy na cztery spotkanie, z których każde będzie poświęcone wspólnemu omówieniu książki korespondującej z dziełami sztuki z kolekcji Muzeum. Podzielimy się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i przemyśleniami. Czy słowo i obraz współbrzmią? Spotkania będą okazją do porównania wizji świata pisarzy i pisarek oraz artystów i artystek sztuk wizualnych.

 

Termin: środy 7, 21 lipca, 4, 18 sierpnia, godz. 17.00

Czas trwania: ok. 90 min.

Miejsce: Dziedziniec Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3

Zasady uczestnictwa: wstęp bezpłatny

 

 

 

HARMONOGRAM

Spotkania poprowadzaną Edukatorki i Edukatorzy współpracujący z Działem Edukacji.

 

7 lipca

Trudne Polaków rozmowy / Romualda Radwańska

Proza Olgi Tokarczuk i dzieła współczesnych malarzy polskich przenoszą nas w trudną rzeczywistość czasów komunizmu. Który przekaz - słowo czy obraz - jest pełniejszy, bardziej wiarygodny, prawdziwszy. Może dwugłos słowa i obrazu wybrzmiewa najmocniej i najbardziej przekonująco. 

 

Zachęcamy do zapoznania się z książką: Olga Tokarczuk - opowiadania "Che Guevara" i "Profesor Andrews w Warszawie" z tomu opowiadań "Gra na wielu bębenkach"

 

 

21 lipca

Przeżywanie upływu czasu / Romualda Radwańska

Jakie emocje i refleksje towarzyszą doświadczeniu przemijania chwili, młodości, życia? W jaki sposób opisywał to doznanie Jarosław Iwaszkiewicz a jakiego języka-obrazu używali malarze różnych epok?

 

Zachęcamy do zapoznania się z książką: Jarosław Iwaszkiewicz "Panny z Wilka".

 

 

4 sierpnia

Czytając Trepllina / Wioletta Cicha

Z łatwością wymienilibyśmy polskich autorów literatury fantastycznonaukowej, albo tak popularnej w ostatnich dekadach literatury podróżniczej. Wśród nich powinno pojawić się nazwisko Teodora Tripplina. Urodzony w 1812 r. był lekarzem, popularnym pisarzem. Jego wizerunek uwiecznił znakomity malarz Józef Simmler. Dlaczego przedstawił Tripplina na tle wzburzonych morskich fal z tonącymi żaglowcami i walczącymi o życie rozbitkami? Czy to wizja burzliwego życia portretowanego, czy jego literackie kreacje? Zapraszamy do czytania Tripplina i rozmów o podróżach w literaturze i sztuce XIX w. z kolekcji MNW.

 

Zachęcamy do zapoznania się z książkami Teodora Tripplina: „Podróż po ksieżycu odbyta przez Serafina Bolińskiego” oraz „Wspomnienia z podróży po Danii, Norwegii, Anglii, Portugalii, Hiszpanii i Państwie Marokańskim”.

 

 

18 sierpnia

Podróż na dno oka / Paweł Bień

Podczas kolejnego spotkania na dziedzińcu Lorentzapodyskutujemy o wrażeniach po lekturze książki Wojciecha Nowickiego "Dno oka". Eseje o fotografii otworzą nam drogę do rozmowy na temat przebogatej, a rzadko eksponowanej kolekcji zdjęć zgromadzonej w zasobach Muzeum narodowego w Warszawie. Sprawdzimy, czy zdjęcia mówią prawdę, czy są kluczem do legendarnego skarbu nieśmiertelności i ile mają wspólnego z ciałem.

 

Kuba Dąbrowski, recenzując ten nominowany w 2011 roku do nagrody Nike zbiór esejów, zauważył, że Wojciech Nowicki pisze o [...] o konkretnych fotografiach, 'od środka', we właściwy wyłącznie dla nich sposób. Rozumie, jak te zdjęcia działają i z czego są zrobione... Zapraszamy w podróż na dno okna, by odkryć wielopoziomową strukturę zdjęć i ich znaczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z książką: Wojciech Nowicki "Dno oka. Eseje o fotografii".

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji