Sztuka debaty, debaty o sztuce

Muzealna Liga Debatancka

 

Zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych do udziału w pierwszej w Polsce Muzealnej Lidze Debatackiej. Spotkania odbędą się w Muzeum Narodowym Warszawie, a ich współorganizatorem jest Fundacja Polska Debatuje.

 

Jeśli Twoją pasją jest sztuka, historia, filozofia sztuki, jeśli interesują Cię aktualne kwestie społeczne i lubisz o nich rozmawiać, nasze debaty są właśnie dla Ciebie! Zbierz drużynę, z którą poszukasz odpowiedzi na rozmaite pytania: Jaka jest rola muzeów? Jak powinno się organizować wystawy artystyczne? Czy sztuka może być punktem wyjścia do dyskusji o kryzysie klimatycznym i innych problemach współczesnego świata?

 

Program debat złożony jest z czterech bloków tematycznych; w ramach każdego odbędą się oprowadzania oraz warsztaty debatanckie w Muzeum, a także punktowane mini-turnieje online. Najlepsze dwa zespoły wystąpią w Wielkim Finale, który rozegra się w Holu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie w czerwcu 2022.

 

Uczestnikom zapewniamy dostęp do materiałów i warsztatów prowadzonych przez trenerów i trenerki Fundacji Polska Debatuje. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody.

 

Udział w projekcie jest BEZPŁATNY, liczba uczestników ograniczona. Każdy zespół biorący udział w turnieju może składać z 3 do 5 osób.  Wymagane jest uczestnictwo we wszystkich częściach projektu.  

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 5 października w MNW.

 

Szczegółowy harmonogram oraz warunki uczestnictwa (PDF).

Rejestracja uczestników do 1 października 2021. Formularz rejestracyjny

 

 

BLOK I / MUZEUM – ARTYSTA

 

Debata I

Ta Izba uważa, że muzea narodowe nie powinny wystawiać ani kolekcjonować prac artystów żyjących.

 

Debata II

Ta Izba uważa, że dzieła sztuki powinny być interpretowane zgodnie z duchem epoki, w której powstały, a nie według kryteriów współczesnych.

 

Materiały dla uczestników

 

 

BLOK II  / SZTUKA – TOŻSAMOŚĆ

 

Debata I

Ta izba uważa, że malarstwo Józefa Chełmońskiego lepiej oddaje ducha kultury polskiej drugiej połowy XIX wieku, niż twórczość Aleksandra Gierymskiego.

 

Debata II

Ta izba uważa, że ideały polskiego romantyzmu utrwalone w sztuce XIX wieku mają pozytywny wpływ na polską tożsamość.

 

Materiały dla uczestników

 

 

 

W związku z pandemią COVID-19 prosimy o bezwzględne przestrzeganie obowiązujących zasad sanitarno-epidemiologicznych. W przypadku zaostrzenia rygorów spotkania odbędą się online.

 

 

Koordynacja: , / Dział Edukacji

Kontakt dla uczestników: