Spotkanie z obiektem

 

Zapraszamy na cykl spotkań w galeriach stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Ich bohaterami będą wybrane przez naszych Edukatorów dzieła, których historia, przeznaczenie, symbolika lub wykonanie będą tematami naszych rozważań.

 

Termin: sobota, godz. 11.00, raz na dwa tygodnie
Czas trwania: około 45 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 20 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

 

11 września

Alegoria czasu w obramowaniu kwiatowym (Chronos w otoku kwiatowym) / Paweł Bień
Porzekadło mówi, że sukces ma wielu ojców, ale czy konkretne dzieło sztuki może mieć dwóch autorów? Namalowana w 1650 roku Alegoria czasu z Galerii Sztuki Dawnej jest tego najlepszym przykładem. Jak wyglądał podział pracy, i kto był nabywcą gotowego dzieła?

 

Paweł Bień – historyk sztuki, kulturoznawca. Absolwent Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na uniwersytetach Wrocławskim i Warszawskim.

 

 

25 września

Portret Stanisława Augusta z klepsydrą / Monika Jabłońska
Prześledzimy dzieje naszego ostatniego króla w kontekście kultury oświecenia i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego państwo polskie w tym czasie upadło. Czy Marcello Bacciarelli na portrecie króla pokazał smutek porażki, czy może ukazał go jako zwolennika idei, które kształtowały ówczesny świat europejskiej kultury?

 

Monika Jabłońska – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje w Muzeum Narodowym. Interesuje się sztuką średniowieczną i związkami sztuki z filozofią oraz teologią.

 

 

9 października
Figurki IWPowskie / Romualda Radwańska

Sudanka i Seksbomba Henryka Jędrasiaka, Arabka i Wielbłąd Lubomira Tomaszewskiego, Dzik Mieczysława Naruszewicza, Sowa i Gibon Hanny Orthwein i wiele innych porcelanowych figurek, zaprojektowanych w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w latach 1956– 1965, przeszło do historii jako jeden z symboli wzornictwa lat 50. i 60. XX wieku. Projektanci serią pond stu wzorów małych bibelotów udowodnili, że mogą one być dziełami sztuki.

 

Romualda Radwańska – edukatorka i wykładowczyni, pracująca w Dziale Edukacji MNW. Absolwentka podyplomowego studium historii sztuki Collegium Civitas.

 

 

23 października
Tunika z przedstawieniem prac Heraklesa / Wioletta Cicha

W zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się zabytki kultury koptyjskiego Egiptu. Intrygującą częścią tej kolekcji są tkaniny. Do rzadkich przykładów należy zachowana tunika z przedstawieniami prac Heraklesa, prezentowana w Galerii Sztuki Starożytnej. Przyglądając się tej wyjątkowej tkaninie, odkryjemy technikę tkackich splotów i umiejętności farbiarzy, a przede wszystkim przeanalizujemy ikonografię.

.

Wioletta Cicha – historyczka sztuki, nauczycielka plastyki, edukatorka MNW. Jej pasją jest fotografowanie detalu architektonicznego i obiektów sztuki w przestrzeni publicznej.

 

 

6 listopada

Mumia kobiety w sarkofagu Hor-Dżehuti / Magdalena Chludzińska
Mumie z kolekcji MNW eksponowane w Galerii Sztuki Starożytnej skrywają przed widzem niejedną historię. Kto i w jakim celu został w ten sposób pochowany? Na to pytanie badacze do tej pory często szukają odpowiedzi. Czy tajemnice związane z mumifikacją zostaną kiedykolwiek do końca wyjaśnione?

 

Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.

 

 

20 listopada

Deser / Maja Piotrowska-Krawczyk
„Martwa natura deserowa”?  Willem Claesz Heda, siedemnastowieczny malarz holenderski, był twórcą licznych płócien zachwycających do dziś mistrzostwem warsztatowym. Zbadamy, jakie przedmioty znajdują się na obrazie, odczytamy ich znaczenia symboliczne, przeanalizujemy rolę światła i kompozycji. Na koniec zastanowimy się, jakie treści i wartości Deseru przemawiają najsilniej do współczesnego odbiorcy, a także – dlaczego.

 

Maja Piotrowska-Krawczyk – artystka, projektantka, filozofka, autorka esejów o sztuce i filozofii sztuki, edukatorka oraz przewodniczka muzealna współpracująca z Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

4 grudnia

Pocałunek / Rita Twardziak
Przyjrzymy się historii Pocałunku Augusta Rodina. Po pierwsze, kim są zakochani? Po drugie, jak to się stało, że jego dzieło podziwiać możemy w Warszawie? Pocałunek stanie się także pretekstem do spojrzenia na tematykę oraz warsztat rzeźbiarski XIX-wiecznego twórcy, zilustruje przemiany, które nastąpiły w rzeźbie u schyłku wieku.

 

Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Oddziałem Muzeum Rzeźby w Królikarni, zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza. 

 

 

18 grudnia

Figury z kaplicy rodzinny Krappe / Zofia Załęska
Grupa rzeźbiarska z kaplicy rodziny Krappe to niezwykły przykład późnośredniowiecznej sztuki, do dziś mocno oddziałującej na emocje. Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jakie funkcje w wiekach średnich na co dzień mogły pełnić dzieła sztuki.

 

Zofia Załęska – historyczka sztuki. Interesuje się wieloma aspektami historii sztuki i jej popularyzacją. Przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji