Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

"City break" ze sztuką

 

W wakacje często planujemy dłuższe i krótsze wypady zagraniczne lub krajowe. Często kierunkiem takiej podróży staje się jedno z miast do którego podróż jest zdecydowanie łatwiejsza. Zwłaszcza gdy pod uwagę bierzemy sprzyjające połączenia lotnicze czy kolejowe, a także krótki czas zwiedzania.
W tym sezonie Muzeum Narodowe w Warszawie postanowiło przyjść z pomocą wszystkim podróżnikom. Organizowany kurs ma na celu zapoznanie Państwa ze sztuką czekającą na odkrycie w 10 wybranych lokacjach. Wykłady przygotowane przez naszych prelegentów pozwolą Państwu zapoznać się z atrakcjami jakie mają do zaoferowania proponowane miasta. Z pewnością ułatwi to wybór punktów do odhaczenia w czasie podróży, a może pomoże w wyborze samej destynacji.

 

Czas trwania kursu: 27 czerwca - 5 września 2022

 

Termin: poniedziałki, godz. 18.00

Czas trwania: około 75-90 minut

Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting

Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (60 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (7 zł) dostępnye on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

 

 

HARMONOGRAM

 

27 czerwca
Lizbona / Maciej Czapski

Bez wątpienia jedno z piękniejszych miast Europy, stolica Portugalii, miasto położone na północnym brzegu rzeki Tag, blisko jej ujścia do Oceanu Atlantyckiego. Lizbona umieszczana zawsze wysoko na liście najatrakcyjniejszych destynacji turystycznych Europy, jest odwiedzana rocznie przez ponad 3,5 miliona turystów z całego świata. Miasto rozrastało się i rozbudowywało dzięki dochodom z intratnego handlu zamorskiego w czasach, gry Portugalia była potęgą morską. Imponująca liczba zabytków architektury od czasów rzymskich po współczesność to bez wątpienia kluczowe atrakcje. Niepowtarzalny wielokulturowy klimat oraz świetna portugalska kuchnia uzupełniają wyjątkowy wizerunek miasta.

 

mgr Maciej Czapski – archeolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą pogranicza Imperium Rzymskiego w Maroku. Pilot wycieczek z osiemnastoletnim doświadczeniem w oprowadzaniu po takich krajach jak Jordania, Izrael, Liban, Portugalia, Maroko, Algieria, Tunezja.

 

 

4 lipca
Pafos / Przemysław Kordos

Jedno z głównych miast na Cyprze. Chociaż niewielkie, oferuje zadziwiająco dużo atrakcji, nie tylko starożytnych. Od dziesięcioleci na jego terenie pracuje polska misja archeologiczna. Pafos jest bramą do poznania historycznej i religijnej mozaiki Cypru, a także jednym z podstawowych miejsc kultu Afrodyty. Można zatem śmiało powiedzieć, że Pafos jest Cyprem w pigułce.

 

 

11 lipca
Korfu / Przemysław Kordos

Korfu - główne miasto wyspy Korfu. Zadziwiająca mieszanka wpływów starożytnych, bizantyjskich, weneckich i kolonialnych (brytyjskich). Jako jedno z niewielu miejsc we współczesnej Grecji nigdy nie zdobyte przez Osmanów, przez co nie ma charakteru bałkańskiego. Z miastem związane są osobistości niekoniecznie kojarzone z Grecją, takie jak cesarzowa Sissy czy zoolog Gerry Durrell, ale też wielki kult św. Spirydona.

 

dr hab. Przemysław Kordos - nowogrecysta, miłośnik współczesnej Grecji i Cypru. Zajmuje się nowogrecką literaturą i kulturą, w tym ludową. Napisał monografie "Dwudziestowieczna Grecja oczami polskich podróżników" (2009) oraz "Beyond Greekness. Studies in contemporary Modern Greek prose" (2019). Przetłumaczył z nowogreckiego książki Nikosa Dimu, Petrosa Markarisa oraz Antonisa Georgiou.

 

 

18 lipca
Zakopane / Julita Dembowska           

 

25 lipca
Gdynia / Małgorzata Marszałł

Gdynia, nazywana „miastem z morza i marzeń”, powstała w błyskawicznym tempie – w ciągu niespełna dwóch dekad pomiędzy wojnami światowymi. Losy tej dawniej spokojnej i cichej miejscowości z zaciszną plażą odmieniła podjęta w 1920 r. decyzja o budowie tam portu morskiego. Dla ówczesnej Polski Gdynia stała się „bramą na świat”. Stamtąd wypływały w dalekie rejsy statki handlowe i pasażerskie, m.in. Piłsudski i Batory. Za dynamicznym rozwojem portu szedł też równie szybki rozwój miasta. Budowa przypadła na czasy, gdy w światowej architekturze zrywano ze stylami przeszłości by budować nowy świat racjonalności, higieny i technologii. Symbolem nowej architektury stała się gładka, przeszklona ściana pomalowana na biało i taką właśnie budowano Gdynię – białą i nowoczesną.

 

Małgorzata Marszałł - historyczka sztuki i edukatorka, miłośniczka nowoczesnej architektury. Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach pracy magisterskiej brała udział w projekcie badawczym dotyczącym architektury modernistycznej polskich miejscowości nadmorskich. Instruktorka żeglarstwa i kapitan, w swój pierwszy rejs morski wypłynęła z Gdyni.


 

1 sierpnia
Neapol / Marek Płuciniczak

 

8 sierpnia

Oslo / Magdalena Szczepańska

 

15 sierpnia
ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

 

22 sierpnia
Split

 

29 sierpnia
Nicea / Sandrine 
Jacques       

 

5 września
Barcelona / Magdalena Gajewska

 

 

Koordynacja: Sylwia Kot, Maciej Marciniak / Dział Edukacji