ArchiJerozolimskie – spacery architektoniczno-urbanistyczne

Zapraszamy do wspólnego odkrywania architektonicznego sąsiedztwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Przyjrzymy się, jak zmieniał się krajobraz urbanistyczny tej części miasta: od pozostałości XVIII-wiecznego parku księcia Kazimierza Poniatowskiego, przez monumentalne, modernistyczne gmachy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Domu Partii, po ostatnie charakterystyczne punkty – Centrum Giełdowe i palmę Joanny Rajkowskiej.

 

 

 

 

termin: soboty, 17, 24 lipca, 7, 21 sierpnia, 4, 11 września, godz. 18.00

czas trwania: ok. 120 min.

miejsce: zbiórka na Dziedzińcu Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3, rozpoczynamy półgodzinnym wykładem, następnie spacer po okolicy

zasady uczestnictwa: udział bezpłatny

 

 

HARMONOGRAM

 

17 lipca

Echa przeszłości. Gdy Muzeum było pieśnią przyszłości / Rita Twardziak

Porozmawiamy o „pradziejach Alei Jerozolimskich”, czyli o tym, co mieściło się w okolicy, zanim ktokolwiek myślał o budowie siedziby Muzeum Narodowego. Poszukamy śladów XVIII-wiecznego ogrodu księcia Poniatowskiego w Parku na Książęcem i przyjrzymy się oprawie architektonicznej mostu Poniatowskiego autorstwa Stefana Szyllera. To właśnie budowa mostu w latach 1904–1914 zadecydowała o dalszym kierunku rozwoju tej części miasta.

 

Materiały do pobrania dla uczestników

 

 

24 lipca

 

Na dancing i do banku. Oblicza dwudziestolecia międzywojennego / Paweł Bień

Niemal za płotem nowopowstającego Muzeum odbywały się jedne z najgłośniejszych dancingów międzywojennej Warszawy. Śpiewała Wiera Gran, grał Jerzy Petersburski, występowała Mesalka i „znakomite artystki cudzoziemskie”, a to wszystko w luksusowych wnętrzach projektu słynnego tandemu Jerzy Gelbard i Józef Sigalin. Z drugiej strony przyjrzymy się gmachowi Banku Gospodarstwa Krajowego, który miał stać się symbolem nowoczesności II Rzeczpospolitej. Co łączy MNW i elewację banku?

 

 

 

 

7 sierpnia

 

Wielkie projekty i małe prowizorki. Trudne lata czterdzieste i pięćdziesiąte / Paweł Bień

Zanim uprzątnięto hałdy wojennego gruzu, w Biurze Odbudowy Stolicy rozgorzała dyskusja nad kształtem nowej Warszawy. Okolice Muzeum Narodowego miały stać się częścią zmodernizowanego centrum miasta. Poszerzano ulice, śmiało wytyczano place, a zachowane gmachy adaptowano do nowych potrzeb. Podczas spaceru opowiemy, jak w powojennej propagandzie opisywano gmach Banku Gospodarstwa Krajowego, jak „dbano” o przestrzeń mieszkaniową, i jak ówczesna prowizorka przetrwała aż do naszych dni.

 

 

21 sierpnia

 

Między socrealistyczną mozaiką a Białym Domem / Paweł Bień

W latach 1948–1952, tuż obok gmachu Muzeum, wyrósł monumentalny Dom Partii, w którym miały zapadać najważniejsze decyzje polityczne w Polsce Ludowej. Podczas spotkania dowiemy się, z czyjego mauzoleum zabrano marmury do wykończenia nowego gmachu. Zobaczymy też, jak modernistyczna forma popadła w niełaskę na rzecz socrealizmu.

 

 

 

 

4 września

 

Epigoni i fantaści modernizmu – klasycy i hipsterzy / Rita Twardziak

Okres od roku 1956 do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku to czas zabawy formami, rozkwitu brutalizmu, wprowadzania nowoczesności i rozbijania monotonii miasta. Zobaczymy, jak stacja Warszawa Powiśle „rozmawia” z mostowym staruszkiem Poniatowskim, jak wyglądało luksusowe budownictwo planowane dla przyjezdnych w szarym PRL-u oraz co nowego awangardowi artyści zaproponowali Muzeum Narodowemu.

 

 

11 września

 

Pomiędzy jutro a wczoraj. O dzisiejszym krajobrazie centrum / Rita Twardziak

Spójrzmy na okolice Muzeum Narodowego okiem dzisiejszego przechodnia: jak zmienił się okoliczny krajobraz w ostatnich latach? Na spotkaniu poszukamy miejsc, w których historia spotyka się ze współczesnością i porozmawiamy o podejściu dzisiejszych architektów do zabytkowych budynków – w jaki sposób wznosić nowe gmachy, nie naruszając dziedzictwa minionych dziesięcioleci. 

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji