Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych / 3 grudnia 2014

9.30–18.00

PROGRAM:   


Goście indywidualni:
16.30
Faras – skarby zatopionej pustyni

Zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego do zbiorów muzealnych trafiły dzięki polskim archeologom uczestniczącym w wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. Dziś malowidła te można obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej.
Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum Narodowego w Warszawie prosimy o kontakt pod nr telefonu 22 629 50 60.
spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku / spotkanie tłumaczone na język migowy PJM / zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 60 minut


 
Na zdjęciu osoby niewidome podczas warsztatów w Muzeum Narodowym w WarszawieGrupy zorganizowane:
Grupy zorganizowane zapraszamy na bezpłatne zajęcia w galeriach stałych Muzeum. Na zajęcia obowiązują zapisy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie pod nr telefonu 22 621 10 31 wew. 246 lub 22 629 50 60. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
    
TEMATY:
Muzeum pod lupą

Wizyta w Muzeum może być niezwykłą przygodą, podczas której wiele zagadek czeka na rozwiązanie. Nie wystarczą do tego tylko dobry wzrok i słuch. Przydadzą się także miarki, lupy, a nawet... mapy. Zajęcia są propozycją dla grup, które chciałyby poznać Muzeum i najsłynniejsze zabytki z jego zbiorów.

Archeologiczna przygoda w Faras
Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył… katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego wyprawa profesora była też misją ratunkową

Średniowieczny port@l
Zapraszamy do podróży w czasie. Zmienimy się w poszukiwaczy skarbów i detektywów. Dzięki powstałym 600 lat temu dziełom dowiemy się, jak żyli i czym interesowali się ludzie epoki średniowiecza. Na zajęciach poznamy również charakterystyczne cechy dwóch stylów sztuki średniowiecznej: romańskiego i gotyckiego.

W malarskiej pracowni
Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Podczas spotkania opowiemy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda pracownia malarska oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swoich prac.
    
O! Matejko!
Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Dowiemy się, skąd Matejko czerpał o nich wiedzę i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę artysty i ciekawostki z życia Mistrza Jana.
    
Królowie Polski
Podyskutujemy o tym, kim w przeszłości był król i jaka była jego rola w państwie. Poznamy fakty i legendy związane z panowaniem polskich władców ukazanych na obrazach w Muzeum.

 

Obyczaje staropolskie
Skąd się wzięło przekonanie o pochodzeniu polskiej szlachty od wojowniczych Sarmatów? Czym było liberum veto? Wybrane zabytki sztuki polskiej posłużą nam jako źródło wiedzy o życiu codziennym na polskim dworze.