Domowe warsztaty dla najmłodszych

 

 

W tym trudnym dla wszystkich czasie Muzeum Narodowe w Warszawie optymistycznie patrzy w przyszłość i wraz z nadejściem wiosny inauguruje akcję #niebawemwMNW. Rozpoczynamy zdalne przygotowania do ponownego otwarcia Muzeum i prezentujemy wirtualne spacery, warsztaty dla najmłodszych, lekcje muzealne oraz inne wyjątkowe działania on-line!

 

Teraz to jeszcze niemożliwe, ale niebawem znów spotkamy się w muzealnych galeriach. Zanim to nastąpi zapraszamy publiczność do nieprzerwanego dialogu ze sztuką i do zapoznana się z muzealnymi nowościami on-line, przygotowanymi specjalnie na czas epidemii. Akcję #niebawemwMNW inaugurujemy cyklem wpisów w mediach społecznościowych. Każdego dnia na profilu muzeum na Facebooku zamieszczamy informację o dziełach znajdujących się w kolekcji MNW. W przystępnej i zabawnej formie opowiadamy o życiu i twórczości takich artystów, jak Józef Mehoffer, Andrzej Wróblewski, Ferdynand Ruszczyc, Ignacy Jan Paderewski. Przypominamy również o… porannej kawie oraz przedmiotach, które codziennie towarzyszą każdemu z nas.

 

Zapraszamy też do korzystania z InstagramaTwittera oraz serwisu YouTube. Na dzieci zaś czekają wyjątkowe warsztaty on-line.

 

SPOTKAJMY SIĘ #niebawemwMNW!

 

Bardzo za Wami tęsknimy, dlatego przygotowaliśmy dla Was zajęcia online! Nasze edukatorki w niedziele, środy i czwartki spotkają się z Wami na ekranach Waszych komputerów. Ze swoich domów opowiedzą Wam o swoich ulubionych dziełach sztuki, zaproponują zadania do samodzielnego wykonania w domowym zaciszu, odpowiedzą na Wasze pytania!

 

W każdy piątek zapraszamy do obejrzenia filmów przygotowanych przez naszą edukatorkę Monikę Bryzek, dzięki którym dowiesz się, w jaki sposób wykonać konia - wełnianą motankę, wybudować okręt i utkać pas sarmacki. Jeśli lubisz rysować, wycinać, wyklejać i zastanawiasz się, jak stworzyć dzieło sztuki, to chętnie Ci w tym pomożemy.

 

Gdzie można oglądać filmy? Filmy są publikowane na naszej stronie na Facebooku oraz w serwisie YouTube. Materiały do pobrania zamieszczamy pod opisami warsztatów. 

 

 

 

WARSZTATY ON-LINE DLA DZIECI / HARMONOGRAM

 

26 marca / czwartek

Co nosili nasi dziadkowie? Czyli o dawnej modzie i urodzie

 

Ciekawi Was jakie suknie nosiły dawniej modne panie? Jakie fraki zakładali eleganccy panowie? A co z fryzurami, klejnotami, wachlarzami? Zastanowimy się nad tym, co w ubiorach z dawnych wieków było wygodne i funkcjonalne, a co dziś wydaje się dziwaczne lub śmieszne.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć

 


 

27 marca / piątek

Konie w galopie. Zrób sam dzieło sztuki! 

 

Konie w twórczości Józefa Brandta zajmują szczególne miejsce. Drugą wielką miłością malarza były Kresy Wschodnie dawnej Rzeczpospolitej – rozległe stepowe obszary i ich niezwykli mieszkańcy. Podczas warsztatu połączymy te dwie fascynacje Józefa Brandta i wykonamy konia – motankę. Były  to  talizmany przynoszące szczęście, dające odwagę, powodzenie lub też były one po prostu zabawkami dla dzieci. 

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 


 

29 marca / niedziela

Bohaterowie obrazów

 

Tego dnia poplotkujemy o artystach. Dowiemy się, jak poznali się Jan Matejko i jego żona Teodora, kto najczęściej był bohaterem dzieł Józefa Mehoffera i czy Olga Boznańska kochała zwierzęta.

 

Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska

 

Materiały do zajęć

 



1 kwietnia / środa

Zwierzęta w sztuce

 

Na pewno lubicie zwierzęta.  Ale czy kiedyś spróbowaliście namalować portret swojego psa czy kota? Artyści często przestawiali zwierzęta w swoich dziełach. Jesteście ciekawi, które stworzenia pojawiają się na muzealnych obrazach? Zapraszamy na zajęcia!

 

Spotkanie poprowadzi Karolina Goska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

2 kwietnia / czwartek

O życiu codziennym w średniowieczu

 

Wiecie kim jest mediewista? Zastanawiacie się, co o życiu w dawnych czasach mówią nam obiekty muzealne? Podczas warsztatów poznamy kilka ciekawostek z życia ludzi średniowiecza i zobaczymy, jak ich codzienne życie różniła się od naszego.

 

Spotkanie poprowadzi Zofia Załęska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

3 kwietnia / piątek

Dalekomorska podróż

 

Malarstwo marynistyczne, które przedstawia krajobraz morski z okrętami, łodziami, widok portu lub nadmorskiego wybrzeża, rozwinęło się najbardziej w krajach o bogatych tradycjach żeglarskich. Jednym z państw, które swój dobrobyt zawdzięcza morzu i rzekom, są Niderlandy. Podczas warsztatu przyjrzymy się marinie, którą namalował holenderski marynista Lieve Verschuier. Zbudujemy własne okręty, którymi wyruszymy w dalekomorską podróż śladami holenderskich żeglarzy – podróż pełną niezwykłych przygód!

 

Spotkanie poprowadzi Monika Bryzek

 

 


 

5 kwietnia / niedziela

Pejzaż, czyli co widzimy za oknem?

 

Pejzaże to obrazy przedstawiające krajobrazy. Mogą to być widoki natury lub miasta. Czy widok z okna może być tematem pejzażu? Jak go namalować, na co zwrócić uwagę? W znalezieniu odpowiedzi na te pytania pomogą nam prace Stanisława Wyspiańskiego i Jana Stanisławskiego.

 

Spotkanie poprowadzi Romualda Radwańska

 

Materiały do zajęć

 

 


 

8 kwietnia / środa

W pracowni malarza

 

Stworzenie dzieła sztuki to duże wyzwanie dla artysty. Oprócz odpowiednich narzędzi, jak płótno, farby i pędzle malarzowi potrzebny jest jeszcze talent. Przyjrzymy się pracowni malarza, prześledzimy proces tworzenia obrazu i poznamy techniki malarskie.

 

Spotkanie poprowadzi Karolina Goska

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji