Mityczne otwarcie / Galeria Sztuki Starożytnej

PROGRAM EDUKACYJNO-KULTURALNY TOWARZYSZĄCY OTWARCIU GALERII SZTUKI STAROŻYTNEJ MNW

W 2021 roku, w związku z nową odsłoną Galerii Sztuki Starożytnej, pragniemy zaprosić do wspólnego poznawania starożytnych cywilizacji Bliskiego Wschodu, Egiptu i basenu Morza Śródziemnego. W związku z niepewną przyszłością spowodowaną epidemią wirusa COVID-19 program edukacyjno-kulturalny przedstawiamy w nieco innej, bardziej ogólnej formie niż dotychczas. Jest on przewodnikiem po naszych najważniejszych propozycjach zaplanowanych na kolejne miesiące, które będziemy na bieżąco aktualizowali w stronie mnw.art.pl, w zakładkach „Wydarzenia” oraz „Edukacja”.

 


OPROWADZANIA KURATORSKIE
Spotkania z pracownikami Zbiorów Sztuki Starożytnej, którzy przez ostatnie lata pracowali nad aranżacją nowej Galerii Sztuki Starożytnej. Kuratorzy opowiedzą o koncepcji ekspozycji oraz najciekawszych zabytkach.

 

 

OPROWADZNIA NIEDZIELNE
W co drugą niedzielę o godzinie 11.00 zapraszamy na wspólne zwiedzenia Galerii Sztuki Starożytnej z historykami sztuki i archeologami współpracującymi z Działem Edukacji. Osobne oprowadzania dotyczyć będą Bliskiego Wschodu i Egiptu, osobne Grecji i Rzymu.

 

 

WYKŁADY NIEDZIELNE
W jaki sposób zbiory prezentowane w Galerii Sztuki Starożytnej trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie? Jakie było najcenniejsze odkrycie polskich archeologów w egipskim Edfu? Dlaczego w Warszawie podziwiać możemy artefakty wypożyczone z paryskiego Luwru? Historię kształtowania największej kolekcji sztuki starożytnej w Polsce będzie można poznać podczas wykładów w Kinie MUZ, raz w miesiącu o godzinie 11.00.

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE
Nową odsłonę Galerii Sztuki Starożytnej inaugurujemy cyklem wykładów prowadzonych przez wybitnych badaczy kultur antycznych. Opowiedzą oni m.in. o początkach archeologii i zainteresowania antykiem, badaniach archeologicznych prowadzonych przez polskich archeologów w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie, rozwoju pisma, greckich sympozjonach, czy wreszcie… miłości w zamierzchłych epokach. Wykłady będą odbywały się w czwartki o godz. 18.00 w Kinie MUZ (przewidujemy również transmisję online).

 

 

SPOTKANIA Z OBIEKTEM

Cykl sobotnich spotkań o godzinie 11.00 został przygotowany dla zainteresowanych życiem codziennym sprzed stuleci. Każdorazowo jeden zabytek będzie punktem wyjścia do poruszenia innego aspektu kultury i życia w starożytności, na przykład mumifikacji, rzymskiej mody, greckiej sztuki wojowania. Wykłady będą odbywały się w przestrzeni Galerii Sztuki Starożytnej lub online.

 

 

SZTUKA NA LUNCH

W dniu bezpłatnego wstępu do MNW zachęcamy do udziału w cotygodniowych popularyzatorskich wykładach w Kinie MUZ. Raz w miesiącu, jeden z nich poświęcony będzie sztuce i kulturze starożytnych cywilizacji. W przypadku braku możliwości organizacji wykładów w tradycyjnej formie, wykłady będą publikowane na stronie internetowej MNW.

 

21 stycznia

„Wino, kobiety i śpiew – rola wina w kulturze antycznej / In vino veritas – cała prawda o winie w świecie antycznym”

Wino stanowiło ważny element diety dawnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Szacuje się, że przeciętny Rzymianin wypijał przynajmniej pół litra wina dziennie i to zaczynając już od śniadania! Jak wyglądała starożytna kultura picia? Kto brał mógł brać udział w greckich sympozjonach? Jaka była społeczna funkcja „wspólnego picia”?

 

18 lutego

„Uczta bogów – bohaterowie antycznych mitów od starożytności po czasy współczesne”

Mitologia Greków i Rzymian przez wiele wieków stanowiła inspirację dla artystów starożytnych, jak również dla twórców późniejszych epok. Jej elementy można znaleźć również w sztuce współczesnej. Jaką rolę pełnią mity w sztuce od starożytności po czasy współczesne?

 

 

FERIE W MNW – WARSZTATY ONLINE DLA NAJMŁODSZYCH

13 stycznia / 10.00

Jak być modnym w starożytności?

Peruki, złote paznokcie i mocny makijaż w Egipcie, kolorowe stroje i wymyślne diademy w Grecji, a w Rzymie na dokładkę ,,gniazdo os” na głowie. Jeśli ktoś z Was myśli, że moda w starożytności była nudna i nijaka, to bardzo się myli. Zapraszam na opowieść o strojach, urodzie i higienie w czasach starożytnych.

 

15 stycznia / 10.00

Skąd się wzięło pismo?
Weź, proszę, kartkę i zapisz na niej swoje imię. Litery które właśnie nakreśliłeś nie zawsze tak wyglądały, a starożytni Egipcjanie czy Sumerowie w ogóle ich nie znali! Pomimo to potrafili zapisać imię, zaklęcie czy tekst naukowy. Zapraszamy na warsztaty, na których dowiemy się, jak pisano bez liter, a także wcielimy się w starożytnych skrybów.

 

 

 

RODZINNE NIEDZIELE
W wybrane niedziele zorganizujemy warsztaty dla dzieci i ich rodziców. Wspólne odkryjemy sekrety skrywane przez przedmioty sprzed tysięcy lat i połączymy to z działaniami plastycznymi. Zajęcia będą odbywały się stacjonarnie w niedziele o godz. 12.00 lub online na platformie Zoom.

 

 

PROGRAM DLA RODZIN

Młodym widzom i ich opiekunom, którzy pragną nieco dokładniej poznać starożytnych Babilończyków, Egipcjan, Greków czy Rzymian zapraszamy do udziału w cyklu czterech interaktywnych warsztatów. Co miesiąc odkryjemy inną cywilizację świata starożytnego.
Program będzie realizowany stacjonarnie jesienią 2021 roku.

 

 

MAMA, TATA W MUZEUM

W ramach cyklu przeznaczonego dla rodziców przebywających na urlopach wychowawczych lub po prostu opiekujących się na co dzień małymi dziećmi, odwiedzimy również Galerię Sztuki Starożytnej. Spotkania podzielone są na dwie części: wizytę w muzealnej galerii i krótki wykład w Sali Edukacyjnej, w której można spokojnie nakarmić czy przewinąć dziecko
Spotkania odbywają się stacjonarnie w piątki o godz. 11.00.

 

 

RZUT OKIEM NA STAROŻYTNYCH – WARSZTATY DLA NASTOLATKÓW

Jesienią 2021 roku zapraszamy na cykl czterech zajęć, podczas których będziemy zastanawiali się, na ile kultury antyczne oddziaływały na twórców późniejszych epok oraz jak my je dziś postrzegamy.
Warsztaty odbywać się będą stacjonarnie.

 

 

WARSZTATY DLA OSÓB NIEWIDOMYCH

 

zWIEDZAmy antyk
Porozmawiamy o przedmiotach codziennego użytku jako źródle wiedzy o życiu w starożytności. Wiemy, jak starożytni Rzymianie, Grecy i Egipcjanie ubierali się i czesali, co jedli, jak spędzali czas wolny. Ale w jaki sposób dawne naczynia, rzeźby i inne przedmioty przyczyniły się do zdobycia wiedzy o codzienności w starożytności? Podczas spotkania wykorzystamy obiekty ze ścieżki dotykowej po Galerii Sztuki Starożytnej, audiodeskrypcje i inne materiały angażujące wszystkie zmysły. Warsztaty odbywać się będą stacjonarnie.
 

Daktyle i pięty wielbłądów, czyli Rzymianie od kuchni
Poznamy zwyczaje żywieniowe i przepis na udaną ucztę według starożytnych Rzymian. Praktyczni Rzymianie tracili głowę dla jedzenia. Zamożni toczyli „bitwy na uczty”: która będzie bardziej wystawna? Czym zaskoczyć gości? Piętami wielbłądów czy daktylami z pieprzem? Może w starożytnej książce kucharskiej odnajdziecie inspirację na niedzielny obiad? Zapraszamy na podróż przez żołądek do serca Imperium Romanum. To spotkanie sprawi, że pokochacie starożytnych Rzymian. Warsztaty odbywać się będą stacjonarnie.

 

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

Zapraszamy na warsztaty dla nauczycieli związane z nowo otwartą Galerią Sztuki Starożytnej.  W ramach warsztatów zorganizowane zostaną dwa spotkania: jedno poświęcone kulturze i sztuce starożytnego Bliskiego Wschodu i Egiptu, drugie – Grecji i Rzymu.

Informacje dotyczące warsztatów można uzyskać pod adresem: mces@mnw.art.pl

 

 

PROPOZYCJE NA ZAMÓWIENIE

W związku z nowo otwartą Galerią przygotowaliśmy propozycje zajęć na zamówienie – lekcje muzealne dla wszystkich poziomów nauczania oraz zwiedzania z przewodnikiem. Zajęcia te realizujemy zarówno stacjonarnie jak i  on-line.

 

 

LEKCJE MUZEALNE

 

Przedszkola i szkoły podstawowe / klasy I–III

Przepis na mumię

Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Co to były sarkofag i kartonaż? Ilu bandaży zużywano do zrobienia jednej mumii? W czasie lekcji dowiemy wszystkiego. Poznając mit o Ozyrysie i zwiedzając jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.

 

Wyprawa na Olimp

Wyruszymy na wyprawę do siedziby bogów, podczas której spotkamy m.in. Zeusa, Heraklesa, Afrodytę i Atenę. Poznamy najważniejsze mity greckie. Ilustracją dla naszej opowieści będą marmurowe posągi i malowidła na wazach.

 

 

Szkoły podstawowe / klasy IV–VIII

W Egipcie faraonów

Jak budowano piramidy? Czym był sfinks? Dlaczego Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych? Jak i kiedy odczytano hieroglify? To tematy od dawna budzące powszechne zainteresowanie. Zapraszamy w podróż do starożytnego Egiptu, w czasie której znajdziemy odpowiedzi na te pytania.

 

W demokratycznych Atenach

Zapraszamy na spacer ulicami antycznego greckiego miasta. Dzięki zabytkom z naszej Galerii – marmurowym posągom, wazom i przedmiotom codziennego użytku – dowiemy się, jak żyli i czym się interesowali starożytni Grecy. Poznamy takie pojęcia jak polis, demokracja ateńska, hoplita, sympozjon czy igrzyska olimpijskie.

 

Rzym – od osady do imperium

W czasach świetności Rzym był stolicą olbrzymiego imperium, któremu przez kilkaset lat żadne państwo nie dorównało ani wielkością, ani znaczeniem. Jak wyglądało życie w Wiecznym Mieście? Starożytne posągi, portrety, sarkofagi i naczynia posłużą do rozmowy o rzymskiej codzienności: zajęciach, rozrywkach i wierzeniach.

 

 

Szkoły ponadpodstawowe

Sztuka grecka i rzymska

Poznamy porządki architektoniczne i style w greckim malarstwie wazowym. Przyjrzymy się rzymskim kopiom dzieł greckich rzeźbiarzy, takich jak Fidiasz, Poliklet i Lizyp. Porozmawiamy o tym, jaki wpływ na literaturę, sztuki plastyczne, filozofię i politykę zachodniej cywilizacji miała kultura antyczna.

 

Sztuka egipska

Jak rozpoznać sztukę starożytnego Egiptu? Jakie były jej największe osiągnięcia w dziedzinie architektury, rzeźby i malarstwa? Spotkanie w Galerii będzie okazją do rozmowy o trwającej blisko trzy tysiące lat cywilizacji egipskiej i jej najważniejszych dokonaniach.

 

 

Lekcja dla maturzystów

Matura to sztuka!

Dzieła sztuki rozumiane jako teksty kultury stanowią punkt wyjścia do przygotowania własnych wypowiedzi na egzamin maturalny z języka polskiego. Prześledzimy nawiązania dzieł z naszej Galerii do historii, literatury i polityki oraz zawarte w nich treści symboliczne. Podczas jednej lekcji omówimy trzy wybrane obiekty. Zapraszamy do uczestnictwa w cyklu lekcji, w czasie których poddamy analizie prace reprezentujące różnorodne style i zagadnienia.

 

 

OPROWADZANIA

Historia kolekcji starożytnej w MNW

Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie zawiera wyjątkowy zbiór obiektów reprezentujących m.in. kultury starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Pomyślana jako reprezentacyjna kolekcja dla całej starożytności, jest jedyną tego typu galerią w Polsce. Każdy z obiektów tu prezentowanych, to osobna historia warta opowiedzenia.

 

Sztuka starożytna

Wybrane obiekty z Galerii Sztuki Starożytnej posłużą do zaprezentowania i omówienia najważniejszych i najciekawszych aspektów sztuki starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Ciekawostki, anegdoty i historie, nie zawsze nadające się dla uszu najmłodszych, sprawią, że na pewno nie będzie nudno.
 

W co się ubrać?
Wbrew pozorom tytułowe pytanie musiało padać w starożytności dość często i to zarówno z ust kobiet, jak i mężczyzn. Po dokładnym przyjrzeniu się wybranym przedstawieniom antycznych strojów z Galerii zauważymy, że starożytna garderoba to ogromna różnorodność krojów oraz fasonów.

 

„Być kobietą”
W kulturach starożytnych role kobiety i mężczyzny były ściśle określone. Tylko w wyjątkowych wypadkach pojedynczym jednostkom udawało się wyjść poza sztywne ramy określone tradycją. W czasie oprowadzania przyjrzymy się roli i pozycji kobiety w społeczeństwie starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu.

 

„Boskie sprawy”
W większości wypadków antycznych bogów znamy z mitów lub z filmów, w których zostali poddani „obróbce” przez współczesną kulturę. Jednak starożytni wyobrażali sobie ich odmiennie niż my dzisiaj. Oprowadzanie będzie miało na celu przedstawienie postaci i historii wybranych bogów, często w wersji 18+.

 

Lekcja pisania
Wszyscy umiemy pisać i czytać. Wiemy, że posługujemy się alfabetem łacińskim, a przynajmniej jedną z jego wersji. Jak się przekonamy, współcześnie sztuka utrwalania i odtwarzania informacji jest dużo prostsza niż w starożytności. Egipskie pismo hieroglificzne i klinowe było bardzo złożone, ale możemy je dziś odczytać. Przyjrzymy się także greckim i rzymskim inskrypcjom i zobaczymy co z ich sposobu zapisywania przetrwało do naszych czasów.


Zwiedzanie będzie dostępne także w wybranych językach obcych.

 

 

REZERWACJA ZAJĘĆ:
• pod nr tel. 667 774 275 lub 22 621 10 31 wew. 246 lub edukacja@mnw.art.pl od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00,
• prosimy o podanie tematu lekcji, preferowanego terminu zajęć, liczebności klasy, numeru szkoły oraz danych nauczyciela (imię i nazwisko, telefon kontaktowy, adres e-mailowy),
• nie łączymy grup,
• odpłatność za lekcję w języku polskim wynosi 200 zł, w języku angielskim 300 zł oraz bilet lekcyjny w cenie 1 zł od ucznia.

 

 

WYDARZENIA SPECJALNE
Przez cały 2021 rok będą odbywały się wydarzenia związane z otwarciem Galerii Sztuki Starożytnej. Poza tradycyjną ofertą przedstawioną powyżej szykujemy sporo niespodzianek.

 

 

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI
To spotkania z osobami, których pasją jest rekonstruowanie przeszłości. W programie nie zabraknie spotkań z pasjonatami starożytnych militariów, mody, kuchni, muzyki czy teatru, dzięki którym poznamy życie starożytnych w ich codziennym wymiarze.

Spotkania będą odbywały się stacjonarnie

 

 

SPACER PO WARSZAWIE W POSZUKIWANIU ANTYCZNYCH TROPÓW
Gdy tylko pogoda na to pozwoli, udamy się poza Muzeum. Na ulicach i w zakamarkach naszego miasta poszukamy antycznych tropów. Przekonacie, się jak wiele wokół nas jest architektonicznych i rzeźbiarskich odniesień do antyku.  
Spacery wejdą do stałej oferty Działu Edukacji MNW i będą realizowane na zamówienie.

 

 

SPOTKANIA Z KULTURĄ ANTYCZNĄ
Będzie to cykl wykładów popularno-naukowych realizowanych jesienią 2021 roku, zapoznających słuchaczy z najciekawszymi zagadnieniami kultury i sztuki antycznych cywilizacji. Podczas wykładów zapoznamy się z najcenniejszymi zabytkami ze zbiorów MNW.

Wykłady będą odbywały się w Sali Kinowej lub on-line.

 

 

POKAZY FILMOWE
Starożytność stanowi źródło inspiracji zarówno dla wybitnych artystów filmu, takich jak Stanley Kubrick, Federico Fellini czy Pier Paolo Pasolini, jak i dla twórców kina popkulturowego. Cykl pokazów filmowych towarzyszący otwarciu Galerii Sztuki Starożytnej będzie łączył te dwie wrażliwości. Obejrzymy dzieła dziś już klasyczne, jak również wielkie produkcje hollywoodzkie, z których niektóre w spektakularny sposób ocierają się o kicz. Nie zapomnimy też o najmłodszych, dla których odkrywanie tej Galerii będzie zapewne niezwykłą przygodą. 

Prelekcje wraz z projekcjami będą odbywały się w Sali Kinowej

 

 

Ponadto w ofercie Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie można zamówić lekcje, wykłady i warsztaty traktujące o kulturze i sztuce antycznej, w tym m.in. oprowadzania specjalne – tłumaczone lub prowadzone w Polskim Języku Migowym, warsztaty dla osób niewidomych, oprowadzania dla grup z niepełnosprawnością umysłową, zajęcia dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, a także oprowadzania dla grup więźniów, bezrobotnych, imigrantów, mniejszości etnicznych itd.

Wszelkie informacje znajdują się na stronie mnw.art.pl w zakładce Edukacja.
Można je też uzyskać dzwoniąc lub pisząc do Działu Edukacji: tel. +48 667 774 275 lub, +48 22 621 10 31 wew. 246 lub pisząc na adres edukacja@mnw.art.pl

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji