Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Warsztaty online dla nauczycieli

Ilustrowany przewodnik po lekturach

 

Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli na cykl spotkań online, które dotyczą związków literatury i sztuki. Dzieła sztuki mogą być znakomitym uzupełnieniem lektur szkolnych albo tworzyć do nich kontrapunkt. Obrazy, rzeźby i grafiki mogą być również punktem wyjścia do dyskusji o utworze literackim, przykładem jego interpretacji lub puentą.

  • Udział w spotkaniach jest bezpłatny.
  • Spotkania odbywają się na platformie ZOOM.
  • Osoby zainteresowane uczestnictwem prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego
  • Oddzielna rejestracja na każde spotkanie, możliwość zapisu na wybrane wykłady.

 

HARMONOGRAM

 

9 listopada / środa / 18.00

Warszawa Wokulskiego – Lalka Bolesława Prusa / Karolina Zalewska
Czytając Lalkę Bolesława Prusa możemy oczami wyobraźni zobaczyć Warszawę drugiej połowy XIX wieku. Spacerując wraz z głównym bohaterem powieści po ulicach miasta odwiedzimy strefy luksusu i sąsiadujące z nimi dzielnice biedoty. Ilustracjami do prezentacji będą obrazy polskich malarzy i fotografie z epoki.

 

 

23 listopada / środa / 18.00

Od zmierzchu do świtu w Bronowicach – Wesele Stanisława Wyspiańskiego / Karolina Zalewska
Wesele, jak żaden inny utwór w polskiej literaturze, wiąże się nieodłącznie ze sztukami plastycznymi. Na kartach swego dramatu Wyspiański stworzył barwny korowód, składający się z postaci współczesnych sobie artystów, z którymi łączyły go przyjacielskie więzi oraz mieszkańców Krakowa i Bronowic. Opisane w sztuce miejsca rekonstruujemy w wyobraźni dzięki obrazom Włodzimierza Tetmajera, Aleksandra Gierymskiego, Ludwika de Laveaux i samego Wyspiańskiego. Czytelnik i widz zobaczy w Weselu sceny znane także z obrazów Jana Matejki i Jacka Malczewskiego.

 

 

7 grudnia / środa / 18.00

Sienkiewicz, Siemiradzki i inni – chrześcijaństwo w czasach Nerona w literaturze i sztuce / Karolina Zalewska
Początki chrześcijaństwa w Rzymie kojarzą się Polakom przede wszystkim z powieścią Quo vadis Henryka Sienkiewicza i obrazem Dirce chrześcijańska Henryka Siemiradzkiego. Żarliwa wiara i męczeństwo uczniów Chrystusa w I wieku po Chr. stały się w XIX stuleciu źródłem inspiracji dla wielu europejskich utworów literackich i plastycznych W licznych dziełach widać szczególną fascynację postacią Nerona – jednocześnie cesarza, poety i szaleńca.

 

 

O plakatach do inscenizacji teatralnych i filmowych związanych z omawianymi utworami opowie Bożena Pysiewicz, kuratorka Muzeum Plakatu w Wilanowie.

 

Karolina Zalewska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.