Archiwum
Warsztaty na wystawie „Fotorelacje. Wojna 1920"
Wojna polsko-bolszewicka w fotografii, filmie, plakacie, literaturze i na szkolnej lekcji Fotograficzne i filmowe relacje z wojny polsko-bolszewickiej zestawimy z literackimi świadectwami Władysława Broniewskiego, Kornela Makuszyńskiego, Stefana Żeromskiego, Melchiora Wańkowicza i innych pisarzy, którzy pełnili służbę wojskową lub byli korespondentami wojennymi. Przyjrzymy się również propagandowym drukom polskim i sowieckim, analizując elementy wizualnego języka wojny plakatowej. Zastanowimy się nad sposobami opowiadania o historii w szkole i w muzeum, konfrontując podręcznikowe informacje z obrazem życia żołnierzy, jeńców i ludności cywilnej wyłaniającym się z relacji świadków. Spotkanie poprowadzi Bożena Pysiewicz.
ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
|
Warsztaty na wystawie „Jerzy Treutler. Grafik projektant. Retrospektywa."
Jerzy Treutler ukończył studia na wydziale grafiki warsztatowej zwanej artystyczną, jednak całe życie zajmował się grafiką użytkową. Od lat pięćdziesiątych XX wieku projektował ulotki, opakowania, okładki książek, ilustracje do czasopism, znaki towarowe oraz plakaty. Podczas dyskusji na temat graficznych prac artysty nawiążemy do historii i atmosfery czasów, w których nastąpił wyjątkowy rozkwit krajowego wzornictwa, filmu, muzyki współczesnej oraz powstał fenomen polskiej szkoły plakatu. Spotkanie poprowadzi Bożena Pysiewicz.
ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
|
Warsztaty na wystawie „Polska. Siła obrazu."
Spotkanie poprowadzą Urzula Król i Edyta Rubka-Kostyra
ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
|
3 października / sobota / godz. 11.00
Warsztaty towarzyszące instalacji Jerzego Kaliny „Zatrute źródło"
Woda, kamień i czas. Konteksty i interpretacje
Motyw kamienia i wody wielokrotnie pojawiał się w poezji, literaturze i dziełach sztuki różnych epok. Wykorzystał go również Jerzy Kalina, tworząc na dziedzińcu Muzeum czasową instalację przestawiającą rzeźbę Jana Pawła II rzucającego głazem w czerwoną wodę. Tę współczesną pracę reprezentującą nurt site-specyfic zinterpretujemy w nawiązaniu do dzieł z kolekcji MNW. Wieloznaczność symboliki kamienia i źródła omówimy w szerokim kontekście dzieł plastycznych i literackich.
ZAPISY: MCES@MNW.ART.PL – DECYDUJE KOLEJNOŚĆ ZGŁOSZEŃ
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / OK. 120 MINUT / WSTĘP BEZPŁATNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA |
Koordynacja: Urszula Król, Bożena Pysiewicz /
|