Szukaj javascript:document.getElementById('wyszukiwarka_4').submit();
Newsletter ok
Wykłady
2009-10-01
Wykład czwartkowy - „Pracowity rok 1989. Fotoreporter w Polsce i na świecie"
Szampan pod padającym murem berlińskim, przy Potsdamer Platz. Listopad...
Czeska flaga nad tłumem demonstrantów na Placu Waclawa w Pradze. Ruszyła Aksamitna Rewolucja. Listopad...

CZWARTEK Z FOTOGRAFIĄ

towarzyszący wystawie Światłoczułe. Kolekcje fotografii w Muzeum Narodowym w Warszawie

 

 

W kolejne czwartkowe popołudnia serdecznie zapraszamy na spotkania z uznanymi fotografikami, którzy opowiedzą o swojej twórczości i przybliżą tajniki warsztatu pracy. Mamy nadzieję, że dzięki tym spotkaniom fotografie prezentowane na naszej wystawie nabiorą dla Państwa nowych wymiarów i znaczeń.

 

1 października

godz. 17.30 

(sala kinowa, wstęp wolny)

 

Chris Niedenthal - Pracowity rok 1989. Fotoreporter w Polsce i na świecie

 

 

Chris Niedenthal urodził się w Londynie w 1950 r. Jego rodzice wyjechali z Polski we wrześniu 1939 r. Syn Heleny de domo Łyżwańskiej, pracującej podczas II wojny światowej w Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT) w Londynie. Brat matki, Antoni Łyżwański (1904–1972), artysta malarz, był na przełomie lat 20 i 30 XX współpracownikiem Stefana Plater-Zyberka (1891–1943), w jego prywatnej agencji Photo-Plat, obsługującej wówczas prasę krajową i zagraniczną.

 

Z wypowiedzi Chrisa Niedenthala wiadomo, że decyzję o studiowaniu fotografii podjął pod wpływem Łyżwańskiego, z którym wiele rozmawiali o fotografowaniu i komentowali wspólnie oglądane albumy ze zdjęciami. Pierwszy aparat fotograficzny otrzymał od wuja. Był to ZENIT 3M, z którym rozpoczął naukę w londyńskim College of Printing.

 

Fotoreporter tygodników „Newsweek”, „Time”, „Geo”.

 

Auto zdjęć z okresu stanu wojennego w Polsce, m.in. Czasu Apokalipsy z 13 grudnia 1981 r., fotografii, która jest powszechnie znana i należy do zbioru obrazów fotograficznych bezbłędnie kojarzonych z konkretnymi wydarzeniami historycznymi.

 

W 1986 laureat World Press Photo!

 

Od 1963 przyjeżdżał do Polski, a zamieszkał tu na stałe.... Kiedy? Dlaczego? Jak toczyła się jego reporterska biografia?  Które z jego zdjęć trafiły na okładki ilustrowanych magazynów? Co i gdzie fotografował w 1989 roku? Czarno-biała czy barwna fotografia reporterska ma większą siłę oddziaływania? Kiedy poznamy więcej fotografii Niedenthala ze świata?

 

O szczegółach z warsztatu fotoreportera opowie wybitny fotograf  - Chris Niedenthal.

 

 

 

 

wstecz
drukuj
powered by: edito projekt i realizacja: ideo