Wolontariat

Wolontariusze od pięciu lat są częścią Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracę z nami podjęło już ponad 200 osób. 
 
Grono wolontariuszy MNW jest bardzo zróżnicowane. To uczniowie szkół gimnazjalnych i licealnych oraz studenci najróżniejszych kierunków. Wolontariat cieszy się też powodzeniem wśród osób dorosłych i seniorów. Mimo różnicy wieku, a może właśnie dzięki niej,  wolontariusze są różnorodnym, ale zgranym i zgodnym zespołem.
 
Kandydaci na wolontariuszy mają do wyboru trzy ścieżki współpracy. Mogą wykonywać fotograficzną dokumentację wydarzeń lub pomagać przy drobnych projektach jako graficy. Te ścieżki wymagają jednak specjalistycznych zdolności i doświadczenia. Najwięcej kandydatów przyjmujemy na stanowisko asystenta edukatora muzealnego. Jest to osoba, która zajmuje się pomocą przy organizacji wydarzeń edukacyjnych i promocyjnych, ma bezpośredni kontakt ze zwiedzającymi, dba o ich komfort i udziela informacji. Asystentem może zostać każdy, kto lubi pracować z ludźmi, jest otwarty oraz zainteresowany kulturą i sztuką. Rekrutację prowadzimy raz na kilka miesięcy. Nowi wolontariusze przechodzą szkolenie, które pozwala im lepiej zorientować się w przestrzeni, zbiorach i działaniu muzeum. 
 
Ze względu na charakter pracy w muzeum, prowadzimy jedynie wolontariat długoterminowy. Z każdą zainteresowaną osobą podpisujemy porozumienie zobowiązujące do pomocy przez około 8 godzin w miesiącu. Wolontariusze sami decydują o wykonywanych przez siebie pracach. 
 
Oprócz zaangażowania w życie muzeum, mogą też liczyć na wiele udogodnień  i atrakcji. Każdy z wolontariuszy ma bezpłatny wstęp do muzeum i jego oddziałów, może również uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach, począwszy od warsztatów i konferencji, aż po wernisaże. Specjalnie dla wolontariatu organizowane są również spotkania w zamkniętych dla publiczności muzealnych magazynach oraz wycieczki do innych muzeów. 
 
 

Prowadzimy rekrutację wolontariuszy do projektu

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało certyfikat Instytucji Przyjaznej Wolontariuszom
przyznawany przez Pracownię Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

 

 

 

 

 

Koordynator wolontariatu:  / Dział Edukacji