Osobiste MNW

Projekt wolontariuszy Muzeum Narodowego w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie to miejsce kontaktu ze sztuką, spotkań z bliskimi, przestrzeń do nauki, rozrywki i pracy. Myśląc o historii Muzeum, mamy przed oczami historię budowy gmachu przy Alejach Jerozolimskich, trudne czasy wojny, losy dzieł sztuki oraz niezapomniane wystawy. W tej opowieści nie może zabraknąć takich nazwisk jak Lorentz, Tołwiński i Michałowski.
Pamiętamy jednak, że kryje się tu również wiele prywatnych historii – Waszych osobistych relacji związanych z tym miejscem.
 
Jako wolontariusze MNW pragniemy te historie odkryć, wysłuchać ich i utrwalić, aby stały się częścią Muzeum. Zapraszamy osoby, które zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami. Jesteśmy ciekawi, jaką Muzeum odegrało  rolę w Waszym życiu. Może pobudziło do zainteresowań, które wpłynęły na dalszą karierę? A może było miejscem pierwszej randki albo oświadczyn? Każda opowieść jest interesująca i jedyna w swoim rodzaju.
 
Czekamy na Wasze historie.
 
Telefonicznie: 697-200-054 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–18.00) lub e-mailowo: osobiste@mnw.art.pl.
 
Aby ożywić Wasze wspomnienia, przegotowaliśmy specjalne wydarzenia, opowiadające o MNW i jego historii. Dla zorganizowanych grup seniorów odbędą się oprowadzania i spotkania. Do współpracy zapraszamy również szkolne koła wolontariuszy.
 
 
 
 

CZYTELNIA NA DZIEDZIŃCU GŁÓWNYM

21 lipca, 4 i 25 sierpnia, 15 września / godz. 12.00–18.00

W cztery letnie soboty zapraszamy do Czytelni na Dziedzińcu Głównym, zorganizowanej przez wolontariuszy MNW. Siedząc na leżakach, w przyjemniej atmosferze będziemy mogli pogrążyć się w pasjonującej lekturze tekstów o dziełach sztuki z kolekcji MNW, katalogów wystaw oraz pozycji przybliżających historię Muzeum Narodowego w Warszawie. Wolontariusze pomogą w wyborze lektury, a także przedstawią zainteresowanym projekt „Osobiste MNW”.

Dziedziniec Główny / wstęp wolny

 
 

MUZEUM W KAPCIACH, CZYLI ZWIEDZANIE JAK ZA DAWNYCH LAT

18 sierpnia / 10.00 – 18.00

Często pierwszym skojarzeniem z Muzeum są kapcie… szare, filcowe i obowiązkowe. Te czasy już dawno minęły, ale zapisały się w naszej pamięci. Przypomnijmy sobie, jak wyglądało Muzeum w przeszłości i jakie panowały tu zasady. Zapraszamy!

Wstęp wolny

 

Wszystkie osoby, które 18 sierpnia odwiedzą Muzeum w swoich ulubionych kapciach, będą mogły bezpłatnie zwiedzić galerie stałe.

 

 

Oprowadzanie szlakiem historii MNW

godz. 12.00, 14.00

Kto z nas pamięta, że jedna z muzealnych sal służyła kiedyś za mauzoleum? Która z wystaw czasowych wyciskała łzy wzruszenia, a która wzbudzała oburzenie zwiedzających? Jakiego cudu byliśmy świadkami w Galerii Sztuki Średniowiecznej? O najciekawszych historiach związanych z MNW opowiedzą wolontariusze.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy online od 14 sierpnia / 60 min


Organizatorki: Joanna Bochowicz, Aleksandra Fiałkowska, Sylwia Bielicka

 

 

DNIEŃ WSPOMNIEŃ - PODZIEL SIĘ WSPOMNIENIEM I WEJDŹ DO MNW BEZPŁATNIE

4 sierpnia / godz. 10.00–18.00

W ramach projektu „Osobiste MNW” wolontariusze zbierają wspomnienia o Muzeum Narodowym w Warszawie. Dzień Wspomnień to okazja do wymiany swojej historii na bezpłatne wejście do galerii stałych. Ze wspomnień stworzymy instalację, która ożywi fontannę na Dziedzińcu Głównym.

Zapraszamy na Dziedziniec Główny i podzielenie się z nami historią, którą dołączymy do instalacji. Każde wspomnienie zamieni się w jedną papierową lilię w muzealnej fontannie.

Dziedziniec Główny / wstęp wolny


Organizatorki: Joanna Bochowicz, Aleksandra Fiałkowska, Sylwia Bielicka

 
 
Bezpłatne oprowadzania po Muzeum prowadzą wolontariusze. Opowiadamy o historii MNW, jego zbiorów i ciekawostkach z przeszłości. To także okazja do przedstawienia projektu oraz wysłuchania Państwa wspomnień.
Istnieje możliwość zorganizowania spotkania poza MNW. Przyjedziemy do Państwa, by w interesujący sposób opowiedzieć Wam o Muzeum Narodowym w Warszawie.
 
Zainteresowanych prosimy o telefon: 697-200-054 (poniedziałek–piątek, godz. 9.00–18.00) lub e-mail: osobiste@mnw.art.pl.
Oferta dla grup zorganizowanych.
 
 
Do współpracy zapraszamy szkolne koła wolontariuszy. Jeśli macie ochotę pomóc nam w odkrywaniu historii Muzeum, zaproście nas do swojej szkoły lub przyjedźcie do Muzeum, opowiemy wam o naszej instytucji, wolontariacie i projekcie „Osobiste MNW” oraz o tym, jak stać się jego częścią.
 
 
Chętnych do współpracy prosimy o kontakt  e-mailowy:
 
 
 
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Partnerzy projektu