Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wspomnienia warszawskie

Śródmieście, Powiśle – bliskie spojrzenia

 

Zapraszamy na cykl spotkań organizowanych wspólnie z Fundacją Sąsiedzkie Powiśle.
Podczas warsztatów omówimy widoki Warszawy z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, związane z Powiślem, Solcem i bliskim Śródmieściem, czyli z najbliższym sąsiedztwem muzealnego gmachu. Uczestnicy mogą przynieść zdjęcia z prywatnych archiwów. Porozmawiamy o tym, jak znane miejsca wyglądały kiedyś, a jak wyglądają dziś. Będzie to znakomita okazja do nawiązania relacji sąsiedzkich. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać widokówkę w stylu retro z wybranym zabytkiem Warszawy.

 

Termin: 30 sierpnia, 20 września, 11 października / wtorek / 17.00–18.30
Czas trwania: ok. 90 minut
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza Gmachu Głównego MNW / sala edukacyjna Gmachu Głównego MNW
Dla kogo: dorośli, seniorzy, młodzież, sąsiedzi MNW
Zasady udziału: wstęp wolny

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

30 sierpnia

Wspomnienia warszawskie – Wisła
Rzeka ma kluczowe znaczenie dla organizacji życia miejskiego. Wielu warszawiaków ma swoje wspomnienia związane z Wisłą, jej nabrzeżem i okolicami. Wspominając i oglądając pamiątkowe zdjęcia, będziemy mogli skonfrontować je z dziełami z kolekcji MNW.

Spotkanie na Dziedzińcu Lorentza (w razie niepogody w sali edukacyjnej MNW)

 

20 września

Wspomnienia warszawskie – Skarpa Wiślana
Rejon centralnej części Skarpy Wiślanej biegnie od Zamku Ujazdowskiego, wzdłuż ulicy Myśliwieckiej, powyżej parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, przez park Na Książęcem obok Muzeum Narodowego, powyżej ogrodów klasztoru Szarytek na Powiślu aż po Mariensztat i Stare Miasto. Na tej trasie znajdziemy wiele zabytków i miejsc szczególnie związanych z historią Warszawy. Jak te miejsca wyglądały kiedyś, a jak ten rejon się zmienił w ostatnich latach? W rekonstrukcji przeszłości pomogą nam dzieła z kolekcji MNW. Wspomnienia mieszkańców będą nieocenionym uzupełnieniem tej wyprawy w przeszłość.

Spotkanie na Dziedzińcu Lorentza (w razie niepogody w sali edukacyjnej MNW)

 

11 października / wtorek / 17.00–18.30

Wspomnienia warszawskie – dzieje wojenne
Obrazy zniszczonej Warszawy i dokumentacja fotograficzna życia jej mieszkańców w czasie wojny to ważne świadectwo. Przechowywanie tego dziedzictwa ma fundamentalne znaczenie dla współczesnych mieszkańców stolicy. W kolekcji MNW znajduje się wiele eksponatów przywołujących tamte wydarzenia. Ich prezentacja będzie punktem wyjścia do wymiany wspomnień z okresu wojny.

Spotkanie w sali edukacyjnej w Gmachu Głównym MNW

 

22 listopada / wtorek / 17:00–18:30      SPOTKANIE ODWOŁANE

Warszawskie wspomnienia – ulice centrum Warszawy wczoraj i dziś

Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, ulica Marszałkowska – jaki obraz warszawskich ulic został utrwalony w dziełach, które znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie? Jak wyglądały one sto, dwieście lat temu? Które wydarzenia, rozgrywające się w tych miejscach, zostały utrwalone na starych fotografiach i grafikach? Podczas spotkania przyjrzymy się widokom tych ulic sprzed wieków i porównamy je z tym, jak wyglądały one w ostatnich dziesięcioleciach.
Spotkanie w sali edukacyjnej w Gmachu Głównym MNW

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji