Warsztaty dla niewidomych

Spotkania dla osób niewidomych odbywają się raz w miesiącu, w piątki o godzinie 17.00, w galeriach stałych oraz na wystawach czasowych. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Każde spotkanie jest poświęcone innemu tematowi.
Wykorzystujemy różnorodne pomoce dotykowe, w tym tyflografiki, a także muzykę, zapach i audiodeskrypcje. W miarę możliwości dotykamy oryginalnych dzieł sztuki.

Spotkania są prowadzone przez doświadczonych muzealnych edukatorów. Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum mogą liczyć na pomoc naszych wolontariuszy.

 

Obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy zaczynają się we wtorek poprzedzający termin warsztatów. Można ich dokonać mailem pod adresem: lub telefonicznie (+ 48 22 629 50 60).

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów dla grup zorganizowanych w innym uzgodnionym terminie.

 

 

 

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Anią Knapek:

 

 

7 września / piątek
Skąd się wzięło Muzeum?

Spotkanie poświęcone historii Muzeum Narodowego w Warszawie, powstałemu w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych. Dowiemy się, które z warszawskich budynków były niegdyś siedzibą Muzeum i czy mogły pomieścić tłumy widzów zainteresowanych sztuką?. Poznamy także burzliwe dzieje budowy obecnego gmachu Muzeum oraz jego architekturę. Nie zabraknie opowieści o profesorze Stanisławie Lorentzu, który w szczególny sposób przyczynił się do ratowania muzealnej kolekcji podczas II wojny światowej.
zapisy od 4 września

 

5 października / piątek
Od blejtramu do werniksu, czyli jak powstaje obraz – warsztaty w ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury bez barier

Obrazy są jak kanapki, ponieważ mają wiele warstw – tak mówią muzealni konserwatorzy. Podczas spotkania poznamy wszystkie warstwy obrazów. Dowiemy się, jak artyści przygotowują podobrazia, zobaczymy, czym różnią się pędzle do farb olejnych od tych do akwareli, poznamy zapach werniksu i innych składników obecnych w malarskim atelier.

 

9 listopada / piątek

Spotkanie na wystawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”
Wystawa została zorganizowana dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym założeniem ekspozycji jest skonfrontowanie artystycznych przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu odrodzonego państwa. Panoramie symboli patriotycznych, która kształtowała się w tamtym okresie, towarzyszy bogata prezentacja grafiki użytkowej odradzającej się i odrodzonej Rzeczypospolitej: plakatów, znaczków i ulotek, świadectw masowych ruchów patriotycznych i solidarnościowych na terenach zamieszkałych przez Polaków. Na wystawie można obejrzeć dzieła m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego i Witolda Wojtkiewicza.
zapisy od 6 listopada

 

14 grudnia / piątek
Ikonografia Bożego Narodzenia

Poznamy średniowieczne i nowożytne interpretacje scen związanych z Bożym Narodzeniem – od Drzewa Jessego, poprzez Narodziny i Pokłon Trzech Króli, po Ofiarowanie w świątyni. Ikonografię Bożego Narodzenia zaprezentujemy na przykładzie średniowiecznych nastaw ołtarzowych, niderlandzkich obrazów z XVII wieku oraz prezentowanej w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku płaskorzeźby Kapliczka Bożego Narodzenia Jana Szczepkowskiego.
zapisy od 11 grudnia

 

25 stycznia / piątek
Koniec wieńczy dzieło, czyli spotkanie o ramach do obrazów

Prostokątne, owalne, kwadratowe. Bogato rzeźbione, pozłacane, inspirowane sztuką orientu. Ramy są równie ciekawe, jak oprawione w nie obrazy. Są ozdobą kompozycji, a zarazem jej integralnym, dopełniającym elementem. Oglądając różne ramy, będziemy podziwiać bogactwo kształtów i ornamentów. Dowiemy się także, z czego powstawały i kiedy do produkcji ram używa się maszyn..
zapisy od 22 stycznia

 

8 lutego / piątek
Sztuka skąpana w złocie

Pozłacane ramy, rzeźby, aureole, złote tła średniowiecznych nastaw ołtarzowych. Nakładanie pozłoty na dzieło sztuki wymaga cierpliwości, precyzji i wielu specjalistycznych narzędzi: pędzli o długim, cienkim i rzadkim włosiu, agatu i poduszki pozłotniczej. Przeniesiemy się do warsztatu pozłotniczego i poznamy arkana tej profesji.
zapisy od 5 lutego

 

 

Zachęcamy do wysłuchania audiodeskrypcji dzieł ze zbiorów MNW. Nagrania są także dostępne w audioprzewodnikach, które można wypożyczyć w punkcie informacji Muzeum.

 

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji tel. 22 621 10 31 wew. 227