Przedszkola

 

Lekcje muzealne adresowane do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej to podstawowa forma pracy Działu Edukacji. Wśród ponad pięćdziesięciu tematów są zarówno te bezpośrednio powiązane z podstawą programową, jak również te wykraczające poza nią. Zajęcia dostosowane są do wieku uczestników – dla najmłodszych koncentrują się na edukacji przez zabawę, w pracy ze starszymi grupami wykorzystywane są zarówno druki edukacyjne, jak i aplikacje na tablety oraz prezentacje komputerowe. Wszystkie zajęcia mają charakter interaktywny i zawierają elementy warsztatowe.

 
Wszystkie lekcje muzealne zgodne są z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wynikającą z rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.
 
ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAMÓWIENIA BEZPŁATNYCH ZAJĘĆ W RAMACH PROGRAMU MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO „KULTURA DOSTĘPNA”

 

TEMATY LEKCJI

     

Zabawy z barwami

Postawimy pierwsze kroki w świecie kolorów, zupełnie jak początkujący artyści. Poszukamy barw ciepłych i zimnych, podstawowych i pochodnych, kontrastowych i uzupełniających. Zastanowimy się też, co sprawia, że jedne obrazy wydają się nam wesołe, inne zaś smutne.

W malarskiej pracowni

Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Podczas spotkania opowiemy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, jak wygląda pracownia malarska oraz jakich narzędzi używa artysta do tworzenia swoich prac.

Pory roku, pory dnia

Natura zawsze była ważnym tematem w sztuce. Przypatrując się wybranym obrazom, zastanowimy się, czy łatwo jest namalować noc, odkryjemy, iloma kolorami malowany jest śnieg i jakich środków używali artyści, by namalować na przykład… upał.

Ożywione obrazy

Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a my przeżyjemy wspaniałą przygodę – wypłyniemy na morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

Ptaki, robaki i inne zwierzaki

W Muzeum ukryło się wiele znanych nam zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. W czasie spotkania poszukamy obrazów, na których są namalowane. Na koniec wykonamy zwierzątka z papieru.

Świat świętych, księżniczek i rycerzy

Obejrzymy dzieła, które powstały w czasach rycerzy. Porozmawiamy o tym, jak wyglądały żyjące w średniowieczu księżniczki. Dowiemy się, dlaczego święta Barbara trzyma w ręku wysoką wieżę i wcale nie jest jej ciężko!

Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki

Będziemy rozmawiać o zwyczajach związanych ze świętami Wielkiej Nocy, malowaniu pisanek, święceniu pokarmów i innych. Poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem. Dowiemy się również, jakie wydarzenia miały miejsce w poszczególnych dniach Wielkiego Tygodnia, i jak ukazywali je artyści.

Prawdziwa historia świętego Mikołaja

Gdzie i kiedy żył święty Mikołaj? Jakie imiona nosili Trzej Królowie i jak ich przedstawiano? Zobaczymy również, w jaki sposób w różnych epokach historię Bożego Narodzenia ukazywali malarze i rzeźbiarze.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z program edukacyjnym Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

 

 

Zapraszamy do restauracji aleje3 znajdującej się na poziomie -1.

www.aleje3.com              +48 883 303 333               aleje3@aleje3.com