Lekcje na wystawach czasowych

Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania na lekcje muzealne odbywające się na wystawach czasowych


LEKCJE NA WYSTAWIE BĘDĄ PROWADZONE OD 12 KWIETNIA
 
Dla przedszkoli i klas 1–3 szkoły podstawowej
Podobieństwa i różnice
Kiedy przedstawiamy morskie fale, żaby, ryby krzesło i księżyc, zwykle staramy się wiernie oddać ich wygląd. Artyści współcześni pokazują nam rozmaite możliwości ukazywania realnego świata – w ich pracach przeistacza się w kolor, figurę geometryczną lub graficzny znak. Poszukamy podobieństw i różnic między prawdziwymi i namalowanymi przedmiotami oraz zamienimy naszą rzeczywistość w artystyczny rebus.
 
 
Dla klas 4–8 szkoły podstawowej
Dobre – lepsze – najlepsze?
Sztuka ma wzbudzać emocje, wywoływać dyskusje i prowokować oceny. Przeanalizujemy treść i formę wybranych dzieł sztuki współczesnej. Omówimy ich temat, kolorystykę, materiał, fakturę i kompozycję i nauczymy się formułować sądy wartościujące. Tak jak Giorgio Vasari postaramy się „odróżnić to, co lepsze od tego, co tylko dobre, a od lepszego – najlepsze”.
 
 
Dla szkół ponadpodstawowych
Sztuka a wartość. Jak oceniać dzieła? Warsztat dyskusyjny
Kryteria oceny dzieł zależą od wielu czynników: tematu pracy, jej formy, zmiennych gustów. Obiektywne i jednoznaczne ustalenie wartości dzieła przysparza wielu trudności. Przeanalizujemy język wypowiedzi polskich artystów lat 90. i podejmiemy dyskusję o wartościach estetycznych, formalnych, historycznych, ogólnoludzkich oraz finansowych sztuki współczesnej.