Zimowy poranek. Ferie z MNW

 

W tym roku nie możemy wybrać się nigdzie na ferie zimowe, większość z nas zostanie w domu, ale nie martwcie się – ten czas możecie spędzić ciekawie i wesoło. Zapraszamy Was na wspaniałą przygodę ze sztuką. Codziennie o godz.10.00 od poniedziałku do soboty na FB i stronie internetowej Muzeum będą na Was czekały zagadki i zadania, warsztaty oraz słuchowiska. Zapraszamy do wspólnej zabawy.

Materiały do zadań i słuchowiska będą publikowane w dniu wydarzenia, a na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy (od 28 grudnia 2020 roku).

 

Harmonogram działań:

 

PIERWSZY TYDZIEŃ FERII

4.01.2021 /poniedziałek/ Sztuka inspirowana górami - zadania i ćwiczenia opracowane przez Zosię Załęską

5.01.2021 /wtorek/ Słuchowisko W poszukiwaniu rzeźby opowiada Rita Twardziak

6.01.2021 /środa/ Mędrcy świata, monarchowie warsztaty on-line prowadząca Zosią Załęską

7.01.2021 /czwartek/ O ptakach zimą - zadania i ćwiczenia opracowane przez Karolinę Goskę

8.01.2021 /piątek/ Zimowa wyprawa w góry warsztaty on-line z Romą Radwańską

9.01.2021 /sobota/ Zimowa Królikarnia druk edukacyjny opracowany przez Olę Górecką

 

DRUGI TYDZIEŃ FERII

11.01.2021 /poniedziałek/ Mity dawniej i dziś - zadania i ćwiczenia opracowane przez Wiolettę Cichą

12.01.2021 /wtorek/ słuchowisko Zagubieni w obrazach opowiada Rita Twardziak

13.01.2021 /środa/ Moda w okresie starożytności warsztaty on-line z Magdą Bialic

14.01.2021 /czwartek/ Jak wyrzeźbić zwierzę - zadania i ćwiczenia opracowane przez Olę Górecką

15.01.2021 /piątek/ Pismo w starożytności warsztaty on-line z Beatą Staniszewską

16.01.2021 /sobota / Tajemnice MNW - druk edukacyjny opracowany opracowane przez Monikę Bryzek

17.01.2021 /niedziela / Niespodzianka

 

Wycinanka z grafiką "Zimowego poranka" projektu Kasi Walentynowicz/ Homework. WYDRUKUJ, WYTNIJ, POKOLORUJ!

 

 

WARSZTATY ON-LINE
MIEJSCA NA WARSZTATY JUŻ SIĘ SKOŃCZYŁY. DZIĘKUJEMY ZA ZAINTERESOWANIE

 

6 stycznia, godz. 10.00 Mędrcy świata, monarchowie

W jaki sposób artyści wyobrażali sobie Mędrców, o których Biblia wspomina, że przybyli ze Wschodu i ofiarowali dary małemu Jezusowi? Czy na pewno było ich trzech? I czy byli to magowie, królowie, a może uczeni? Jakie dary przywieźli nowonarodzonemu Dzieciątku?

Prowadząca Zofia Załęska

 

KARTA PRACY / udekoruj koronę! 

 

8 stycznia, godz. 10.00 Zimowa wyprawa w góry

Góry zawsze fascynowały artystów. Malarze z pasją oddawali się górskim wędrówkom, niebezpiecznej wspinaczce, często przecierali nowe szlaki. Wyruszymy na zimową wyprawę w góry tropem artystów, aby poznać ich sposoby na uwiecznienie piękna gór.

Prowadząca Romualda Radwańska

 

13 stycznia, godz. 10.00 Moda w starożytności

Peruki, złote paznokcie i mocny makijaż w Egipcie, kolorowe stroje i wymyślne diademy w Grecji a na dokładkę ,,gniazdo os" na głowie w Rzymie. Jeśli ktoś z Was myśli, że moda w starożytności była nudna i nijaka- to bardzo się myli. Zapraszam na opowieść o strojach, urodzie i higienie w czasach starożytnych.

Prowadząca Magda Bialic

 

15 stycznia godz. 10.00 Pismo w starożytności

Weź proszę kartkę i zapisz na niej swoje imię. Litery, które właśnie nakreśliłeś nie zawsze tak wyglądały, a starożytni Egipcjanie czy Sumerowie w ogóle ich nie znali! Pomimo to potrafili zapisać imię, zaklęcie czy tekst naukowy. Zapraszamy na warsztaty, na których dowiemy się jak pisano bez liter, a także wcielimy się w starożytnych pisarzy…

Prowadząca Beata Staniszewska

 

Ważne informacje:

·       udział w zajęciach bezpłatny, zapisy od 28 grudnia 2020, na adres: (w tytule maila prosimy podać: Ferie z MNW i nazwę warsztatu)

·       Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat

·       warsztaty odbywają się za pośrednictwem platformy zoom.us

·       link otrzymają Państwo dzień przed zajęciami

·       w warsztatach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, tj. komputera, tabletu lub telefonu

·       do udziału zachęcamy również opiekunów

·       zajęcia trwają ok. 50 minut

·       na każdych zajęcia obecny może być tłumacz Polskiego Języka Migowego, taką potrzebę prosimy zgłaszać najpóźniej dwa dni przed terminem zajęć mailowo Marcie Kochlewskiej

 

 

SŁUCHOWISKO DLA DZIECI 5+

 

5 stycznia godz. 10.00 W poszukiwaniu zaginionej rzeźby

Poznajcie chłopca o imieniu Ksawery, który przeżył niezwykłą przygodę w muzeum. Otóż rzeźby z Parku Rzeźby w Królikarni niespodziewanie ożyły i poprosiły go o pomoc. Czy Ksawery odnajdzie zaginioną rzeźbę? Kogo spotka na swojej drodze i kto mu pomoże? Kim są kurator i konserwator oraz jaki mają związek z tą historią? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na małego detektywa? Odpowiedzi na te wszystkie pytania, poznacie wówczas, gdy wysłuchacie opowieści, którą przygotowała dla Was Rita Twardziak, edukatorka MNW.

Tekst i aranżacja: Rita Twardziak

 

 

12 stycznia godz. 10.00 Zagubieni w obrazach

Pewnego zimowego dnia Ksawery wybrał się ze swoją mama i młodszą siostrą Olgą do Muzeum Narodowego. Co robił w muzeum tym razem? Jakie miał przygody? Kogo spotkał na swojej drodze? I jaką rolę w tych perypetiach odegrała Olga? Tego wszystkiego dowiecie się słuchając kolejnej muzealnej opowieści

Tekst i aranżacja: Rita Twardziak

 

 

Ważna informacja: słuchowiska zostaną opublikowane na FB Muzeum i stronie internetowej w zakładce “Zimowy poranek. Ferie z MNW” w dniu danego wydarzenia.

 

 

ĆWICZENIA I ZADANIA DLA DZIECI 5+

 

Podczas ferii zimowych, w poniedziałki, czwartki i soboty, o godz. 10.00, będziemy publikować karty pracy i druki edukacyjne z zadaniami przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez edukatorki MNW.

 

4 stycznia  

Sztuka inspirowana górami - zadania i ćwiczenia opracowane przez Zosię Załęską

Kiedy myślimy zima, pewnie większości z nas od razu przychodzą na myśl góry. Jedni wybierają się tam na piesze wycieczki, inni jeżdżą na sankach czy nartach. Ale dla artystów góry to prawdziwa inspiracja. Wypełniając naszą kartę pracy poznasz styl, który stworzył Stanisław Witkiewicz, gdy wyjechał na południe Polski, aby podreperować swoje zdrowie. Inspirował się górami, podtatrzańskim folklorem, Zakopanem, w którym osiadł na długie lata.

 

Karta pracy do pobrania TUTAJ. Wydrukuj i rozwiąż zadania

 

 

7 stycznia

O ptakach zimą - zadania i ćwiczenia opracowane przez Karolinę Goskę

Marzycie o białej zimie? Macie ochotę na zabawy na białym puchu? Zastanawiacie się, których kolorów użyć do namalowania śniegu? Zapraszamy na zimowe zabawy z „zimnym” pejzażem! Przy okazji odkryjecie nazwisko pewnego znanego polskiego malarza.

 

Karta pracy do pobrania TUTAJ. Wydrukuj i rozwiąż zadania

 

 

9 stycznia

Zimowa Królikarnia - druk edukacyjny opracowany przez Olę Górecką

Czy wiecie, że Park Rzeźby w Królikarni zmienia się zimą? Nie tylko spadają liście z drzew, a zwierzęta zapadają w zimowy sen. Rzeźby też się trochę zmieniają. W jaki sposób? Przekonacie się, rozwiązując przygotowane zadania. Jedno jest pewne zima tak dla natury, jak i dla nieożywionych przedmiotów, to trudny czas i wymaga specjalnych przygotowań.

 

Karta pracy do pobrania TUTAJ. Wydrukuj i rozwiąż zadania

 

 

11 stycznia

Mity dawniej i dziś - zadania i ćwiczenia opracowane przez Wiolettę Cichą

Mit to opowieść o bogach, demonach, wielkich bohaterach, nadzwyczajnych wydarzeniach. W muzealnej kolekcji znajdziecie wiele dzieł odnoszących się do tradycji greckich i rzymskich. Czy znacie jakieś mity? Czy słyszeliście o królu Midasie lub Achillesie? Bez względu na odpowiedź bez trudu rozwiążecie przygotowane zadania. Wystarczy, że uważnie przeczytacie zadania. Przygotujcie klocki, kredki i ołówki.

 

Karta pracy do pobrania TUTAJ. Wydrukuj i rozwiąż zadania

 

 

14 stycznia

Jak wyrzeźbić zwierzę - zadania i ćwiczenia opracowane przez Olę Górecką

Bycie rzeźbiarzem to nie lada wyzwanie. Nie wystarczy tylko siła potrzebna do przenoszenia ciężkich materiałów, jak kamień. Przydadzą się: cierpliwość, wytrwałość, dobra znajomość materiałów, narzędzi i umiejętność uważnego obserwowania natury. A czy łatwo jest wyrzeźbić zwierzę? Jak pracuje rzeźbiarz? Jakich narzędzi potrzebuje do swojej pracy? Wszystkiego dowiecie się, rozwiązując naszą kartę pracy.

 

Karta pracy do pobrania TUTAJ. Wydrukuj i rozwiąż zadania

 

 

16 stycznia

Tajemnice MNW - druk edukacyjny opracowany opracowane przez Monikę Bryzek

Muzeum Narodowe ma już 159 lat! W swojej kolekcji ma 830 tysięcy obiektów. Sporo, prawda? Jak myślicie czy znacie dobrze losy naszego muzeum? Czy widzieliście już wszystkie dzieła sztuki w nim zgromadzone? Muzeum to nie tylko obrazy i rzeźby, ale też grafika, meble, monety, stroje, a nawet zabawki. Ulokowane jest w Alejach Jerozolimskich w Warszawie, w centrum miasta. Zapraszamy na spacer wokół budynku i odkrycie jego tajemnic. 
 
 

17 stycznia

Wycinanka - Ferie zimowe dobiegają końca. Dziękujemy Wam za wspólnie spędzony czas ze sztuką.  Na zakończenie przygotowaliśmy dla naszej najmłodszej publiczności niespodziankę – wycinankę z grafiką, która była motywem przewodnim Zimowego poranka, czyli ferii z MNW. Grafikę oraz wszystkie karty pracy zaprojektowała Kasia Walentynowicz/ Homework.

 

Wycinanka do pobrania TUTAJ. Wydrukuj, wytnij i pokoloruj

 
 
Koordynacja: , / Dział Edukacji