Aktualności

Zbiórka funduszy na badania i konserwację obrazu Francesco Guardiego ze zbiorów MNW

20-12-2018
Zapraszamy do udziału w zbiórce funduszy na badania i konserwację obrazu Francesco Guardiego „Schody Pałacowe Dożów w Wenecji” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół MNW. Pochodzące z 2. połowy XVIII wieku dzieło zostało utracone podczas II wojny światowej i powróciło do Polski w 2014 roku dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.
 
Badania mają na celu określenie techniki i technologii wykonania obrazu oraz uzupełnienie wiedzy na temat warsztatu malarskiego Guardiego. Metodą nieinwazyjną zbadane zostaną między innymi pigmenty i barwniki zastosowane przez malarza, spoiwa oraz podobrazie. Po wykonaniu badań obraz zostanie poddany konserwacji. 
 
Francesco Guardi (1712–1793) jest uważany za jednego z ostatnich przedstawicieli szkoły weneckiej. Malował głównie pejzaże i architekturę. Jego dzieła cechuje niezwykła zgodność z topografią oraz perfekcja w posługiwaniu się światłem i kolorem.
 
Więcej informacji na temat projektu: https://odpalprojekt.pl/p/wsiperamymnw
 
Więcej informacji na temat Stowarzyszenia Przyjaciół MNW: www.przyjacielemnw.pl