Aktualności

Wikipedystka Rezydentka w Muzeum Narodowym w Warszawie

02-11-2015

Muzeum Narodowe w Warszawie rozpoczęło udostępnianie najbardziej wartościowych dzieł sztuki polskiej, europejskiej i światowej w Wikimedia Commons – bibliotece mediów, z której pochodzą pliki ilustrujące artykuły w Wikipedii. Pierwsze 100 zdigitalizowanych przez MNW dzieł sztuki zostało już udostępnionych społeczności wikipedystów i użytkownikom Internetu. Są wśród nich najbardziej znane obrazy polskich malarzy, takie, jak Bitwa pod Grunwaldem czy Babie lato - a także bardzo ciekawe dzieła twórców nieco mniej znanych, jak Plac Opery w Paryżu Ludwika de Laveaux. Udostępnione przez MNW materiały będą w łatwy sposób dostępne dla odbiorców na całym świecie i będą mogły być wykorzystywane do ilustrowania artykułów we wszystkich wersjach językowych Wikipedii.

 

Od początku listopada, z Muzeum Narodowym w Warszawie współpracować będzie Maria Drozdek, zatrudniona przez Stowarzyszenie na stanowisko Wikipedysty Rezydenta (ang. Wikipedian-in-Residence). Rezydent pełni rolę łącznika pomiędzy społecznością edytorów Wikipedii a pracownikami instytucji kultury: prowadzi szkolenia techniczne, pracuje z wolontariuszami przy tworzeniu nowych treści na podstawie materiałów instytucji, pomaga w udostępnianiu nowych zasobów w Wikipedii.

 

Polski projekt rezydencyjny w MNW ma charakter pilotażowy i potrwa 3 miesiące, podczas których wszyscy zainteresowani mogą przyłączyć się do akcji edytowania artykułów powiązanych tematycznie z dziełami sztuki prezentowanymi na wystawie “Mistrzowie pastelu. Od Marteau do Witkacego. Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie”.