Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Pejzaż marynistyczny Wzburzone morze z okrętami Simona de Vliegera odzyskany dzięki staraniom MKiDN

21-04-2017

Siedemnastowieczny pejzaż marynistyczny Wzburzone morze z okrętami Simona de Vliegera, zaginiony podczas II wojny światowej, został odzyskany dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 21 kwietnia 2017 roku wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał dzieło do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obraz pochodzi z jednej z przedwojennych warszawskich kolekcji prywatnych. Pierwsza zachowana wzmianka o nim znalazła się w odręcznych notatkach konserwatora malarstwa Bohdana Marconiego sporządzonych w maju 1944 roku. Podczas renowacji zabytku Marconi wykonał fotografię płótna, która przetrwała w zasobach archiwum Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Jak wynika z powojennych archiwaliów, dzieło Vliegera zostało zrabowane w okresie Powstania Warszawskiego przez szefa wydziału propagandy Generalnego Gubernatorstwa Wilhelma Ohlenbuscha i wywiezione do miejscowości Oldenburg pod Hamburgiem.

Po wojnie obraz Vliegera został uznany za stratę wojenną, a informację o nim opublikowano w 1953 roku w anglojęzycznym opracowaniu Catalogue of Paintings Removed from Poland by the German Occupation Authorities During the Years 1939–1945. Dzieło zarejestrowano także w bazie danych dóbr kultury utraconych podczas II wojny światowej MKiDN oraz w bazie Stolen Works of Art Interpolu.

Losy płótna pozostawały nieznane do maja 2016 roku, kiedy przedstawiciel londyńskiej firmy The Art Loss Register przesłał do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prośbę o ustalenie tożsamości obrazu, który pojawił się w ofercie antykwarycznej jednego z niemieckich domów aukcyjnych. MKiDN dostarczyło odpowiednią dokumentację i obiekt wycofano z aukcji. Tożsamość dzieła potwierdzono w trakcie oględzin. Po półrocznych negocjacjach z posiadaczem obrazu strona polska odzyskała pejzaż de Vliegera.

W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki staraniom Ministerstwa odzyskano trzysta czterdzieści jeden cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także odnalezione zostały na terenie kraju. Wśród prezentowanych w MNW są m.in.: Żydówka z pomarańczami i Portret mężczyzny w renesansowym stroju Aleksandra Gierymskiego, Przed polowaniem w Rytwianach i Naganka na polowaniu w Nieświeżu Juliana Fałata, Murzynka Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej oraz Schody pałacowe Francesca Guardiego.

Więcej informacji