Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

OTWOCK / Sezon 4: Obowiązki i przyjemności

02-10-2014
„Otwock”
Sezon 4: Obowiązki i przyjemności
 
Uczestnicy: Marc Camille Chaimowicz, Katharina Marszewski, Błażej Pindor
Prezentacje: Roger Cook, Anna Frąckiewicz, Krystyna Łuczak-Surówka
Program filmowy: Paul Bush, Bruce Checefsky, Richard Hamilton, Mark Leckey, Grace Ndiritu, Elizabeth Price, Alan Resnais oraz filmy z Polskiej Kroniki Filmowej
 
 
„Otwock” to projekt rozwijający się wokół relacji pomiędzy miejscem, a sztuką. Jego uczestnicy pracują w tytułowym mieście, odnosząc się do lokalności i wątków z nią związanych. W tym roku punktem wyjścia dla ich działań stał się zbiór dwudziestu pięciu tysięcy unikalnych przedmiotów zgromadzonych w Otwocku Wielkim. Rzadko pokazywane obiekty, stanowiące kolekcję Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, zajmują magazyn mieszczący się w dawnych stajniach barokowego pałacu Bielińskich. Na wyjątkowy zbiór składają się: wyroby Spółdzielni Artystów „Ład”, obiekty ze wzorcowni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, prace Antoniego Kenara i jego uczniów ze Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem, czy artystów takich jak Magdalena Abakanowicz, Władysław Hasior, Henryk Albin Tomaszewski i Władysław Strzemiński; kolekcja mebli autorstwa m. in: Marii Chomentowskiej, Teresy Kruszewskiej, Jana Kurzątkowskiego, oraz dzieła wielu innych polskich projektantów.
 
 
Czwarty sezon „Otwocka” poświęcamy temu miejscu, zgromadzonym w nim meblom, takninom, szkłu i ceramice oraz osobom, które tworzyły kolekcję. Dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie i jego zespołu zaproszeni przez nas artyści mogli spędzić czas w niedostępnym dla szerokiej publiczności magazynie, który stał się terenem ich pracy i źródłem inspiracji. Ich realizacje i koncepcje zparezentujemy podczas spotkania towarzyszącego tegorocznej edycji projektu. Kontekst dla nich wyznaczą wykłady, prezentacje oraz program filmowy o wzornictwie i obiektach użytkowych, roli i statusie otaczających nas przedmiotów.
 
Spotkanie odbędzie się 25 października 2014. Rozpocznie się o godzinie 10.45 w Muzeum Narodowym w Warszawie i będzie kontynuowane w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wilekim.
 
Szczegóły wkrótce
 
***
 
“Otwock” realizowany jest przez Open Art Projects i Mirosława Bałkę. Projekt rozwija się wokół rodzinnego miasta artysty, eksplorując relacje pomiędzy miejscem, a sztuką. Jego uczestnicy tworzą w odpowiedzi na zastany kontekst. Dotychczas w Otwocku pracowali: Lara Almarcegui, Tacita Dean, Teresa Gleadowe, Jos de Gruyter i Harald Thys, Maciej Maryl, Anna Molska, Charlotte Moth, Marek Pąkciński, Piotr Paziński, Joseph Rykwert, Renata Senktas, Mike Sperlinger/LUX, Luc Tuymans i Aleksandra Waliszewska. 
 
Koordynacja: Magda Materna
Kuratorka: Kasia Redzisz
 
Współpraca: Emma Knaflewska, Zuzanna Rutkowska
Współorganizatorem projektu jest Muzeum Narodowe w Warszawie
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zrealizowano przy wsparciu Instytutu Polskiego w Londynie.
Podziękowania: Mirosław Budzyński, Anna Frąckiewicz, Paulina Latham, Angelika Marszewski, Stefan Mieleszkiewicz, Paulina Ołowska, Piotr Rypson, Monika Seyfried, Robert Tyc, Mariusz Zakrzewski, zespół Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, zespół Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, artyści.
www.otwockstudio.pl