Aktualności

Odszedł Jacek Miler, historyk sztuki, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN

21-12-2018
Z ogromnym żalem przyjąłem wiadomość, że odszedł Jacek Miler, historyk sztuki, dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN, uhonorowany Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 
 
W imieniu swoim i całego Muzeum Narodowego w Warszawie składam wyrazy szczerego współczucia Rodzinie Zmarłego, Przyjaciołom, Współpracownikom i wszystkim, którzy mieli zaszczyt Go spotkać na swojej drodze. 
 
Żegnamy wyjątkowego i życzliwego Człowieka, którego przez blisko ćwierćwiecze zajmowała troska o polską kulturę. Utraciliśmy doświadczonego specjalistę, który w ostatnich latach z oddaniem poświęcał się odzyskiwaniu dla Polski dzieł sztuki utraconych podczas II Wojny Światowej.
To właśnie dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pana Jacka Milera do Muzeum Narodowego w Warszawie w ostatnich latach wróciły m.in. „Portret damy”, „Żydówka z pomarańczami” oraz „Murzynka”.
 
Nie sposób również nie wspomnieć o zasługach Pana Jacka Milera dla ochrony i promocji polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.
Całe środowisko muzealne w naszej Ojczyźnie poniosło niepowetowaną stratę.
 
Prof. dr hab. Jerzy Miziołek
Dyrektor
Muzeum Narodowe w Warszawie
 
_____
 
Fot. Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Źródło [@]: MKiDN