Aktualności

Nowy pokaz tematyczny w Cyfrowym MNW / Tytus Czyżewski

31-08-2018

Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kolekcje Muzealne oraz Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” muzealną kolekcję wzbogaciła Madonna Tytusa Czyżewskiego, jednego z najwybitniejszych polskich artystów.
 

Obraz, który można już oglądać w Cyfrowym MNW w ramach specjalnego pokazu tematycznego, przez ponad 20 lat był depozytem prywatnym przechowywanym w Muzeum. W czerwcu 2018 roku dzięki wsparciu MKiDN i Przyjaciół MNW stał się własnością instytucji. Postać Madonny z dzieciątkiem malował Czyżewski kilkakrotnie w latach 1915–1921. Artysta nawiązywał do sztuki ludowej, malarstwa na szkle; twórczość ludowa była dla niego bardzo ważnym źródłem inspiracji, jeszcze silniejszym, być może, aniżeli dla szeregu innych malarzy formistów. Madonnę można oglądać w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku, a od 26 października będzie ona prezentowana na wystawie Krzycząc: Polska! Niepodległa 2018.

 

Pokaz stanowi prezentację prac Tytusa Czyżewskiego znajdujących się w Zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Dzieła te ukazują drogę twórczą artysty od wczesnego okresu po ostatni jej etap. 

 

Tytus Czyżewski (1880–1945), malarz, poeta, krytyk i teoretyk sztuki, tworzył w opozycji do tradycyjnych konwencji. Jako jeden z pierwszych polskich artystów starał się przenieść na rodzimy grunt osiągnięcia sztuki nowoczesnej, szczególnie kubizmu i futuryzmu. Był współtwórcą założonego w 1917 roku awangardowego stowarzyszenia Formiści.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pracami artysty udostępnionymi w ramach pokazu tematycznego w Cyfrowym MNW!


-----

 

Na ilustracji: Tytus Czyżewski, Madonna, ok. 1920, olej, płótno, 68 × 57 cm

 

Zakup, 2018. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano ze środków Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.