Aktualności

„Madonna z Dzieciątkiem i barankiem na tle krajobrazu” Quentina Massysa w MNW

06-06-2019
Od 6 do 30 czerwca na pokazie Leonardo. Opera Omnia
 
Quentin Massys (1466-1530)
Madonna z Dzieciątkiem i barankiem na tle krajobrazu, ok. 1520
Fundacja im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu
 
 
Madonna z Dzieciątkiem i barankiem na tle krajobrazu to prawdziwe arcydzieło sztuki flamandzkiej, wykonane w niespełna dekadę po namalowaniu przez Leonarda da Vinci Świętej Anny Samotrzeciej i najwybitniejsze leonardianum w polskich zbiorach.
 
 
Od 6 do 30 czerwca obraz będzie można obejrzeć na pokazie Leonardo. Opera Omnia. Dołączy do dwóch innych eksponowanych oryginalnych dzieł inspirowanych twórczością Leonarda – Madonny z Dzieciątkiem Bernardino Luiniego (1480-1532) oraz Mistycznych zaślubin św. Katarzyny autorstwa Marco d’Oggiono (1475-1530).
 
Autorem obrazu jest Quentin Massys (1466-1530), jeden z najznakomitszych twórców Antwerpii. Przedstawienie Madonny i Dzieciątka bardzo wiernie nawiązuje do obrazu Leonarda z Luwru, ale dzięki wprowadzeniu zupełnie innego pejzażu – typowo niderlandzko/flamandzkiego – oraz pominięciu postaci świętej Anny, w zasadniczy sposób zmieniło poetykę obrazu. Do dziś nie udało się rozstrzygnąć czy obraz jest w pełni dziełem Massysa, czy jest owocem współpracy z synem (Cornelisem, jak sugerował m.in. prof. Jan Białostocki). Wydaje się wielce prawdopodobne, że przy jego powstaniu współpracował Joachim Patinir (ok. 1480-1524), uważany za twórcę nowożytnego pejzażu.
 
Obraz zakupiony przez Atanazego Raczyńskiego w 1820 roku, jest jednym z najbardziej urokliwych dzieł malarskich XVI wieku, emanuje uwielbieniem dla siły kreatywnej Leonarda i opowiada o misterium wcielenia (inkarnacji), będącym centralnym punktem teologii epoki Renesansu.
 
Zapraszamy!