Aktualności

Konkurs na kuratorski projekt wystawy/instalacji – London Design Biennale 2018!

22-12-2017

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty konkurs na kuratorski projekt wystawy/instalacji do realizacji w pawilonie polskim podczas London Design Biennale we wrześniu 2018 roku. Partnerem Konkursu jest Muzeum Narodowe w Warszawie.


W 2016 roku, w ramach London Design Biennale kraje z całego świata stworzyły wyjątkową wystawę ukazującą nowatorskie idee w dziedzinie wzornictwa. Podczas przyszłorocznej edycji (2018) najlepsze projekty myśli wzorniczej z całego świata ponownie zagoszczą w Londynie, pokazując jak design staje przed wyzwaniami, angażuje, edukuje, a także zaskakuje. Wystawcy stworzą międzynarodową sieć krajów i miast wzorniczych, a każdy z nich będzie miał szansę celebrować swoją unikalną tożsamość kulturową w dziedzinie designu.


II edycja London Design Biennale (LDB) odbędzie się pod hasłem „Stany Emocjonalne”. Weźmie w niej udział ponad 40 państw z całego świata, które zaprezentują się od 4 do 23 września 2018 roku w zabytkowym budynku Somerset House. Będzie to druga polska wystawa prezentowana przez Instytut  Adama Mickiewicza na LDB. Podczas pierwszej i premierowej edycji Biennale w 2016 roku polski design reprezentowała wystawa „Wyborny trup: anatomia utopii”, której kuratorkami były  Maria Jeglińska i Klara Czerniewska.


W przyszłorocznej edycji także będzie prezentowana polska wystawa, tym razem oparta na koncepcji kuratorskiej wyłonionej w konkursie. Zgłaszany w ramach naboru projekt powinien prezentować polskich projektantów, polski design oraz zjawiska w nim zachodzące. Ważnym kryterium oceny prac konkursowych będzie wpisanie się koncepcji projektu w specyfikę London Design Biennale i spójność z  tematem przewodnim całego Biennale „Stany Emocjonalne”.  Projekt  powinien obejmować koncepcję wystawy/instalacji, jej scenariusz wraz z wizualizacją lub szkicem oraz  streszczenie scenariusza, a także szacunkowy kosztorys produkcji projektu.


Konkurs ma charakter otwarty, a kurator projektu lub zespół kuratorski musi posiadać kompetencje zapewniające wysoki poziom prezentacji. Wymagana jest  dobra znajomość zagadnień współczesnego designu, w tym zjawisk zachodzących na jego międzynarodowej scenie; a także doświadczenie kuratorskie w organizowaniu wystaw (minimum jedna wystawa zagraniczna) oraz dobrą znajomość języka angielskiego (przypadku zespołu kuratorskiego przynajmniej jednego z jego członków ).


Zgłoszenia można składać do 12 lutego 2018 roku do godziny 16.00 w siedzibie Instytutu Adama Mickiewicza. Laureata wyłoni jury złożone z polskich i brytyjskich ekspertów.


Nagrodą przewidzianą w konkursie będzie możliwość zrealizowania projektu autora (współautorów) we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza podczas London Design Biennale 2018 . Wysokość wynagrodzenia za wdrożenie koncepcji i wykonanie nadzoru kuratorskiego wynosi 25 000 złotych brutto.


Szczegóły i regulamin konkursu dostępne są na stronie www.iam.pl