Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Inauguracja cyklu „Utracone/ Odzyskane” w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda

26-11-2015

27 listopada 2015 – 6 stycznia 2016

Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17


Wybrane obiekty odzyskane w wyniku działań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą wystawiane w Galerii Kordegarda. Jako pierwszy – obraz Francesca Guardiego Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów (Wenecja, 1712–1793), prezentowany na co dzień w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

 


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dokumentuje, poszukuje i odzyskuje dobra kultury, które podczas II wojny światowej zostały rozproszone i utracone w wyniku grabieży oraz zniszczeń.  Mimo tych wysiłków ostateczny bilans strat wojennych jest jednak trudny do oszacowania. Zapewne nigdy nie będzie możliwe precyzyjne określenie liczby utraconych dzieł. W wyniku działań restytucyjnych prowadzonych w ostatnich latach przez MKiDN polskim zbiorom przywrócone zostały dzieła sztuki, z których każde ma swoją niezwykłą historię i okoliczności odzyskania. Są wśród nich dzieła dawnych mistrzów i znamienitych polskich malarzy.  Wybrane obiekty odzyskane prezentowane będą w ramach cyklu ekspozycji „Utracone/ Odzyskane” w Galerii Narodowego Centrum Kultury Kordegarda organizowanego we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

Schody Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów

Francesco Guardi, wyspecjalizował się w dwóch popularnych, a zarazem przynoszących dochód gatunkach – wedutach i kaprysach. Oba gatunki cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród kolekcjonerów, a także wśród licznie przybywających do Wenecji podróżników. Stanowiły znakomitą pamiątkę z podróży, a ich poręczne niewielkie formaty pozwalały na łatwy transport.


Pałac Dożów był jednym z ulubionych motywów weneckich weducistów.  Guardi przedstawiał dziedziniec pałacu i jego słynne schody z różnych punktów widzenia, zazwyczaj jednak wybierając taki kadr, aby rozświetlony dziedziniec widziany był spod zacienionej arkady.

Na wystawie w Kordegardzie odzyskanemu niedawno obrazowi Guardiego towarzyszyć będą informacje o weneckim malarstwie wedutowym, życiu i twórczości Francesco Gaurdiego, ale także o problemach związanych z procesem odzyskiwania dzieł sztuki i znaczeniu tego procesu dla kultury polskiej.

 

Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 27 listopada 2015 roku do 6 stycznia 2016 roku, od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00-19.00.

 

 

Więcej informacji