Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

Dofinansowanie dla MNW na całkowitą rearanżację Galerii Sztuki Starożytnej

05-01-2017
Wizualicja nowej...
Wizualicja nowej...
Maska tragiczna,...

Z dumą i radością informujemy, że Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało dofinansowanie ze środkow UE na całkowitą rearanżację Galerii Sztuki Starożytnej. Publiczność czekała na możliwość zwiedzania Galerii od lipca 2011 roku, otwarcie ekspozycji w nowej odsłonie jest planowane na pierwszy kwartał 2019 roku.

 

Dofinansowanie zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 7 243 838,40 zł netto w ramach Działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Całkowita wartość inwestycji wyniesie 12 129 176,53 zł brutto.


Galeria Sztuki Starożytnej zostanie udostępniona publiczności po gruntownym remoncie w zupełnie nowej aranżacji. Jej podstawowym założeniem będzie uporządkowanie zabytków wedle antycznych cywilizacji – Egipt, Bliski Wschód, Grecja, Rzym – w kolejności chronologicznej, przy jednoczesnym przedstawieniu wzajemnych więzi poszczególnych cywilizacji oraz ich wpływu na czasy nowożytne.

 

W części poświęconej sztuce egipskiej można będzie zapoznać się z przykładami rzeźby kamiennej i drewnianej, drewnianymi sarkofagami, mumiami i innymi zabytkami związanymi z wierzeniami grobowymi a także z bardzo ciekawą kolekcją naczyń – kamiennym i ceramicznych. Sztuka starożytnego Bliskiego Wschodu będzie reprezentowana przez cenne zabytki z reliefami pałacu w Niniwie, kolekcję stempli cylindrycznych, a przede wszystkim przez złotą głową byka wykonaną w niezwykle wyrafinowany sposób przy użyciu większości technik złotniczych stosowanych w starożytności. Niemniej jednak centralnym punktem ekspozycji będzie prezentacja sztuki greckiej, a zwłaszcza greckiego malarstwa wazowego. Wazy greckie zostaną zaprezentowane w specjalnej sali, w której zwiedzający będą mogli zapoznać się z ewolucją tego malarstwa w najważniejszych ośrodkach od jego początków do schyłku. Kolejnym istotnym elementem Galerii będą kamienne rzeźby monumentalne, zabytki ilustrujące antyczne porządki architektoniczne, sztukę wojenną, mitologie i religię oraz wiele innych aspektów greckiej cywilizacji. Swoje miejsce na ekspozycji znajdą także obiekty ilustrujące wpływ greckiej cywilizacji na ludy i kultury sąsiadujące z nimi (Egipt, Scytowie, Etruskowie, Rzym) ale także sygnalizujące jej fundamentalny wpływ na kształt nowożytnej sztuki europejskiej. 

Konkurs na aranżację ekspozycji wygrała pracownia architektoniczna Nizio Design International, która odpowiadała m.in. za realizację Wystawy Stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Koncepcja aranżacji opiera się na kontraście światła i ciemności. Ukazuje rolę cywilizacji starożytnych w rozwoju kultury i sztuki europejskiej przez pryzmat eksponatów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
Od 2012 roku Muzeum sukcesywnie udostępnia kolejne rearanżowane i wyremontowane stałe przestrzenie ekspozycyjne. W Muzeum można zwiedzać: Galerię Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego, Galerię Sztuki Średniowiecznej, Galerię Sztuki Dawnej, Galerię Sztuki XIX Wieku oraz Galerię Sztuki XX i XXI Wieku. W planach pozostaje utworzenie zupełnie nowej Galerii Wzornictwa Polskiego.